Ukraiński Starstreak rozerwał rosyjski śmigłowiec na kawałki. Nagranie już w sieci

Maksym SłomskiSkomentuj
Ukraiński Starstreak rozerwał rosyjski śmigłowiec na kawałki. Nagranie już w sieci
Podczas gdy niektóre kraje europejskie „wspierają” Ukrainę na wojnie obronnej z Rosją, przesyłając jej broń i wyposażenie, które nadają się jedynie do muzeum, inne dozbrajają ją naprawdę skutecznym arsenałem militariów. Krajem z tej drugiej grupy jest m.in. Wielka Brytania. Władze tego kraju jakiś czas temu wysłały Ukrainie przenośne zestawy przeciwlotnicze Starstreak. Teraz możemy wszyscy zobaczyć je w akcji.

Starstreak w rękach Ukraińców zestrzelił rosyjski śmigłowiec

Starstreak to brytyjski przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy, za produkcję którego odpowiada firma Thales Air Defence. Używany od 1997 roku nie wygląda specjalnie imponująco. Długość wyrzutni to 1,397 m, a średnica – 13 cm. Po rozłożeniu prezentuje się tak.

starstreak

Starstreak i jego brytyjski operator. | Źródło: Wikipedia

W Starstreak wykorzystywane są pociski, które po wystrzeleniu uwalniają trzy mniejsze podpociski, sterowane wiązką lasera SACLOS. Lecące z prędkością ok. 4250 km/h (3,5 Ma) pociski mają zasięg od 300 do 7000 metrów. Na ogół wystarczy, że celu dosięgnie jeden z nich.

Podpociski nie zostały wyposażone w zapalniki zbliżeniowe, przez co do zniszczenia celu niezbędne jest na ogół bezpośrednie trafienie. Wszystko przez niewielki rozmiar pocisku o długości 396 mm i średnicy zaledwie 22 mm. Masa każdego z nich to tylko 900 gramów – sugeruje to oczywiście z miejsca relatywnie niewielką ilość materiału wybuchowego w środku.

Bezpośrednio trafiony przez Starstreak został w Ukrainie rosyjski helikopter Mi-28N lub Mi-28UB. The Times informuje, że to pierwszy zarejestrowany przypadek wykorzystania brytyjskiego systemu w tym kraju. Wielka Brytania przekazała go mniej więcej tydzień temu.




Helikoptery i samoloty mają trudności z uniknięciem pocisków Starstreak z prostej przyczyny. Nie jest to system fire and forget. Naprowadzania laserowego nie da się oszukać na przykład flarami. W przeciwieństwie do amerykańskich stingerów pociski nie reagują na podczerwień

Obsługa Starstreak nie jest prosta

The Times podaje, że operator Starstreak musi uzyskać 1000 trafień w cel, zanim będzie mógł używać systemu na placu boju. Wiemy, że ukraińscy żołnierze szkoleni są przez Brytyjczyków z odpowiednim symulatorem, jednak nie wydaje się, aby przechodzili aż tak złożone szkolenie. Kurs w warunkach wojny trwa maksymalnie trzy tygodnie.

Źródło: OSINTtechnical, mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.