Wkrótce popcorn będziemy mogli prażyć podczerwienią zamiast w mikrofali

Anna BorzęckaSkomentuj
Wkrótce popcorn będziemy mogli prażyć podczerwienią zamiast w mikrofali
Grille na podczerwień są póki co dość drogie, ale zyskują na popularności ze względu na oferowaną przez nie większą szybkość gotowania i efektywność energetyczną w porównaniu z konwencjonalnymi urządzeniami wykorzystywanymi w kuchni. Z ich pomocą można jednak przygotować bardzo ograniczoną liczbę produktów, na czele z mięsem – na razie.

Być tylko może kwestią czasu jest to, kiedy podczerwień będzie wykorzystywana w kuchni powszechnie. Teraz naukowcy udowodnili, że z jej pomocą można by robić chociażby popcorn, czyli ulubiony przysmak kinomaniaków.

Gotowanie podczerwienią

W pracy naukowej, która ukazała się na łamach ACS Food Science & Technology, uczeni opisują badanie, w ramach którego dowiedli, że z pomocą podczerwieni można przygotować smaczny popcorn, i to przy mniejszym zużyciu energii niż typowa kuchenka mikrofalowa czy maszynka do popcornu.

Grille na podczerwień pozwalają na podgrzewanie żywności poprzez bezpośrednie kierowanie na nią promieniowania podczerwonego z pomocą podgrzanych przedmiotów, takich jak szkło lub ceramika. Metoda ta jest znacznie szybsza niż gotowanie z użyciem zwykłego grilla, który ogrzewa powietrze wokół mięsa i dopiero pośrednio samo mięso.

Przygotowywanie popcornu z użyciem podczerwieni wyglądałoby zupełnie inaczej niż grillowanie mięsa ze względu na jego wyjątkowy charakter. Otóż, ziarna popcornu pękają, gdy ciepło przekształca zawartą w nich wodę w parę wodną. Przy odpowiedniej ilości ciepła wewnątrz powstaje ciśnienie wystarczające, by rozerwać zewnętrzną powłokę i uwolnić zawarte w środku białka i skrobię, które następnie ochładzają się i przyjmują formę znajomej pianki.

popcorn-2

Popcorn pęka pod wpływem wzrostu ciśnienia wewnątrz jego ziaren, wywołanego ciepłem. | Źródło: Pexels/Jonathan Borba

Co istotne, ziarna popcornu nie mogą być pogrzane zbyt wolno, ani zbyt szybko. Niektóre nie pękają, ponieważ powolny wzrost ciśnienia w ich wnętrzu pozwolił na wydostawanie się pary z łupin. Inne nie pękają prawidłowo, ponieważ szybka reakcja nie daje białku i skrobi wystarczającej ilości czasu na ostygnięcie.

Podczerwień kontra popcorn

Aby sprawdzić, czy z pomocą podczerwieni można podgrzać ziarna popcornu w odpowiednim tempie, naukowcy z Irańskiej Organizacji Badawczej ds. Nauki i Technologii (IROST) w Teheranie umieścili je wraz z olejem w obracającej się stalowej komorze wyposażonej w dwie lampy na podczerwień. Lampy te znajdowały się w odległości około 10 centymetrów od ziaren.

Uczeni przygotowywali popcorn na różne sposoby – testując procesy gotowania z użyciem różnej mocy lamp. Następnie testowali jakość każdego ogrzanego ziarna i prosili testerów o ocenę ich walorów smakowych.

Lampy z powodzeniem pozwalały na pomyślne zrobienie popcornu już przy zasilaniu na poziomie 500 watów. Przy zasilaniu z mocą 800 watów otrzymywano największe popcornowe pianki, ale testerzy uznali, że zasilanie z mocą 700 watów przyczyniało się do produkcji najsmaczniejszego popcornu.

Dla porównania, w mikrofalach popcorn przygotowuje się zwykle przy mocy 800 lub 1000 watów. Specjalne maszynki do popcornu, prażące popcorn przy użyciu gorącego powietrza, charakteryzują się mocą nawet 1400 watów. Nie wiadomo jednak, czy przygotowywanie popcornu z użyciem podczerwieni byłoby energooszczędne. Badacze nie ujawnili bowiem, jak szybko ziarna popcorny pękały pod wpływem podczerwieni. Tymczasem, przygotowanie popcornu w mikrofali zajmuje około 3 minuty.

Kto wie, może kiedyś na sklepowych półkach pojawią się maszynki do popcornu na podczerwień. Należy jednak zadać pytanie, czy ktokolwiek po nie sięgnie. W tej kwestii mam na razie wątpliwości.

Źródło: ArsTechnica, fot. tyt. Pexels/Mo Abrahim

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.