W jaki sposób NASA chce przetransportować próbki z Marsa na Ziemię?

Aleksander PiskorzSkomentuj
W jaki sposób NASA chce przetransportować próbki z Marsa na Ziemię?
{reklama-artykul}
NASA przygotowuje się do zaplanowania i wykonania kluczowej misji, która od samego początku jest powiązana z łazikiem Perseverance. Obecnie wspomniany łazik krąży po powierzchni Czerwonej Planety i zbiera cząstki skał oraz próbki, które następnie porzuci w specjalnie wyznaczonym miejscu.

W jaki sposób i przede wszystkim kiedy NASA będzie chciała sprowadzić je na Ziemię?

Rusza misja Mars Sample Return

Misja Mars Sample Return to jeden z najbardziej ambitnych projektów NASA od lat. Całość będzie składała się z wielu etapów i jeśli wszystko się powiedzie, zakończy się transportem próbek z jednej planety na drugą. W tym tygodniu NASA zrobiła pierwszy, ważny krok w tym kierunku. Amerykańska Agencja Kosmiczna przyznała firmie Lockheed Martin kontrakt na stworzenie pojazdu Mars Ascent Vehicle.

Ten pojazd będzie odpowiedzialny za powodzenie całej misji.

marsmisja2
Render pojazdu Mars Ascent Vehicle – fot. NASA

Wydarzenie Mars Sample Return ma rozpocząć się w okolicach 2026 roku. Zacznie się od wystrzelenia rakiety z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Ta wyśle specjalny statek w kierunku Marsa. Kiedy dotrze on do Czerwonej Planety, statek kosmiczny wyśle lądownik NASA, który postawi “nogi” na powierzchni Marsa. Finalnie, z lądownika wyjedzie łazik, który zbierze próbki pozostawione uprzednio przez Perseverance. Po wszystkim, cała konstrukcja będzie gotowa do lotu powrotnego na Ziemię.

Już sam opis tego przedsięwzięcia brzmi skomplikowanie – co dopiero realna praca operacyjna, która będzie kontrolowana przez NASA.

Inżynierowie chcą, aby ich projekt MSR zainspirował innych naukowców i pokazał, że pobranie próbek i ich transport na Ziemię jest faktycznie możliwy. Misja Mars Sample Return ma również stanowić swoiste podwaliny pod pierwszą, załogową misję na Marsa. W tym przypadku nie poznaliśmy jednak żadnego, konkretnego terminu.

I nie ma co się dziwić. Naukowcy twierdzą bowiem, że ludzie nie postawią stopy na Marsie wcześniej niż w okolicach 2030 roku.

Źródło: NASA / fot. NASA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.