Ta rakieta ma 120 metrów. Starship połączony z Super Heavy Booster 4 (wideo)

Maksym SłomskiSkomentuj
Ta rakieta ma 120 metrów. Starship połączony z Super Heavy Booster 4 (wideo)
Saturn V był do tej pory najwyższą rakietą kosmiczną na świecie. Wysoka na 110,6 metra i mierząca 10 metrów średnicy pomogła ludziom stanąć na księżycu w ramach misji Apollo 11. Rekord wysokości pobiła właśnie firma SpaceX, która w piątek pomyślnie umieściła człon Starship 20 na ogromnym silniku Super Heavy. Niezwykła konstrukcja o wysokości 120 metrów jeszcze w tym roku odbędzie swój lot testowy.

Prototyp Starship SN20 wygląda imponująco

„Marzenie się spełniło”, napisał Musk na Twitterze po pomyślnym złączeniu ze sobą obu modułów.



Inżynierowie przeprowadzili test w obiekcie SpaceX Starbase w południowym Teksasie, w pobliżu wioski Boca Chica. Wszystko było transmitowane na żywo przez profil NASA Spaceflight i Spadre.com. Firma pierwotnie chciała dokonać połączenia w czwartek (5 sierpnia), ale przeszkodą okazał się zbyt silny wiatr.

Starship SN20 i booster Super Heavy były zespolone przez około godzinę w celu sprawdzenia sprawności połączeń. Sam Super Heavy ma 70 metrów wysokości, a Starship dodaje kolejne 50 metrów. Razem konstrukcja liczy sobie 395 stóp (120 m) i jest wyższa od rakiety NASA Saturn V, która miała 363 stopy wysokości (110 m).



Na Twitterze Musk poinformował, że Starship i Super Heavy nadal potrzebują co najmniej „4 znaczących elementów”, zanim będą gotowe do lotu. Należą do nich płytki osłony termicznej dla statku kosmicznego, ochrona termiczna silników Super Heavy, więcej zbiorników na paliwo w systemie naziemnym i ramię szybkiego odłączania dla statku kosmicznego, prawdopodobnie przymocowane do wieży suwnicy.

Starship SN20 ma okrążyć Ziemię

Zgodnie z planem, Super Heavy Booster 4, po wyniesieniu Starship SN20 na odpowiednią wysokość, spadnie do Zatoki Meksykańskiej około 32 kilometrów od brzegu. Statek kosmiczny po raz pierwszy wejdzie na orbitę, okrąży jednokrotnie Ziemię, a następnie powróci nad Oceanem Spokojnym – w pobliżu hawajskiej wyspy Kauai – około 90 minut po wystrzeleniu, na miejsce lądowania.

super heavy booster 4

Super Heavy Booster 4 jest kolosalny. | Źródło: Elon Musk

Wciąż nie wiadomo, kiedy rakieta SpaceX będzie mogła okrążyć Ziemię. Rakieta Super Heavy, znana jako Booster 4, musi jeszcze przejść kilka testów ciśnieniowych i silnikowych. SpaceX czeka również na przegląd środowiskowy operacji startowych swojego statku kosmicznego, przeprowadzany przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa Cywilnego

Źródło: Space.com

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.