Wiesz skąd pochodzi logo i nazwa Bluetooth? Będziesz zdumiony

Maksym SłomskiSkomentuj
Wiesz skąd pochodzi logo i nazwa Bluetooth? Będziesz zdumiony
Na ogół korzystamy z różnych przedmiotów użytku codziennego oraz zdobyczy świata technologii i nawet nie zastanawiamy się nad tym, kto je stworzył lub opracował albo też skąd się wzięła ich nazwa. Założę się na przykład, że niewielu czytelników naszego serwisu wpatrywało się w logo standardu Bluetooth i zgłębiało etymologię tej nazwy. Właśnie w związku z tym podsunę Wam dziś ciekawostkę, którą będziecie mogli zaskoczyć swoich znajomych. Na samym wstępie zaznaczę, że poniższe informacje nie są jakąś miejską legendą, a prawdą potwierdzaną przez mnóstwo źródeł.

Skąd się wzięła nazwa Bluetooth?

Na początku skupmy się na nazwie Bluetooth, którą wymawia się poprawnie po polsku jako „blutuf” (ˈblu:tu:θ/), nie zaś „blutacz” lub „blutucz”, jak zwykło mawiać wielu Polaków. Blue tooth oznacza dosłownie w języku angielskim „niebieski ząb”, co samo w sobie daje już dobrą wskazówkę w temacie dalszych poszukiwań. Nazwa standardu łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu pochodzi od przydomku pierwszego króla duńskiego, Haralda Sinozębego (duń. Blåtand). Dlaczego?

harald bluetooth

Z przymrużeniem oka. | Źródło: mat. własny na bazie grafiki z Wikipedia

Harald Sinozęby (ang. Harald Bluetooth) około roku 970 zjednoczył rywalizujące ze sobą rody jarlów z Danii i Norwegii. Tak samo skutecznie zdaniem Jima Kardacha, prezesa i założyciela Bluetooth Special Interest Group (SIG), łączyć ze sobą urządzenia miała nowa technologia opracowana przez naukowców firmy Ericsson w 1994 roku.

Według strony internetowej Ericsson, nazwa Bluetooth miała być tymczasowa i wykorzystywano ją przede wszystkim jako nazwę kodową podczas prac nad projektem. Kiedy ten został ukończony i trzeba było wybrać stałą nazwę, zaproponowano kilka, w tym RadioWire i PAN (Personal Area Networking), ale ostatecznie postanowiono pozostać przy znanej do dziś nazwie Bluetooth.

Co oznacza logo Bluetooth?

Co ciekawe, nie tylko nazwa ma swoje korzenie w historii Skandynawii. Logo standardu Bluetooth ma swoje znaczenie. Widnieją w nim runy wiązane z alfabetu runicznego znanego jako fuþark młodszy. Haglaz () oraz Berkanan () są odpowiednikami wielkich liter H oraz B, inicjałów Hararlda Blåtanda. To właśnie runa , czyli pierwsza litera przydomku wzmiankowanego tu króla, połączona z , pierwszą literą jego imienia, tworzy symbol kojarzący się nieodłącznie z Bluetooth.

Bluetooth FM Color
Logo Bluetooth. | Źródło: Bluetooth SIG

No to teraz przyznajcie się, ilu z Was już wcześniej o tym wiedziało? 🙂

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.