Test orbitalny Starship – godzina i miejsce startu
SpaceX poinformowało na Twitterze, że Starship wystartuje dzisiaj z siedziby firmy w Boca Chica w Teksasie – SpaceX Starbase. Okienko startowe ma otworzyć się o 8:00 czasu lokalnego, czyli o 15:00 czasu polskiego. Kiedy po otworzeniu się tego okienka uruchomione zostaną silniki pojazdu? Tego na razie nie wiadomo, ale podejrzewam, że nie natychmiast.
T-12 hours until the first flight test of a fully integrated Starship and Super Heavy rocket; targeting ~8:00 a.m. CT for liftoff → https://t.co/bJFjLCilmc pic.twitter.com/dZTNuOnKPr
— SpaceX (@SpaceX) April 17, 2023
Firma Elona Muska zaplanowała, iż transmisja z wydarzenia rozpocznie się nieco przed otworzeniem okienka – o godzinie 14:15 czasu polskiego. Będzie można ją zobaczyć oczywiście w platformie YouTube. Za pośrednictwem poniższego okienka możesz ustawić sobie przypomnienie o transmisji – na wypadek gdybyś miał o niej zapomnieć.
Misja o niskich szansach powodzenia?
Co ciekawe, Elon Musk nie ma pewności, czy Starship dotrze na orbitę Ziemi właśnie dzisiaj. Póki co daje on misji zaledwie 50 procent szans powodzenia. Istnieje szansa, że po starcie statek wybuchnie, jak wiele jego poprzednich prototypów.
„Nie mówię, że [Starship] dotrze na orbitę.”, Musk powiedział w wywiadzie udzielonym w ramach Morgan Stanley Conference 7 marca. „Gwarantuję jednak ekscytację. Myślę, że ma około 50 procent szans na dotarcie na orbitę.”, dodał, odnosząc się do pierwszego testowego lotu orbitalnego.
Zdaniem Elona Muska w tej chwili istnieje 80 procent szans na to, że SpaceX przeprowadzi udany lot orbitalny Starshipa jeszcze w tym roku. Chyba zatem nie warto nastawiać się na to, że dzisiaj zobaczymy udany start.
Potężna maszyna
Warto przypomnieć, że Starship to naprawdę gigantyczna rakieta. Składa się ona na 50-metrowy drugi stopień, czyli właściwy Starship, a także 70-metrowy pierwszy stopień, czyli Super Heavy. Super Heavy jest przystosowany do powrotu na Ziemię i ponownego wykorzystania.
Super Heavy wyposażony jest w 33 silniki Raptor, które udało się pomyślnie testowo uruchomić w lutym bieżącego roku. Silniki te produkują około dwa razy więcej ciągu, niż pierwszy stopień rakiety Saturn V.
More pics of fully stacked Starship ahead of its first flight test from Starbase → https://t.co/095WHWN1zX pic.twitter.com/eSeQKcR2k4
— SpaceX (@SpaceX) April 16, 2023
Mimo tego, że ostatecznie zarówno Super Heavy, jak i właściwy Starship mają być pojazdami wielokrotnego użytku, po planowanym na dziś orbitalnym teście żaden z nich nie wyląduje ponownie na Ziemi. SpaceX wyznaczyło bowiem jeden i tylko jeden cel misji – dostarczenia Starshipa na orbitę.
Oczywiście minęło wiele czasu, a SpaceX musiało przeprowadzić wiele testów, zanim Falcon 9 stał się rakietą wielokrotnego użytku. Zrozumiałe jest, że w przypadku Starshipa będzie podobnie. Teraz nie pozostało nam nic innego, jak cierpliwie czekać na pierwszy orbitalny lot tej rakiety. Ta już jest ustawiona do startu.
Źródło: SpaceX, fot. tyt. SpaceX