Naukowcy z amerykańskiego Northwestern University stworzyli pierwszą na świecie sztuczną inteligencję, która jest w stanie samodzielnie projektować roboty. Pierwszy robot, który powstał za jej sprawą, to naprawdę unikatowa „maszyna”.
Robot jedyny w swoim rodzaju
Aby przetestować swoją sztuczną inteligencję, badacze z Northwestern University wyznaczyli jej bardzo proste zadanie – zaprojektować robota, który będzie w stanie chodzić po płaskiej powierzchni. Chociaż organizmy żywe potrzebowały miliardów lat doboru naturalnego i ewolucji, AI zaprojektowała chodzącego robota w zaledwie kilkadziesiąt sekund.
„Powiedzieliśmy sztucznej inteligencji, że chcieliśmy robota, który będzie mógł poruszać się po lądzie. Potem nacisnęliśmy przycisk i voila!”, powiedział Sam Kriegman, adiunkt z Northwestern University i główny badacz czuwający nad projektem.
Omawiany robot to jednak nie tylko robot chodzący, ale również nietuzinkowy. Nie przypomina on żadnego zwierzęcia, które kiedykolwiek chodziło po Ziemi. Jak zatem chodzi?
Robot zaprojektowany przez sztuczną inteligencję należy do tak zwanych miękkich robotów. Jest wykonany z gumy. Jego podstawa została podzielona na trzy części przypominające nieco nogi, a w środku zawiera otwory. Co ważne, otwory te zostały rozmieszczone przez AI w przemyślany sposób. Gdy wpompowywane jest do nich powietrze, robot rozkurcza się i kurczy, powoli przesuwając się do przodu, czy też chodząc.
To, w jaki sposób sztuczna inteligencja zaprojektowała robota, pokazuje jak to, co jest ludziom znane, może ich ograniczać. Ludzie z reguły projektują roboty, inspirując się naturą i przeróżnymi zwierzętami.
„Gdy ludzie projektują roboty, staramy się projektować je w oparciu o znane obiekty.”, stwierdził Kriegman. Ale sztuczna inteligencja może tworzyć nowe możliwości i nowe ścieżki, których ludzie nawet nie rozważali.”
Sztuczna inteligencja o sporym potencjale
Oczywiście omawiany robot może wydawać się zbędnym gadżetem, ale to przecież dopiero pierwszy roboto zaprojektowany przez sztuczną inteligencję badaczy z Northwestern University. Ta sztuczna inteligencja zapewne będzie w stanie zaprojektować również roboty o przeróżnych praktycznych zastosowaniach.
Kto wie, być może sztuczna inteligencja zaprojektuje nano-roboty, które będą mogły dostać się do wnętrza ludzkiego ciała, by diagnozować choroby czy odblokowywać tętnice. Być może zaprojektuje też roboty, które byłyby w stanie usuwać gruz czy szukać ludzi uwięzionych pod zawalonymi budynkami. Poczekamy, zobaczymy.
Źródło: Northwestern University, fot. tyt. Northwestern University