Dachy z paneli słonecznych, autonomiczne samochody, wodorowe ogniwa paliwowe, przeróżne roboty i urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję – to wszystko ma znaleźć się w niewielkim mieście, które Toyota zamierza zbudować w miejscu swojej dawnej fabryki, w pobliżu góry Fuji. Projekt został zaprezentowany podczas tegorocznych targów CES i zapowiada się niesamowicie.
Mieszkańców miasta przyszłości Toyoty najnowocześniejsze technologie będą otaczać dosłownie z każdej strony. W nim firma zamierza bowiem przetestować swoje najnowsze rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji, robotyki czy motoryzacji. Tak więc, w mieście będą jeździć autonomiczne autobusy oraz pojazdy dostarczające do domów mieszkańców i innych budynków przeróżne towary, w mieszkaniach znajdą się roboty o wielu zastosowaniach (wynoszące śmieci, uzupełniające zapasy w lodówce czy monitorujących stan zdrowia lokatorów), a dachy wielu jego konstrukcji będą pokryte panelami fotowoltaicznymi. Energia z tych paneli będzie przechowywana w wodorowych ogniwach paliwowych, które mają zasilać całe miasto.
„Budowa całego miasta od postaw, nawet tak małego, jest unikatową okazją do opracowania technologii przyszłości, takich jak cyfrowy system operacyjny dla infrastruktury miasta.”, powiedział CEO Toyoty, Akio Toyoda.
Woven City, bo tak Toyota nazywa swoje miasto, znajdzie się zaledwie 96 kilometrów z dala od Tokyo i zajmie powierzchnię blisko 71 hektarów. Wśród jego pierwszych 2000 mieszkańców znajdą się pracownicy Toyoty i ich rodziny. Później dołączą do nich zaproszone emerytowane pary, sprzedawcy, a także naukowcy i partnerzy z branży.
Za architekturę miasta będzie odpowiadał przede wszystkim duński architekt Bjarke Ingels. Jego firma pracowała dotychczas nad projektami siedzib Google w Mountain View i Londynie, 2 World Trade Center czy Lego House w Danii.
Większość domów w mieście, w konstruowaniu których pomogą roboty, będzie inspirowana tradycyjną japońską architekturą i powstanie z drewna – jak to określa Toyota, cechującego się neutralnością węglową. Między budynkami ma znaleźć się mnóstwo zieleni, między innymi w formie parków, które zdaniem Ingelsa mają ogromne znaczenie.
„W czasach gdy technologia, media społecznościowe i handel detaliczny zastępują i eliminują nasze naturalne miejsca spotkań, Woven City zbada sposoby na stymulowanie interakcji międzyludzkich w przestrzeni miejskiej.”, powiedział Ingels.
Nie wiadomo, ile będzie kosztować konstrukcja miasta, ani na kiedy planowany jest jej finał. Prace na placu budowy rozpoczną się na początku przyszłego roku.
Źródło: Toyota