Znaczki pocztowe znikają z listów poleconych
Od 1 maja osoby korzystające z usług Poczty Polskiej będą mogli korzystać z nowego rozwiązania. Znaczki zastąpione zostaną nalepkami z kodem kreskowym, które poczta umieści na przesyłce w polu opłaty pocztowej (R). Rozwiązanie do ma ujednolicić sposób opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane – listy polecone, paczki i przesyłki kurierskie. Klient będzie musiał jedynie wypełnić potwierdzenie nadania i przekazać przesyłkę pracownikowi poczty. Rozwiązanie takie stosują operatorzy w Niemczech, Francji, Słowacji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii i na Węgrzech.
„Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie” – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Klienci zakupione wcześniej znaczki po 1 maja bieżącego roku będą mogli wykorzystać do opłacenia listów zwykłych i kartek pocztowych. Oczywiście nadal będzie można je kupować w celach kolekcjonerskich.
Poczta Polska wydaje zarówno znaczki obiegowe, w milionowych nakładach, jak też znaczki okolicznościowe, w nakładach mniejszych. Dzięki współpracy z artystami grafikami znaczki cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów w kraju i na świecie. Tworzone dla miłośników filatelistyki emisje przybierają często formę arkusza, czy bloku. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych może być ciekawym hobby, ale przez filatelistów na świecie jest również traktowane jako lokata kapitału, bo nierzadko sprzedaż unikatowych kolekcji może przełożyć się na zyski finansowe.
Źródło: Poczta Polska