Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swój 10-letni plan uczynienia kraju prawdziwym supermocarstwem w zakresie sztucznej inteligencji. W ten sposób Wielka Brytania niejako rzuca rękawice Chinom oraz Stanom Zjednoczonym. “National Articial Intelligence Strategy” to plan, który zakłada zwiększenie wykorzystania specjalnie zaprojektowanych algorytmów w krajowych przedsiębiorstwach.
I nie tylko.
Wielka Brytania stawia na sztuczną inteligencję
W oficjalnym oświadczeniu dotyczącym wspomnianego planu możemy przeczytać, iż Wielka Brytania kładzie podwaliny pod rozwój AI na kolejne dziesięć lat do przodu. Brytyjczycy chcą wykorzystać pełen potencjał sztucznej inteligencji i sprawić, iż będzie ona odgrywała kluczową rolę w rozwoju wielu sektorów gospodarki.
Nowy plan obejmuje szereg programów oraz inicjatyw – wśród nich znalazły się także granty na badania naukowe, które mają ulepszać i optymalizować konkretne technologie. Wielka Brytania zakłada, że centrum sztucznej inteligencji stanie się Londyn. Tego można było się jednak spodziewać.
fot. Aron van den Pol – Unsplash
Oprócz samego rozwoju algorytmów, Wielka Brytania chce także edukować społeczeństwo w zakresie AI oraz zwracać uwagę na bezpieczne wykorzystanie powstających technologii. Według danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w latach 1998-2017 USA złożyło najwięcej wniosków patentowych związanych z AI niż jakikolwiek inny kraj. Na drugim miejscu znalazły się Chiny z ilością patentów na poziomie 41000. Wielka Brytania zajęła dalsze miejsce z ilością wniosków na poziomie… 2000. To tylko pokazuje jaka przepaść dzieli Brytyjczyków w konkurencji z USA i Chinami. Przynajmniej na ten moment.
Były dyrektor generalny Google Eric Schmidt przekazał, iż Chiny dążą do prawdziwej dominacji w zakresie wykorzystania AI, a także samych innowacji powiązanych bezpośrednio ze sztuczną inteligencją.
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko obserwować tę sytuację i czekać na to, jaki dokładnie krok wykonają Brytyjczycy w zakresie nowych pomysłów oraz realnego wykorzystania potencjału opisywanej technologii.
Jedno jest pewne: będzie się działo.
Źródło: gov.uk / fot. Giammarco – Unsplash.com