Kamień milowy
Przedsiębiorstwo Virgin Hyperloop przeprowadziło załogowy test kapsuły Hyperloop na terenie swojej placówki testowej zlokalizowanej w stanie Nevada w USA. Nazwa tej placówki to DevLoop. W ramach próby dwóch pasażerów zostało przetransportowanych przez 500-metrowy tunel.
Pasażerami podczas pierwszego załogowego przejazdu byli współzałożyciel firmy – Josh Giegel – oraz dyrektor do spraw wrażeń pasażerów – Sara Luchian. Obydwoje zostali poddani odpowiedniemu treningowi oraz wielu testom, aby upewnić, się że będą przygotowani do podróży pod każdym względem.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Podczas testu ogromne znaczenie dla Virgin Hyperloop miało bezpieczeństwo. Dlatego przed próbą pasażerowie zostali oprowadzeni po tunelu. W ten sposób pokazano im wszystkie wyjścia ewakuacyjne. Zaprezentowano im też wszelakie procedury pozwalające na wydostanie się z kapsuły w razie jakichkolwiek problemów. Na dodatek, podczas testu para była w nieustannym kontakcie z kontrolerami na zewnątrz.
Kapsuła, którą firma Virgin Hyperloop przetestowała z udziałem załogi była jej kapsuła drugiej generacji – XP-2, znana też jako „Pegasus Pod”. XP-2 została zaprojektowana z myślą o transportowaniu jednocześnie do dwóch pasażerów. Zawiera ona kanapę podzieloną podłokietnikiem na dwa miejsca siedzące. Każde z tych miejsc wyposażone jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.
Wnętrze kapsuły XP-2 firmy Virgin Hyperloop. | Źródło: Virgin Hyperloop
Potencjał czekający na wykorzystanie
Aby testowa podróż była dla pasażerów przyjemna, zdecydowano się, że podczas próby kapsuła rozwinie prędkość do 170 kilometrów na godzinę. W rzeczywistości pojazd ten potrafi rozpędzić się do 380 kilometrów na godzinę, ale na 500-metrowym torze nie byłby w stanie tego zrobić, a potem powoli wyhamować, jednocześnie nie poddając załogi nadmiernym przeciążeniom. Załogowe testy, podczas których kapsuła będzie mogła rozwinąć większe prędkości, zostaną przeprowadzone najpewniej, gdy Virgin Hyperloop ukończy budowę swojej kolejnej placówki w Wirginii Zachodniej.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć firmie Virgin Hyperloop powodzenia w kwestii dalszych prac nad technologią zaproponowaną przez Elona Muska. Technologia ta ma szansę stanowić prawdziwy przełom w transporcie. Dzięki niej można by na przykład udać się z Warszawy do Krakowa w… 18 minut.
Źródło: Virgin Hyperloop, fot. tyt. Virgin Hyperloop