Naukowcy z MIT coraz prężniej rozwijają algorytmy sztucznej inteligencji tak, aby mogła przydać się ona w jeszcze szerszym gronie. Tym razem inżynierowie opracowali metodę, która za pomocą sieci neuronowych oraz uczenia maszynowego jest w stanie jeszcze szybciej wykryć choroby rozwijające się w ciele człowieka – już na ich wstępnym etapie. Nowy sposób dotyczy obserwowania badania mammograficznego, który pozwala na wykrycie raka piersi u kobiet. Połączenie sił naukowców z MIT wraz ze szpitalem Massachusetts General Hospital dało bardzo zadowalające rezultaty. Co ciekawe, algorytm nie ma problemu także z rozróżnieniem rasy oraz anatomii wybranego człowieka.
Początkowo naukowcy postanowili przeanalizować mammografię około 60 tysięcy leczonych pacjentów na terenie Massachusetts General. Następnie zidentyfikowali oni kobiety, które rozwinęły raka piersi na przestrzeni pięciu lat od ostatniego badania. Dzięki tym wszystkim danym naukowcom udało się stworzyć uniwersalny model, który rozpoznaje subtelne wzory w tkance piersi – to pierwsze objawy raka. Wyniki badania zostały szczegółowo opisane i opublikowane na łamach czasopisma Radiology.
Uczeni chwalą się, iż sztuczna inteligencja ma sporą szansę na szybką poprawę zdrowia wielu kobiet na całym świecie – także w przypadku badań związanych z nierównością rasową oraz anatomiczną. Obecne wytyczne dotyczące raka piersi opierają się głównie na białej populacji – tego typu opracowania mogą doprowadzić do późniejszego wykrywania choroby u kobiet posiadających inny kolor skóry. Według badań, czarnoskóre kobiety są o 43% bardziej narażone na raka w porównaniu do białych kobiet. Grupy zawierające w sobie latynoski oraz Azjatki również mają tendencję do szybszego rozwoju choroby.
Inżynierowie odkryli, iż stworzony przez nich model oraz algorytmy były w stanie wziąć opisywane wyżej różnice pod uwagę. Dane dostarczone do treningu sztucznej inteligencji zawierały w sobie informacje na temat wielu różnych populacji – nie tylko białych kobiet. Jeśli sztuczna inteligencja zostanie dopuszczona do szerszego użytkowania w wielu placówkach na całym świecie, wtedy też może przełożyć się na szybsze wykrywanie ryzyka oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że aby to się stało, szpitale muszą posiadać odpowiednią infrastrukturą oraz być skomputeryzowane.
MIT nie poinformowało, jak dokładnie będzie wyglądała przyszłość opisywanych algorytmów. Można się jednak spodziewać, że inżynierowie będą je tylko i wyłącznie ulepszać. Samo MIT posiada specjalną jednostkę odpowiedzialną za badania i rozwój sztucznej inteligencji na wielu polach – nie tylko w robotyce i zastosowaniu przemysłowym.
Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko czekać aż AI pojawi się w większej ilości miejsc i będzie skutecznie oraz dobrze wykorzystywana.
Źródło: Engadget