Komputer zasilany sprężonym powietrzem pomaga wykryć udar

Marta BorkowskaSkomentuj
Komputer zasilany sprężonym powietrzem pomaga wykryć udar

Pneumatyka, czyli technologia wykorzystująca sprężone powietrze, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia – od hamulców w pociągach po respiratory medyczne. Dotychczas jednak wykrywanie awarii w tego typu urządzeniach było trudnym zadaniem, głównie ze względu na wysokie koszty oraz potencjalne zagrożenia związane z używaniem elektronicznych czujników.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside chcąc rozwiązać ten problem, opracowali innowacyjne, tanie urządzenie logiczne napędzane powietrzem.

Jak działa nowe urządzenie?

Ten mały komputer oparty jest na zasadzie wykorzystania ciśnienia powietrza do przetwarzania informacji. W jego wnętrzu znajduje się 21 malutkich zaworów, które przetwarzają dane w sposób podobny do tego, jak robią to elektroniczne obwody. Kiedy wszystko działa poprawnie, urządzenie jest całkowicie ciche. W przypadku wykrycia problemu, wydaje głośny gwizd, informując, że coś poszło nie tak.

Komputer zasilany powietrzem pomaga wykryć udar / Źródło: UC Riverside

Podczas testów zespół naukowców celowo uszkodził rękaw IPC (medyczny rękaw uciskowy zapobiegający udarom), aby sprawdzić, jak urządzenie zareaguje. Natychmiast był słyszalny sygnał dźwiękowy, który ostrzegł o wykryciu problemów. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie awarii w systemach pneumatycznych bez potrzeby stosowania elektroniki. Podczas działania IPC napełniają się powietrzem i regularnie ściskają nogi pacjenta. W ten sposób poprawiają przepływ krwi i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.

Komputer wykrywa nieprawidłowości / Źródło: UC Riverside

Dotychczas takie rękawy były monitorowane przez elektroniczne systemy, co znacznie podnosiło koszty. Nowe urządzenie pozwala na znaczące ich obniżenie, eliminując potrzebę stosowania elektroniki, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo.

Zastosowania w innych dziedzinach

Chociaż nowe urządzenie jest już obiecującym rozwiązaniem dla medycyny, naukowcy mają nadzieję na jego zastosowanie w innych, równie wymagających dziedzinach. Jednym z pomysłów jest użycie pneumatycznych robotów do pracy w silosach zbożowych, które są niebezpiecznym środowiskiem pracy. Tradycyjnie w takich miejscach używa się elektroniki, która może generować iskry, co z kolei może prowadzić do wybuchu. Pneumatyczne urządzenie, które nie wykorzystuje prądu, może być znacznie bezpieczniejszą alternatywą.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski

Udostępnij

Marta BorkowskaPasjonatka fotografii, książek i filmów. Zafascynowana nowościami technicznymi, światem nauki oraz tajemnicami kosmosu, ciągle poszukuję inspiracji i nowych tematów do swoich tekstów.