Nowa oferta telewizorów LG Electronics jest skonstruowana analogicznie jak w latach ubiegłych. Koreańczycy wprowadzili na polski rynek kilka modeli OLED i QNED w różnych przekątnych. Tym samym mogłoby się wydawać, że nie ma co liczyć na jakiekolwiek produktowe fajerwerki, jednak nic bardziej mylnego…
Firma LG Electronics to lider w kategorii telewizorów OLED w ujęciu ilościowym, zarówno na rynku polskim, jak i europejskim w 2023 r. W segmencie Mini LED już tak różowo nie jest. Tu koreański producent ma dużo mniejsze udziały – jest poza podium. Właściwie ten fakt nikogo nie powinien zbytnio dziwić, gdyż od dobrych kilku lat marketingową lokomotywą są produkty z segmentu OLED TV.
Game Changer w wykonaniu Koreańczyków
W mojej opinii najciekawszą informacją, która błyszczy na niebie niczym wystrzelone fajerwerki, jest deklaracja producenta o pięcioletnim wsparciu systemu webOS. Obecnie na rynku żaden producent nie gwarantuje tak długiego okresu aktualizacji w swoich TV. Warto wspomnieć, że program pięcioletniego wsparcia obejmie również odbiorniki z rocznika 2023. Systematyczna aktualizacja webOS zapewni użytkownikowi: gwarancję bezpieczeństwa (LG Shield), optymalizacje dla UI, nowe inteligentne rozwiązania wprowadzane w kolejnych latach, aktualizacje dostępnych aplikacji do najnowszych wersji – w skrócie mówiąc: komfort i wygoda.
5 to kluczowa cyfra dla LG Electronics
Była mowa już o pięcioletnim wsparciu webOS. Podobnie wygląda sytuacja odnośnie matrycy w OLED z serii M4 i G4, a mianowicie producent rozszerzył gwarancję na panel – będzie ona wynosiła pięć lat.
Szeroka gama OLED-ów
W ofercie LG znajdziemy cztery serie OLED-ów. Najwyżej pozycjonowanym modelem jest Signature M4 (65”, 77”, 83”, 97”). Telewizor nietypowy z dwóch względów. Po pierwsze, składa się z ekranu i kwadratowego niedużego pudełka, w którym znajduje się cała elektronika. Po drugie, komunikacja między tymi dwoma elementami odbywa się bezprzewodowo. Cena produktu jest nieznana, ale zapewne będzie ona dość wysoka.
Seria LG G4 to obok M4 najbardziej technologicznie zaawansowany egzemplarz OLED. Przypomnę, że w zeszłym roku sprawdzaliśmy w naszej redakcji 55” LG G3, który dostał od nas wyróżnienie „Dobry produkt”.
W tym roku OLED G4 pojawi się w rozmiarach 55”, 65”, 75”, 83”, 97”. Będzie wyposażony w matrycę 144 Hz (oprócz wersji 97”) oraz technologię Brightness Booster Max, umożliwiającą uzyskanie dużej szczytowej jasności. Producent umieścił w TV nowy procesor α11 AI, który w porównaniu do poprzedniej generacji ma zapewnić wydajność graficzną lepszą o 70% i szybsze o 30% przetwarzanie danych. Ponadto procesor został wyposażony w funkcję Dynamic Tone Mapping Pro (identyczne rozwiązanie znajdziemy w OLED C4), mająca za zadanie „dostosowanie jasności oraz oświetlenie do każdej sceny”.
Bez wątpienia najpopularniejszą serią OLED LG jest C4 (produkt, który jest bardzo dobrze zoptymalizowany w kategorii jakość vs. specyfikacja techniczna). W TV znajdziemy 144 Hz matrycę OLED EVO. Telewizor w sklepach będzie oferowany w kilku przekątnych: 42”, 48”, 55”, 65”, 77”, 83”. Głównymi różnicami pomiędzy egzemplarzem C4, a droższymi i wyżej pozycjonowanymi OLED-ami jest zastosowanie innego, nieco słabszego, procesora (a mianowicie α9 AI 7 Gen). Analogicznie wygląda sytuacja w kwestii technologii Brightness Boostertu, tu również ma ona mniejsze możliwości. Ponadto w M4 i G4 użytkownik w opcji Multi View może jednocześnie wyświetlić cztery ekrany, a w C4 dwa.
Najsłabszym OLED-em w ofercie LG jest B4 (48”, 55”, 65”, 77”). Właściwie „najsłabszy” jest niefortunnym stwierdzeniem, gdyż telewizor prezentuje się naprawdę dobrze. Fakt, jest on w stanie wygenerować mniejszą jasność niż pozostałe OLED-y LG. W modelu znajdziemy 120 Hz matrycę oraz procesor α8 AI 7 Gen.
Telewizory LCD LED QNED
Modle segmentu LCD LED można podzielić na trzy kategorie: QNED Mini LED 8K, QNED Mini LED 4K, QNED LED z systemem lokalnego wygaszania.
Wszystkie modele QNED zostały wyposażone w technologię Quantum Dot i NanoCell. Według informacji producenta: „Dla użytkownika oznacza to wyraźny, żywy obraz, który urealnia wrażenia z oglądania filmów i seriali. Ulepszone odwzorowanie kolorów i większa głębia wizualna zapewniają pełniejsze i bardziej wciągające odczucia z domowej rozrywki.”
W LG QNED99T, QNED90T i QNED85T znajdziemy 120 Hz matrycę, zapewne będzie to typ ADS/IPS. Ponadto według danych dostarczonych rzez LG, powyższe egzemplarze: „zostały wyposażone w procesor α8 AI, który charakteryzuje się 1,3-krotnie większą efektywnością AI, 2,3-krotnie wyższą wydajnością graficzną oraz 1,6-krotnie szybszym przetwarzaniem danych.” Telewizory będą oferować standard Dolby Vision, HDR10Pro oraz tryb Filmmaker.
LG QNED99T to najbardziej zaawansowany Mini LED, oferujący rozdzielczość 8K. Będzie on dostępny w dwóch przekątnych: 86” i 75”.
Najwyżej pozycjonowanym TV 4K Mini LED jest QNED90T, który pojawi się w sklepach w trzech rozmiarach: 65”,76”, 86”. Specyfikacja techniczna tego modelu jest bardzo zbliżona do QNEDT99T.
LG w swoich QNED Mini LED postawiło na technologię Precision Dimming, której zadaniem jest poprawa przejść tonalnych. W efekcie końcowym ma to zagwarantować precyzyjne sterowanie podświetleniem.
LG QNED85T jest urządzeniem wyposażonym w krawędziowe podświetlenie z systemem lokalnego wygaszania. W tej serii znajdziemy szeroką gamę przekątnych od 50” do 98”.
LG QNED80T to propozycja dla osób poszukujących tzw. kompromisu pomiędzy ceną, a przeciętnymi możliwościami technologicznymi. Egzemplarz dostępny w sześciu przekątnych od 43” do 86”. Znajdziemy w nim panel 60 Hz z systemem lokalnego wygaszania oraz procesor α5 AI 7 Gen, który w porównaniu do jednostek z wyższych modeli ma mniejszą moc obliczeniową. Uwagę w tej serii zwraca również brak obsługi standardu Dolby Vision – materiały w tym standardzie będą odtwarzane jako HDR10.
Gaming w wydaniu LG
Patrząc na specyfikacje LG OLED i QNED śmiało można stwierdzić, że w kategorii „gaming” sprawdzą się one bardzo dobrze. W urządzeniach znajdziemy HDMI 2.1 pozwalające obsłużyć sygnał z konsoli 4K w 120 kl/s. Ponadto mamy do dyspozycji ALLM i HGiG. Telewizory są wyposażone w funkcję Game Optimizer, która umożliwia graczom łatwe przełączanie między ustawieniami wyświetlania dostosowanymi do różnych gatunków gier. Korzyścią jest także obsługa technologii NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync, odpowiadających za eliminację zacinania obrazu.
Nowe atuty telewizorów LG Electronics
Nowością jest możliwość stworzenia aż 10 indywidualnych profili. Algorytm zaimplementowany w systemie webOS LG jest w stanie rozpoznać konkretne profile na podstawie głosu oraz wyświetlać spersonalizowane rekomendacje, opierając się na historii użytkowania.
Kolejną nowością w systemie webOS jest kompatybilność z Chromecast – bez dwóch zdań – bardzo dobra decyzja.
Mnie jednak najbardziej cieszy pojawienie się trybu Dolby Vision Filmmaker w telewizorach LG, brakowało tego rozwiązania na przestrzeni ostatnich lat.
Na marginesie przypomnę, że wprowadzenie komend i sterowanie TV w języku polskim to jeden z głównych atutów systemu webOS.
Nowe produkty OLED i QNED
Najnowsze telewizory LG prezentują się godnie. Oczywiście ceny z premiery do najniższych nie należą. Niestety w myśl zasady, że za nowości trzeba słono płacić. Aktualnie do 19 maja obowiązuje oferta przedsprzedażowa, która jest dostępna wyłącznie w internetowym sklepie LG. Uwzględnia ona produkty: LG OLED evo serii G, C i B, oraz LG QNED. Przy zakupie wybranego TV, soundbar LG za 1 zł lub z 50% rabatem.
Nowa koreańska propozycja w segmencie OLED wygląda naprawdę dobrze. Pojawił się w końcu tryb Filmmaker dla Dolby Vision, notabene również w QNED-ach. W bardzo zaawansowanym modelu G4 konsument otrzymuje 5-letnia gwarancję na panel. Telewizory widziałem na zamkniętym pokazie kilkanaście dni temu. Konkludując, mówiąc kolokwialnie, potrafiły ładnie zaświecić, a G4 i C4 dobrze reprodukowały detale w cieniach.
Co do oferty QNED, nie rozumiem kilku decyzji LG Electronics. Po pierwsze, brak Dolby Vision w serii QNED80T (czyżby księgowy zbyt mocno zaszalał z cięciem kosztów w tym wypadku?). Po drugie, brak modelu Mini LED w przekątnej 55”, choć tu na podobny krok w tym roku zdecydowali się inni producenci – Sony i TCL. Po trzecie, wielka szkoda, że QNED85T nie jest wyposażony w podświetlenie typu Full Array (tylne pełne), gdyż zapewniłoby to lepszą jakość obrazu, a co za tym idzie pozwoliłoby zoptymalizować funkcję lokalnego wygaszania.
Ceny telewizorów z oferty 2024 r.
- LG OLED OLED83G45LW – 34 999 zł
- LG OLED OLED77G45LW – 25 499 zł
- LG OLED OLED65G45LW – 17 999 zł
- LG OLED OLED55G45LW – 13 499 zł
- LG OLED OLED77C45LA – 18 999 zł
- LG OLED OLED65C45LA – 13 999 zł
- LG OLED OLED55C45LA – 9 999 zł
- LG OLED OLED77B46LA – 17 999 zł
- LG OLED OLED65B46LA – 12 999 zł
- LG OLED OLED55B46LA – 8 999 zł
- LG QNED 75QNED87T6B – 9 999 zł
- LG QNED 65QNED87T6B – 6 499 zł
- LG QNED 55QNED87T6B – 5 499 zł
- LG QNED 50QNED87T6B – 4 999 zł
- LG QNED 86QNED86T6A – 12 999 zł
- LG QNED 75QNED86T6A – 9 999 zł
- LG QNED 65QNED86T6A – 6 499 zł
- LG QNED 55QNED86T6A – 5 499 zł
- LG QNED 50QNED86T6A – 4 999 zł
Źródło: LG / Własne