Autonomiczne drony nad Polską
Przeloty o których mowa mają odbywać się przy pomocy statku powietrznego pionowego startu na wysokości 100 m AGL (wysokość od poziomu gruntu). Drony mają przemieszczać się z prędkością nawet 72 km/h, nawet 6-7 razy tam i z powrotem w ciągu dnia. Za bezpieczeństwo przelotów pełną odpowiedzialność poniesie operator systemu BSP. Każdy z dronów ma system kamer umożliwiających trasę przelotu.
Trasy przelotu BSP mają długość nawet 60 kilometrów, a pionowe granice stref geograficznych zawrą się w przedziale od 60 do 120 m AGL.
„W związku z postępującą integracją lotnictwa bezzałogowego z załogowym oraz zmianą przepisów wykonywania lotów BSP loty tego typu nie muszą odbywać się w wysegregowanej strefie typu TRA/TSA, co generowałoby ograniczenia dla lotnictwa General Aviation” – czytamy w komunikacie PAŻP.
Jednocześnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej apeluje o zachowanie szczególnej ostrożność dla wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej w rejonie lotów BSP. Te zostały wytyczone w taki sposób, aby nie kolidowały z lądowiskami oraz regionami lotów paralotni i motolotni, jednak mimo to warto zachować ostrożność.
„Informacja o w/w lotach zostanie opublikowana jako ostrzeżenie nawigacyjne depeszą NOTAM, natomiast strefy geograficzne DRA-R zostaną opublikowane w systemie PansaUTM i zobrazowane w aplikacji mobilnej DronRadar. Dodatkowo w/w strefy geograficzne będą również zobrazowane na stronie airspace.pansa.pl w zakładce BVLOS” – dowiadujemy się.
Źródło: PAŻP