Sztuczna inteligencja teraz nawet przewidzi, czy umrzesz przedwcześnie

Anna BorzęckaSkomentuj
Sztuczna inteligencja teraz nawet przewidzi, czy umrzesz przedwcześnie

Czy chciałbyś się dowiedzieć, kiedy i jak umrzesz? Oczywiście nikt nie ma na razie wehikułu czasu, który pozwoliłby Ci to sprawdzić. Naukowcy stworzyli jednak sztuczną inteligencję, która powie Ci, jak blisko śmierci jesteś.

Sztuczna inteligencja przewidująca śmierć

Algorytm znany jako „kalkulator śmierci AI” to dzieło duńskich naukowców. Nosi on nazwę life2vec i podobno przewiduje, czy ktoś umrze w ciągu następnych kilku lat z 78-procentową dokładnością.

Model life2vec został wytrenowany z użyciem zbioru danych duńskiego rejestru zdrowia, który zawiera dane na temat 6 milionów obywateli Danii, zebrane w latach 2008 – 2015. Mowa o informacjach na temat ich wieku, zdrowia, edukacji, wykonywanej pracy, zarobkach i nie tylko. Co ważne, tym danym, które były szczegółowo scharakteryzowane, przypisano rożne cyfrowe tokeny.

Aby przetestować swoją sztuczną inteligencję, naukowcy zlecili jej zadanie przewidzenia, kto spośród osób, na temat których model posiadał dane, umrze przed 2020 rokiem. Oczywiście badacze znali statystyki na ten temat, ale chcieli sprawdzić, jak bardzo będą zgodne z nimi przewidywania modelu AI. Otóż, te przewidywania były poprawne w 78 procentach przypadków.

A jakie czynniki sztuczna inteligencja uznała za przyczyniające się do przedwczesnej śmierci? Na przykład bycie mężczyzną, choroby psychiczne, a nawet wykonywanie wykwalifikowanego zawodu. Z dłuższym życiem wiąże zaś wysokie zarobki czy zajmowanie kierowniczych stanowisk.

Model na razie niedostępny do ogólnego użytku

Pewnie zastanawiasz się, kiedy będziesz mógł skorzystać z kalkulatora AI stworzonego przez duńskich naukowców. Cóż, najwyraźniej nieprędko. Naukowcy obecnie nie chcą go udostępniać z obawy na prywatność osób, których dane zostały wykorzystane do opracowania sztucznej inteligencji. Z resztą, badacze woleliby, by ich model był wykorzystywany do przewidywania zmian w przekroju społeczeństwa, a nie daty śmierci jednostek.

Co ważne, w sieci można trafić na usługę, która podaje się za kalkulator śmierci life2vec. Nie ma jednak dowodów na to, by ta była powiązana jakkolwiek z duńskimi badaczami. Zatem, lepiej z tej usługi nie korzystać.

Źródło: Science Times, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.