Alternatywa dla Dolby Atmos coraz bliżej. Samsung dokonał cichej zapowiedzi

Anna BorzęckaSkomentuj
Alternatywa dla Dolby Atmos coraz bliżej. Samsung dokonał cichej zapowiedzi

Wiele osób, szukając telewizora do swojego salonu, poszukuje sprzętu nie tylko o wysokiej rozdzielczości, jasności i żywych barwach obrazu, ale też takiego, który zapewni odpowiednio dobre wrażenia dźwiękowe. Dlatego sporym wzięciem cieszą się telewizory wykorzystujące technologię Dolby Atmos czy DTS:X. Oczywiście Dolby Atmos jest od dawna wiodącym standardem dźwięku przestrzennego, ale Google i Samsung zamierzają położyć temu kres, wprowadzając własny odpowiednik tej technologii – IAMF.

Jak się właśnie dowiedzieliśmy, podobno debiutu technologii IAMF (ang. Immersive Audio Model and Formats) możemy spodziewać się wkrótce. Podobno Samsung po cichu komunikuje insiderom z branży, że pierwsze urządzenia z IAMF, w tym telewizory i soundbary, mają zadebiutować w 2024 roku. Ponadto w tym roku wsparcia dla IAMF doczekają się pierwsze usługi.

Alternatywa dla Dolby Atmos od Google i Samsunga – najpierw w tych urządzeniach

Zgodnie z doniesieniami wsparcie dla IAMF otrzymają najpierw telewizory Samsunga, a także sprzęt audio – zapewne soundbary Samsunga. Istnieje szansa, że pojawi się ono nawet na niektórych urządzeniach, które można kupić obecnie – dzięki aktualizacji oprogramowania układowego.

Usługą, która w tym roku może doczekać się wsparcia dla technologii IAMF, jest rzecz jasna YouTube. To świetna i bardzo ciekawa wiadomość. W tej chwili YouTube nie obsługuje bowiem Dolby Atmos.

Oczywiście do powyższych informacji należy podejść z przymrużeniem oka. Samsung i Google nie dokonały bowiem żadnych dokładniejszych zapowiedzi oficjalnie.

Rozwiązanie otwartoźródłowe

Warto wspomnieć, że technologia IAMF jest rozwijana od 2020 roku i ma stawiać na otwartoźródłowość. To oznacza, że zobaczymy ją raczej nie tylko w sprzęcie Samsunga. Co ciekawe, będzie też ona wykorzystywać możliwości sztucznej inteligencji.

A co z Dolby Atmos w sprzęcie Samsung? Z już powstałego sprzętu ta technologia nie zniknie, ale prawdopodobnie można się spodziewać, że w przyszłych urządzeniach dostępna nie będzie. To po prostu miałoby sens.

Źródło: FlatpanelsHD, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.