Udana komercyjna misja Virgin Galactic

Marek LubasSkomentuj
Udana komercyjna misja Virgin Galactic

29 czerwca 2023 roku miała miejsce pierwsza komercyjna misja Virgin Galactic o nazwie Galactic 01. Jest to już druga udana misja VG w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – 25 maja powodzeniem zakończyła się suborbitalna podróż w ramach Unity 25.

Start samolotu VMS Eve (WhiteKnightTwo) rozpoczął się o godzinie 16:30 czasu polskiego (8:30 am MDT) na terenie portu kosmicznego Spaceport America w Nowym Meksyku. Po osiągnięciu ok. 13564 m (44500 stóp) VSS Unity (SpaceShipTwo) został uwolniony. Apogeum wyniosło 52,9 mil, czyli zanotowano maks. pułap lotu na poziomie 85,1 km. Osiągnięto maksymalną prędkość 2,88 Macha. Czas lądowania to 17:42 (9:42 am MDT).

Cel misji Galactic 01

Celem misji było przeprowadzenie 13 eksperymentów naukowych dotyczących biomedycyny, procesów cieplno-przepływowych oraz rozwoju innowacyjnych i zrównoważonych materiałów w warunkach mikrograwitacji.

Oceniono również wpływ przejścia z hipergrawitacji do mikrograwitacji na ludzkie ciało, uwzględniając przy tym sferę fizyczną i psychiczną człowieka. Ponadto liczne czujniki zmieszczone w kabinie statku VSS Unity przyczyniły się do zebrania wymaganych dla misji danych.

Załoga Galactic 01

Załoga sześcioosobowego statku VSS Unity (SpaceShipTwo) liczyła 2 pilotów:

Mike Masucci (dowódca),
Nicola Pecile (pilot)

oraz 4 pasażerów:

Walter Villadei (dowódca misji, Włoskie Siły Powietrzne),
Angelo Landolfi (lekarz, Włoskie Siły Powietrzne),
Pantaleone Carlucci (inżynier, Włoska Krajowa Rada Badań Naukowych – CNR).
Colin Bennett (instruktor astronautów, VG).

Dla pilota (Nicola Pecile) oraz trzech włoskich naukowców był to pierwszy lot w kosmos.

Piloci VMS Eve (WhiteKnightTwo):

Kelly Latimer (dowódca),
Jameel Janjua (pilot).

Walter Villadei, misja Galactic 01
Dowódca misji Galactic 01 – Walter Villadei / Źródło: Virgin Galactic.

Galactic 02 – „prywatni” astronauci na pokładzie VSS Unity

Po udanej misji G01, Virgin Galactic rozpoczyna przygotowania do kolejnego lotu, czyli Galactic 02, który zaplanowany jest już na sierpień 2023 roku. Tym razem na pokładzie VSS Unity zobaczymy tzw. prywatnych astronautów. Od sierpnia suborbitalne loty mają odbywać się regularnie raz w miesiącu.

Dziś nasz zespół z powodzeniem wysłał w kosmos na pokładzie VSS Unity – naszym wyjątkowym suborbitalnym laboratorium naukowym, sześć osób i ponad tuzin ładunków badawczych. Ten historyczny lot był naszym pierwszym komercyjnym lotem i pierwszą dedykowaną komercyjną misją badawczą – zapoczątkowując nową erę powtarzalnego i niezawodnego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla prywatnych pasażerów i naukowców. „Galactic 02”, nasz pierwszy lot kosmiczny z prywatnymi astronautami, planowany jest na sierpień i oczekujemy, że VSS Unity będzie kontynuował comiesięczne misje kosmiczne, podczas gdy my w tym czasie będziemy również pracować nad skalowaniem naszej przyszłej floty statków kosmicznych dla globalnych odbiorców. – powiedział Michael Colglazier, CEO Virgin Galactic.

Ile kosztuje lot w kosmos?

Obecnie całkowity koszt biletu na lot suborbitalny na pokładzie statku Virgin Galactic wynosi 450 tys. USD. Liczyć się jednak trzeba z długim czasem oczekiwania, gdyż w kolejce może czekać nawet 800 prywatnych astronautów, którzy w większości przypadków nabyli bilet już dekadę temu. Wtedy koszt zakupu takiej „wycieczki” rozpoczynał się od 200 tys. USD. Zainteresowanie kosmicznymi podróżami okazało się na tyle duże, że niedługo po uruchomieniu zapisów firma Richarda Bransona podniosła cenę biletu do 250 tysięcy dolarów.

Oczywiście zakup samej wejściówki na pokład VSS Unity, to dopiero początek przygody. Oprócz cierpliwości (długi czas oczekiwania na kosmiczny lot), niezbędny będzie wielodniowy trening oraz zapoznanie się z odpowiednimi procedurami, bez których (nawet ta suborbitalna) podróż niestety nie będzie możliwa.

Poniżej transmisja wideo misji Galactic 01.

Czy to już jest przestrzeń kosmiczna?

Nie wchodzą za bardzo w szczegóły, należy zwrócić uwagę na to, iż linia Kármána wyznacza początek przestrzeni kosmicznej na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza. Wartość ta została uznana przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Natomiast dla USAF (United States Air Force) oraz Kongresu USA, każdy kto przekroczy pułap 50 mil, czyli ok. 80,47 kilometrów otrzymuje miano astronauty.

Zatem czy lecąc z firmą Richarda Bransona będziemy mogli pochwalić się powyższym tytułem astronauty? Zdecydowanie tak, ale przede wszystkim jest to „respektowane” na terenie Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak dla wielu fanów kosmosu, lot „delikatnie” powyżej 50 mil może okazać się nie lada przygodą.

Źródło: Virgin Galactic

Udostępnij

Marek LubasSport, kosmos, podróże, retro.