Ta kamera pozwala spojrzeć na świat oczami krewetki – zobaczcie sami

Maksym SłomskiSkomentuj
Ta kamera pozwala spojrzeć na świat oczami krewetki – zobaczcie sami
Krewetki oraz owady widzą świat zupełnie, zupełnie inaczej niż my. Jest tak dlatego, że ich oczy, w przeciwieństwie do naszych, są wrażliwe na światło spolaryzowane. Tego, jak one postrzegają otoczenie, możemy doświadczyć tylko dzięki specjalnym kamerom, jednakże do tej pory te były nie dość że wielkie, to po prostu drogie. Na szczęście, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali własną polaryzacyjną kamerę, która przełamuje ten schemat.

Polaryzacja, czyli kierunek wibracji światła, jak już wspomnieliśmy nie jest przez ludzi dostrzegana. Polaryzacyjne kamery są jednak bardzo przydatne – zapewniają ważne informacje na temat obserwowanych obiektów przez co pozwalają na wykrywanie zmęczenia materiału, wszelakiego rodzaju uszkodzeń, i nie tylko.

W porównaniu do poprzednich kamer polaryzacyjnych kamera z Uniwersytetu Harvarda jest miniaturowa – jej rozmiar można porównać do wielkości kciuka. Dlatego mogłaby stać się elementem wyposażenia systemów wizyjnych autonomicznych pojazdów, samolotów, a nawet satelitów. Na pokładzie tych ostatnich mogłaby posłużyć nie tylko do badania atmosfery, ale również do wykrywania zakamuflowanych obiektów.

„Polaryzacja jest cechą światła, która zmienia się po odbiciu od powierzchni. W oparciu o tę zmianę, polaryzacja może pomagać nam w trójwymiarowym rekonstruowaniu obiektów, określaniu ich głębi, tekstury i kształtu, a także w odróżnianiu obiektów stworzonych przez człowieka od naturalnych, nawet jeśli te charakteryzują się tym samym kształtem i kolorem.”, powiedział Paul Chevalier – jeden z autorów publikacji dotyczącej kamery, opublikowanej na łamach czasopisma Science.

Nawet gdy kamerę wyposaży się w obiektyw oraz ochronną obudowę, jej rozmiary nie są duże. Wówczas przypomina ona niewielkie pudełko śniadaniowe.

Jak wygląda obraz rejestrowany przez kamerę polaryzacyjną? Aby się o tym przekonać, obejrzyjcie poniższy film opublikowany przez badaczy.

Niesamowite, nieprawdaż? Być może już w niedalekiej przyszłości kamery polaryzacyjne będą stosowane znacznie powszechniej. Zawdzięczamy to ciężkiej pracy naukowców z Uniwersytetu Harvarda.

Źródło: Uniwersytet Harvarda

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.