Kolejna rakieta stwarzająca zagrożenie
Trzeci moduł chińskiej stacji kosmicznej, nazywanej Niebiańskim Pałacem, to Mengtian. Stanowi on drugi moduł laboratoryjny tej stacji. Gdy rakieta Długi Marsz 5B wyniosła go w przestrzeń kosmiczną, jej główny moduł oddzielił się od pozostałości. W przeciwieństwie do innych rakiet, które zaprojektowano z myślą o tym, aby te były w stanie samodzielnie nakierować się w stronę odległych regionów Oceanu Spokojnego, główny człon rakiety Długi Marsz 5B wszedł na kompletnie niekontrolowaną orbitę wokół Ziemi.
Tak jak poprzednie rakiety Długi Marsz 5B, najnowsza rakieta już wkrótce dokona ponownego wejścia w atmosferę Ziemi. Powinno nastąpić to jeszcze dziś, czyli w piątek, lub w sobotę. Nikt nie wie, gdzie rakieta spadnie i nikt nie ma na to wpływu. Czy istnieje szansa, że spadnie Ci na głowę?
Szczątki z kosmosu – potencjalne miejsce lądowania
Eksperci mogą tylko szacować, jaka część głównego członu rakiety Długi Marsz 5B spali się w atmosferze, a jaka uderzy w Ziemię. Jedno jest jednak pewne – rakieta nie ulegnie w atmosferze kompletnej dezintegracji. Do samej powierzchni planety powinno dotrzeć od około 20 do 40 procent masy obiektu.
Na razie jest za wcześnie, by powiedzieć, gdzie główny człon rakiety Długi Marsz 5B spadnie, najpewniej w kawałkach. W tej chwili może trafić równie dobrze w Meksyk, Afrykę, Australię, Amerykę Środkową, jak również Ocean Atlantycki czy Ocean Spokojny. Aerospace Corporation, amerykańska korporacja non-profit, która prowadzi finansowane przez władze federalne USA centrum badawczo-rozwojowe w El Segundo w Kalifornii, zaznaczyła przewidywaną ścieżkę rakiety wokół Ziemi na poniższej mapie. Żółte linie reprezentują trajektorię lotu członu, a niebieskie trajektorię lotu w czasie, gdy może dojść do jego wejścia do atmosfery.
This will be our final prediction for the evening. Unsure if the tracking team will have the time and new data needed in order to run an update in the a.m. before reentry occurs. We’ll check back tomorrow. Goodnight. https://t.co/1T2vY21XKl
— The Aerospace Corporation (@AerospaceCorp) November 4, 2022
Istnieje niewielka szansa na to, że główny człon rakiety Długi Marsz 5B spadnie właśnie na stały ląd i właśnie w zamieszkany przez ludzi region, a nie w ocean. Mimo to liderzy z branży kosmicznej po raz kolejny potępili nieodpowiedzialne zachowanie Chin, które stwarzają niepotrzebne zagrożenie dla ludzkiego życia i ryzyko uszkodzenia czyjejś własności.
Ryzyko stwarzane bez końca
Dla przypomnienia, po raz ostatni chińska rakieta spadła na Ziemię na przełomie lipca i sierpnia. Mowa o rakiecie, która była wykorzystana do wyniesienia w kosmos drugiego członu stacji Tiangong – Wentian.
Gdy rakieta ta dokonała niekontrolowanego wejścia w atmosferę, zamieniła się w kulę ognia, którą dostrzeżono nad Malezją i Filipinami. Na szczęście wygląda jednak na to, że jej szczątki wylądowały w oceanie, nie zostawiając po sobie uszkodzeń i poszkodowanych.
#China:The debris of the upper stage of the Long March 5B Y3 rocket (#CZ5B) has re-entered the atmosphere in #Sulu sea around 119.0°E, 9.1°N, and most of the components have been burnt out during re-entry. pic.twitter.com/StX0QDmYiA https://t.co/WgrJXtD7dX
— W U (@W0lverineupdate) July 30, 2022
Wcześniej niekontrolowanego wejścia w atmosferę Ziemi weszło też kilka innych chińskich rakiet. Ba, raz zdarzyło się, że pozostałości rakiety Długi Marsz 5B spadły z nieba i uszkodziły budynki w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Czy Chiny kiedykolwiek zmienią swoje nastawienie do tego tematu? Na razie się na to nie zanosi.
Nic dziwnego, że zdaniem naukowców istnieje 10 procent szans, że w ciągu dziesięciu lat pozostałości rakiety lub satelity spadną na człowieka lub całą grupę ludzi. Cóż, oby do tego nie doszło.
Źródło: Scientific American, fot. tyt. Xinhua/Zhang Liyun