Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Czy technologia może w nim pomóc?

Maksym SłomskiSkomentuj
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Czy technologia może w nim pomóc?
O tym, że palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych jest szkodliwe wiemy już dzisiaj wszyscy. Ale wiemy to od niedawna, bo zaczęto o tym mówić stosunkowo późno: około 220 lat temu. Jeszcze później, bo dopiero w drugiej połowie XX wieku, zaczęła rosnąć społeczna świadomość szkodliwości palenia papierosów. Przyczyniły się do niej takie inicjatywy jak ta, zapoczątkowana w latach 70 przez dziennikarza Lynna Smitha. Obecnie jest ona znana jako „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”, przypadający w tym roku na 19 listopada.

19 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Palicie? Rzućcie! Trudno o lepszą okazję niż Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zróbcie coś dobrego dla siebie i wyrzućcie papierosy raz na zawsze. Wybraliśmy dla Was 4 aplikacje mobilne, które mogą Was motywować do rzucenia palenia (albo chociaż do jego ograniczania).

Takich aplikacji, zarówno w sklepach z programami przeznaczonymi na urządzenia z Androidem, jak i iOS, nie brakuje. Poniżej przedstawiliśmy bliżej kilka najpopularniejszych i najwyżej ocenianych spośród nich. Wszystkie są dostępne w języku polskim!

2020-11-19 142610

Technologiczne wsparcie dla palaczy: aplikacje mobilne

QuitNow!

Deweloper QuitNow! chwali się, że jego aplikacja jest najwszechstronniejszym dostępnym na rynku narzędziem pomagającym w rzucaniu palenia. Faktycznie, posiada ona mnóstwo użytecznych funkcji. Ta w czasie rzeczywistym udostępnia statystyki, które pomagają radzić sobie z głodem nikotynowym, pozwala dzielić się swoim statusem i osiągnięciami z innymi, a także liczy zaoszczędzone dotychczas pieniądze.

2020-11-19 142738
Ponadto QuitNow! zapewnia bazujące na danych z WHO wskaźniki dotyczące poprawy stanu Waszego zdrowia, które dodatkowo zachęcają, by nie wracać do nałogu.

Flamy

Flamy spodoba się szczególnie tym z Was, którzy chcieliby rzucić palenie wraz ze znajomymi. Wersja darmowa aplikacji oferuje 14-dniowe, szybkie wyzwanie w rzucaniu palenia, zaś po opłacie abonamentu otrzymujemy dostęp do wyzwania dłuższego – „codziennie jeden mniej”. Obydwa pozwalają konkurować z innymi, wprowadzając dodatkową formę motywacji.

Rzecz jasna, tak jak inne podobne programy, Flamy podlicza zaoszczędzone za sprawą pożegnania się z nałogiem pieniądze, oferuje liczne porady, a na dodatek pozwala prowadzić dziennik nasilania się głodu nikotynowego.

Rzuć Palenie!

Zaoszczędzone pieniądze to nie wszystko, nieprawdaż? Rzuć Palenie! to narzędzie, które pokaże Wam, nie tylko ile pieniędzy pozostało na Waszych kontach bankowych za sprawą porzucenia nałogu, ale także, ile czasu nie zmarnowaliście, odkąd przestaliście palić.

Poza tym, aplikacja umożliwia prowadzenie dziennika aktywności, zapewnia informacje na temat stanu Waszego zdrowia, a jeśli chodzi o wspomniane zaoszczędzone pieniądze, to Rzuć Palenie! pokaże Wam, kiedy będziecie za nie mogli kupić bilety do kina, nowe buty, czy wymarzony rower.

Smokerstop

Smokerstop jest aplikacją, która wykorzystuje nieco inny sposób motywacji powstrzymującej od powrotu do palenia, niż te wymienione wyżej. Sposób ten bazuje na systemie drobnych nagród, który można dostosować do swojego stylu życia, a którego skuteczność została potwierdzona naukowo. Dzięki niemu rzucanie palenia jest tak przyjemne, jak tylko to możliwe. W Smokerstop nie brakuje też oczywiście wartościowych ciekawostek przypominających o zaletach niepalenia, a także porad w kwestii rzucania palenia.

2020-11-19 143128

Technologiczna alternatywa dla palaczy: e-papierosy i podgrzewacze tytoniu

Co tak naprawdę truje nas w papierosach? Nikotyna? Błąd! Nikotyna uzależnia i każe sięgać palaczowi po kolejnego papierosa. Ale to nie ona jest głównym problemem. To może tytoń? Błąd! Tytoń sam w sobie nie stanowi problemu. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy zaczyna się spalać. W dymie z palonego tytoniu wisi cała tablica Mendelejewa, w tym substancje smoliste, które zalepiają palaczom płuca. To właśnie spalanie tytoniu jest źródłem całego zła związanego z papierosami.

Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem dla palacza jest natychmiastowe zerwanie z paleniem. Ponad 80 proc. Palących Polek i Polaków chce skończyć z papierosami. Palacze wiedzą jednak, że natychmiastowe rzucenie palenia wcale nie jest łatwe i nie każdemu się udaje. Nie wszyscy z nich chcą też rzucić nałóg. Co wtedy?

Wtedy technologia też ma coś do powiedzenia. A konkretnie: technologia związana z e-papierosami i technologia podgrzewania tytoniu. Te dwa rozwiązania alternatywne do papierosów mogą skłonić zatwardziałych palaczy do zmiany ich nawyków i przejścia na lepsze rozwiązania, w których tytoń wcale się nie spala. Nie są to oczywiście rozwiązania idealne, bo nadal są przecież szkodliwe i ryzykowne dla zdrowia. Dzisiaj już jednak wiadomo, że są dla palaczy „mniejszym złem”, niż dalsze palenie papierosów.

W e-papierosach tytoniu w ogóle nie ma. Zamiast niego są płyny o różnych smakach, które po podgrzaniu zamiast dymu uwalniają tzw. chmurę. W jej składzie jest mniej toksyn niż w dymie z papierosa. O ile mniej? „To zależy”. Od konkretnego modelu e-papierosa (takich modeli jest kilkaset) – i od samego płynu (takich płynów jest nawet kilka tysięcy). Nie zmienia to faktu, że to właśnie e-papierosy stały się najpopularniejszą alternatywą do papierosów na świecie. Również w Polsce.

Znacznie mniejsza jest popularność podgrzewaczy tytoniu, czyli drugiej alternatywy do papierosów. Tutaj jest już tytoń, ale urządzenie go nie spala, tylko podgrzewa. Tak jak w e-papierosach: nie ma tu dymu ani substancji smolistych. Ostatnio amerykańska FDA – ta sama instytucja, która dopuszcza do obrotu leki w Stanach Zjednoczonych – uznała jeden z takich podgrzewaczy za pierwsze i jedyne na świecie urządzenie alternatywne o „zmodyfikowanym ryzyku” w porównaniu z papierosami. Czytaj: uznała je za lepsze od papierosów. Przez 4 lata analizowała badania nad podgrzewaczem tytoniu IQOS by ostatecznie przyznać, że faktycznie wydziela on znacznie mniej substancji szkodliwych niż papierosy. A to pozwala ograniczyć narażenie na takie substancje zarówno u jego użytkowników, jak i osób z ich otoczenia.

Jednak nawet technologia e-papierosów czy podgrzewaczy tytoniu nie może być wymówką do tego, by dalej tkwić w tym nałogu. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu jest po to, żeby z tym nałogiem zerwać. I tylko to jest najzdrowsze wyjście.

Źródło: wł. / foto. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.