Wiele wskazuje na to, że inteligentny pierścień będzie wkrótce jeszcze bardziej atrakcyjniejszym sprzętem. Urządzenie od szwedzkiej firmy Oura zaoferuje szereg dodatkowych funkcjonalności prozdrowotnych. Mowa chociażby o ocenie wieku naszego serca i oszacowaniu wydolności sercowo-naczyniowej. Dzięki temu użytkownicy jeszcze szybciej będą w stanie zareagować na pogarszający się stan zdrowia i długoterminowo zadbać o niektóre aspekty.
Inteligentny pierścień uratuje każdego przed chorobami serca?
Chyba nikogo nie dziwi obecność smart urządzeń – stały się one niejako częścią technologicznego świata. Do tego grona należą oczywiście inteligentne zegarki oraz opaski, które zresztą bardzo często przewijają się na naszej stronie internetowej. Producenci nieustannie próbują jednak wprowadzać nowe produkty podnoszące komfort przeciętnych konsumentów. Dziś porozmawiamy o jednym z takich sprzętów.
- Sprawdź również: Huawei Watch Fit 3 – recenzja. Smartwatch, któremu warto dać szansę
Okazuje się, że szwedzka Oura chce niedługo usprawnić swój inteligentny pierścień trzeciej generacji. Wprowadzi do niego kilka intrygujących funkcji. Pod koniec maja zadebiutuje aktualizacja obejmująca wskaźniki wieku sercowo-naczyniowego, a także wydolności sercowo-naczyniowej. Głównym ich celem będzie długoterminowa ocena najważniejszego mięśnia zamieszkującego nasze ciała.
Konsumenci otrzymają więc stosowną pomoc jeśli chodzi o ewentualną zmianę nawyków oraz stylu życia. Dowiedzą się bowiem o możliwości wpłynięcia na poprawę stanu zdrowia w perspektywie kilku lub kilkunastu kolejnych lat. Do tego wszystkiego wykorzystane zostaną czujniki fotopletyzmografii (PPG) zazwyczaj mierzące tętno. Tutaj natomiast dokonywany będzie pomiar sztywności naczyń krwionośnych, co przekłada się na wydajność układu naczyniowego.
Co ciekawe, proces pomiarowy potrwa 14 dni – przez ten czas śledzone i analizowane będą poszczególne elementy. Dopiero wtedy użytkownik otrzyma stosowny odczyt informujący o wyniku. To jednak nie wszystko na co pozwoli inteligentny pierścień. Nadchodząca aktualizacja wprowadzi także funkcję mierzenia wydajności kardiologicznej. Chodzi o zbadanie wskaźnika VO2 Max, czyli kondycji układu sercowo-oddechowego. Tę opcję zapewne kojarzą osoby używające sportowych smartwatchy.
Nadchodzi boom na takie sprzęty?
Tym samym mamy dosyć jasny dowód na to, że inteligentne pierścienie zaczynają odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę na rynku. Jeszcze w tym roku doczekamy się przecież premiery podobnego urządzenia od Samsunga, lecz zapewne Oura nie zostanie dogoniona aż tak szybko przez koreańskiego giganta. Jeśli jednak sprzęt okaże się sukcesem, to inni producenci również wkroczą do gry.
- Przeczytaj również: Pierwszy implant od Neuralink nie działa prawidłowo. Co dzieje się z pacjentem?
Pozostaje więc czekać na stosowne zapowiedzi oraz kolejne szczegóły. Planujecie kiedyś wyposażyć się w inteligentny pierścień?
Źródło: The Verge / Zdjęcie otwierające: Oura