Każdy z robotów posiada długość około 70 mikronów, co odpowiada szerokości cienkiego, ludzkiego włosa. Milion nanorobotów może zostać stworzonych przy użyciu płytki krzemowej o wielkości około 10 centymetrów. Tego typu rozwiązania zostały opracowane przez Marca Miskina oraz jego kolegów z Cornell University. Wyniki szczegółowych badań związanych z nanorobotami mają zostać przedstawione na marcowym posiedzeniu American Physical Society.
Nanoroboty stworzone w Cornell University posiadają również cztery nogi stworzone z połączenia grafenu oraz tytanu. Każdy z tych malutkich nanorobotów jest w stanie przenieść ciężar ważący 8000 razy tyle, co sam robot – to rewelacyjny wynik pozwalający na transport składników odżywczych lub innych substancji potrzebnych człowiekowi do sprawnego funkcjonowania.
W obecnym momencie rozwoju opisywanej technologii, każdy z nanobotów zasilany jest za pomocą energii słonecznej – źródło energii ogranicza jednak możliwości po zaimplementowaniu robota do wnętrza ludzkiego ciała. W przyszłości nanoroboty mają korzystać z ultradźwięków lub specjalnych pół magnetycznych: tego typu rozwiązanie pozwoli im na podróżowanie głęboko w odmęty ludzkiego ciała.
Naukowcy patrzą z optymizmem w przyszłość nanorobotów, jednak minie jeszcze sporo lat zanim tego typu rozwiązania staną się dostępne dla szerokiego grona pacjentów – także w Polsce.
Póki co sama technologia raczkuje i czeka ją szereg testów oraz poważnych operacji udowadniających sens ich rozwoju oraz istnienia.
Źródło: SlashGear