Unity tworzy grę wideo, która przetestuje możliwości sztucznej inteligencji

Bartek SzcześniakSkomentuj
Unity tworzy grę wideo, która przetestuje możliwości sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja już na dobre zadomowiła się w naszym życiu, a tworzenie własnej AI opartej na uczeniu maszynowym nie jest niczym specjalnie trudnym. Jak jednak sprawdzić jakość swojej sztucznej inteligencji? Chociażby przez wzięcie udziału w nowym konkursie Unity.

Nie ma lepszego wyzwania dla sztucznej inteligencji niż gra wideo. Wymaga ona bowiem myślenia, rozwiązywania problemów i planowania ścieżek, które doprowadzą gracza do zwycięstwa. Nowe narzędzie Unity Obstacle Tower – po polsku Wieża Przeszkód – to składająca się ze 100 poziomów gra. Każdy poziom to inna zagadka. Kolejne piętra wieży są coraz bardziej wymagające i stawiają wyżej poprzeczkę. 

Oczywiście całą Wieżę przejdą tylko najlepsze mechanizmy sztucznej inteligencji. Żeby wyeliminować możliwość nauczenia AI jak ma przechodzić grę, twórcy zaprojektowali proceduralnie generowane poziomy, które będą za każdym razem wyglądać inaczej. 

Dla najlepszych mechanizmów Unity przygotowało pulę nagród w wysokości 100 000 dolarów. Unity rozpocznie wyzwanie Wieży przeszkód w poniedziałek, 11 lutego, z pierwszym etapem konkursu trwającym do 31 marca. W tym czasie uczestnicy będą mogli przetestować swoje AI na pierwszych 25 piętrach. Druga runda odbędzie się między 15 kwietnia a 24 maja. Ten etap konkursu otworzy wszystkie 100 pięter. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 14 czerwca.

Obstacle Tower ma być w przyszłości swoistym benchmarkiem oceniającym wydajność sztucznej inteligencji. 

Chcieliśmy dać badaczom coś, z czym mogliby naprawdę współpracować, co w skrajnym stopniu byłoby wyzwaniem dla możliwości systemów sztucznej inteligencji, które są obecnie w fazie badań i rozwoju na całym świecie” – powiedział Danny Lange, wiceprezes ds. Sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego Unity.

W dzisiejszych czasach rozwój AI przyspieszył na tyle, że twórcy narzędzi informatycznych tworzą prawdziwe benchmarki do jej oceniania. Co będzie dalej? Zawody AI? Olimpiada AI?

Źródło: BussinessWire

Udostępnij

viriacci