Dimitri Rogozin z agencji Roskosmos luźno sugeruje możliwość odłączenia się Rosji od projektu ISS
Kilka dni temu dyrektor generalny agencji Roscosmos Dimitri Rogozin wypowiedział się negatywnie na Twitterze w temacie sankcji i ewentualnej dalszej współpracy pozostałych krajów zaangażowanych w ISS i Rosji. Zasugerował, że wycofanie się rosyjskiej strony może grozić nawet niekontrolowaną deorbitacją ISS, która mogłaby spaść na terytorium USA, Europy czy Indii lub Chin. W końcu stacja nie przelatuje nad samą Rosją, więc jego kraj nie ma bezpośredniego zagrożenia.
Jak czytamy na Twitterze Dmitrija Rogozina (w wolnym tłumaczeniu) – Śmieci, którymi wasi utalentowani biznesmeni zaśmiecili orbitę okołoziemską, są produkowane wyłącznie przez silniki rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS. Jeśli zablokujecie współpracę z nami, kto uratuje ISS przed niekontrolowanym zejściem z orbity i spadnięciem na terytorium USA lub Europy? Istnieje również możliwość, aby 500-tonowa konstrukcja spadła na Indie lub Chiny. Czy chcecie ich straszyć taką perspektywą? ISS nie przelatuje nad Rosją, więc całe ryzyko spoczywa na wasz. Czy jesteście na nie gotowi? Panowie, kiedy planujecie sankcje, sprawdźcie, czy ci, którzy je wprowadzają, nie są chorzy.
Elon Musk i SpaceX nie pozwolą na problemy w działaniu ISS po ewentualnej rezygnacji Rosjan
Jak na razie współpraca Rosji i USA w temacie ISS nie urwała się, ale nie trzeba się długo zastanawiać, aby przewidzieć, kto mógł odpowiedzieć na zaczepkę Rogozina. Sam Elon Musk najpierw zamieścił w wątku wpis po prostu z obrazkiem logotypu SpaceX. Później zapytany wprost przez jednego z internautów potwierdził, że SpaceX mogłoby zastąpić rolę Rosyjskiej Agencji Kosmicznej.
Wątki powiązane z tematem nie ograniczają się tylko do potwierdzenia udziału SpaceX na większą skalę niż dotychczas w obsłudze dostaw na ISS, ale też zawierają kwestię ewentualnego zastąpienia rosyjskiego modułu ISS nowymi elementami SpaceX. Jeden z twitterowiczów stworzył nawet wizualizację luźnego projektu nowego rozdysponowania modułów ISS bez Rosji, a za to z Dragonami ze SpaceX. Sam Elon Musk pochwalił taki pomysł.
Zobacz również: Kanał informacyjny Ukraina 24 za darmo bez logowania w Playerze, WP Pilocie i na YouTube, także po polsku
Źródło: New York Post / własne / Foto tytułowe: Pixabay – własne