Wkrótce przyciski w windach będzie można wcisnąć bezdotykowo. Zobacz jak (wideo)

Maksym SłomskiSkomentuj
Wkrótce przyciski w windach będzie można wcisnąć bezdotykowo. Zobacz jak (wideo)
Gdy wybuchła pandemia COVID-19, takie instytucje i organizacje jak WHO szybko wydały ostrzeżenia, by unikać dotykania swojej twarzy, jako że na powierzchniach, które zostały dotknięte przez nas wcześniej, mógł znajdować się koronawirus pozostawiony nieumyślnie przez inne osoby. Ważne jest też rzecz jasna, by starać się właśnie nie dotykać powierzchni w przestrzeni publicznej, jednakże są takie miejsca, gdzie się po prostu nie da tego uniknąć. Jednym z nich są windy.

Gdy wejdziemy do windy, aby dostać się na pożądane piętro budynku, musimy wcisnąć odpowiedni przycisk z jego numerem. Choć na świecie istnieją windy obsługiwane głosowo, są one prawdziwą rzadkością. Z odpowiedzią na ten problem śpieszy singapurskie studio Stuck Design.

Rozwiązanie na czas pandemii

Studio Stuck Design zaprojektowało technologię, dzięki której przyciski w windach będzie można wciskać bezdotykowo. Kinetic Touchless, bo tak brzmi jej nazwa naśladuje ruch palca użytkownika i odtwarza odpowiedź przycisku, jaka pojawiłaby się po jego fizycznym wciśnięciu.

To, w jaki sposób technologia Stuck Design działa, doskonale pokazuje poniższy GIF. Kinetic Touchless rejestruje ruch palca użytkownika, gdy ten zbliża go do przycisku, a więc nie wymaga bezpośredniego kontaktu ręki z przyciskiem. Jak twierdzi studio, typ bezdotykowej interakcji, jaki jego produkt oferuje, można by wykorzystać do naśladowania także wielu innych czynności.

Kinetic Touchless rejestruje ruch palca użytkownika i wciska przycisk zamiast niego. | Źródło: Stuck Lab

Jak zauważają przedstawiciele Stuck Design, większość bezdotykowych technologii wykorzystywanych obecnie informuje o aktywowaniu przycisków sygnałem świetlnym lub dźwiękowym. Jak dodają: „wykraczając poza oczekiwany feedback w formie światła i dźwięku, Kinetic Touchless zapewnia nowy, zaskakująco przyjemny, a jednocześnie dziwnie znajomy sposób interakcji z technologią bezdotykową.”

Studio Stuck Design już stworzyło działający prototyp swojej technologii. Niemniej, w tej chwili jest ona w fazie eksperymentalnej, a więc trzeba będzie co nieco poczekać na jej pojawienie się w pierwszych windach.

Źródło: Stuck Lab, fot. tyt. Stuck Lab

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.