Zutylizowano już 10 tys. hulajnóg elektrycznych Lime w Polsce. Jest też dobra wiadomość

Maksym SłomskiSkomentuj
Zutylizowano już 10 tys. hulajnóg elektrycznych Lime w Polsce. Jest też dobra wiadomość
Z jakiegoś powodu w ostatnim czasie w kontekście ekologii mówi się przede wszystkim poruszając temat samochodów elektrycznych. Zwolennicy elektromobilności zwracają uwagę na ich zerową emisję dwutlenku węgla w trakcie jazdy, przeciwnicy zaś roztaczają wizję problematycznej utylizacji zużytych baterii. Okazuje się, że pojazdy takie jak hulajnogi elektryczne da się recyklingować niemal w całości, więc… dlaczego nie auta?

Lime poddało recyklingowi w Polsce 10 tysięcy e-hulajnóg

Elektryczne hulajnogi Lime wynajmowane są Polakom na minuty w ramach aplikacji Uber. Z nowego komunikatu prasowego tej firmy dowiadujemy się, że do tej pory w Polsce dzięki współpracy z MB Recycling aż 10 tysięcy e-hulajnóg Lime zostało poddanych procesowi recyklingu. Łączna masa przetworzonych pojazdów wynosiła blisko 142,5 tony.

lime hulajnogi recykling 2

Hulajnogi elektryczne Lime. | Źródło: Lime

Jak informuje Lime, aż 99,8 procent e-hulajnóg podlega recyklingowi. W większości składają się one z aluminium – aż w 42,5 procentach. 19,5 procenta materiałów stanowią elementy stalowe, z których można robić później m.in. elementy placów zabaw. 14 procent materiałów recyklingowanych to silnik, 10,5 procenta guma, 5,8 procenta miks tworzyw i metali. Tylko 2,5 procenta hulajnóg elektrycznych Lime stanowi plastik, 1,8 procenta przewody, tyle samo moduł sterowania i płyta B1, a 1,4 procenta – bateria. Baterie z recyklingu przekazywane są na przykładów do magazynów energii.

infografika lime 2
Źródło: Lime

„Działania na rzecz ekologii są elementem globalnej misji Lime, która zakłada, że do 2030 r. osiągniemy jako firma zerową emisyjność CO2. Każdy z lokalnych oddziałów firmy podejmuje szereg działań, aby jak najlepiej służyć środowisku. Korzystanie z naszych pojazdów przyczynia się do redukcji CO2 w miastach. Kiedy jednak nasze e-hulajnogi nie mogą już dłużej służyć użytkownikom, poddajemy je procesowi recyklingu. Korzystamy przy tym z wieloletniego doświadczenia firmy MB Recycling. Dzięki tej współpracy komponenty, z których są złożone nasze pojazdy, mogą być wykorzystane ponownie i służyć społecznościom, m.in. jako elementy placów zabaw czy orlików” – komentuje Michał Borek, General Manager Lime Poland.

W Polsce firma Lime jest obecna od 2018 roku – posiada flotę ponad 22 000 e-hulajnóg w ponad 50 polskich miastach.

Spodziewaliście się, że firma wycofała już aż tyle hulajnóg i że tak pokaźną część surowców w efekcie tego przetworzono?

Źródło: Lime

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.