Poziom PEM w Polsce spada
Promieniowanie elektromagnetyczne nierzadko jest kością niezgody pomiędzy operatorami rozbudowującymi swoją infrastrukturę, a Polakami uważającymi, że PEM może odbijać się niekorzystnie na ich zdrowie. Jak wskazują wyniki najnowszego badania, średnio poziom PEM w Polsce wynosił w 2022 roku 0,77 V/m, co oznacza ogromny spadek względem 2021 roku, kiedy poziom ten określono na 1,21 V/m.
Pomiary obejmujące zakres od 80 MHz do 40/60 GHz, a więc wszystkie źródła PEM o częstotliwościach radiowych – od radia FM po systemy milimetrowe pokroju LDMS – nie pozostawiają cienia wątpliwości: stawianie kolejnych masztów redukuje poziom PEM.
„Osiągnięta średnia wartość PEM dla całej Polski wynosząca mieści się więc w przedziale od 1,26% do 2,75% dopuszczalnej normy (która dla częstotliwości 10-400 MHz wynosi 28 V/m, a dla 400-2000 MHz i od 2000 MHz do 300 GHz – 61 V/m). Porównując, w roku 2021 wyliczona średnia dla Polski mieściła się w przedziale od 1,98% do 4,3% dopuszczalnej normy” – czytamy w komunikacie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Powtarzam: promieniowanie jest wielokrotnie niższe, niż określa to norma.
Obawiać nie powinni się odwiedzający miejscowości uzdrowiskowe, gdzie operatorzy dbają o poprawę infrastruktury ze względu nie tylko na dobro mieszkańców, ale też turystów. „Z raportu GIOŚ wynika, że dane z miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Lądek Zdrój, Duszniki Zdrój czy Polanica Zdrój, wykazały szczególnie niski poziom PEM, nie przekraczający 0,5 V/m” – informuje PIIT.
Sytuacja dobrze wygląda także w dużych miastach. W Krakowie średnia z 11 punktów pomiarowych wynosiła zaledwie 1,38 V/m, w Rybniku 1,7 V/m, a w Tarnowie jedynie 0,38 V/m.
5G pomaga zmniejszać PEM
Wbrew temu, co głosi się w fake newsach ostrzegających przed rzekomo szkodliwym wpływem 5G na zdrowie, pomiary w obszarach działania sieci oscylowały w granicach progu czułości sondy. Taka sytuacja pomiarowa miała miejsce np. w Orzyszu, gdzie usytuowano Ośrodek Szkolenia Poligonowego z regularnie ćwiczącymi jednostkami NATO, czy też Gołdapie, gdzie stacjonuje pułk przeciwlotniczy z aktywnymi urządzeniami radiolokacyjnymi.
„Dane te jednoznacznie potwierdzają, że zwiększenie dopuszczalnych norm nie prowadzi do zwiększenia faktycznego poziomu pola elektromagnetycznego w środowisku. W perspektywie ostatnich lat zauważalny jest wręcz spadek średniego poziomu PEM w całej Polsce” – uspokaja PIIT.
Wgląd w pełne wyniki raportu uzyskacie tutaj.