Rozpoczynasz treningi z Garmin Coach? To warto wiedzieć

Marek LubasSkomentuj
Rozpoczynasz treningi z Garmin Coach? To warto wiedzieć

W ramach Garmin Coach dostępne są obecnie 3 plany treningowe. Obejmują one następujące dystanse: 5K, 10K oraz półmaraton. Plan 5 km przeznaczony jest dla początkujących i średnio zaawansowanych, natomiast dwa pozostałe, czyli 10 km i 1/2 maratonu to propozycja dla średnio zaawansowanych biegaczy. Użytkownik oprócz określenia wstępnych parametrów takich jak np. ilość zakładanych treningów, daty wyścigu, czy średniego tempa, może wybrać trenera personalnego (z trzech obecnie dostępnych), który pomoże mu w realizacji sportowego celu.

Zapewne wielu użytkowników sprzętu firmy Garmin korzystało już z wirtualnego coach’a i pierwsze treningi lub cały plan ma już za sobą. Jak to bywa z różnymi usługami tak i w tym przypadku w czasie jego realizacji mogą pojawiać się różne pytania.

Garmin Coach - wybór planu
Garmin Coach – wybór planu dla biegaczy / Źródło: wł.

W tym tekście postaram się poruszyć niektóre kwestie i rozwiać chociaż część wątpliwości.

Niektóre zagadnienia mogą w przyszłości być już nieaktualne, np. po wprowadzeniu nowej wersji aplikacji Garmin Connect dla Androida i iOS.

Jak zmienić datę wyścigu?

Często zadawane pytanie dotyczy zmiany daty wyścigu.

W wersji mobilnej aplikacji Garmin Connect w module Garmin Coach, w prawym górnym rogu z menu należy wybrać Edytuj (Edytuj ustawienia planu) a następnie przejść do Wyścig (Znajdź wyścig). Jeśli nie zamierzasz uczestniczyć w oficjalnym wydarzeniu, to wystarczy Utworz wydarzenie (opcja widoczna na dole). W kolejnym kroku ustalamy nową datę wyścigu, zatwierdzamy: Dalej i Zapisz.

Jeśli z jakiegoś powodu zmiana daty wyścigu (powyższa zmiana) nie jest możliwa z poziomu aplikacji mobilnej, to taką modyfikację można wykonać przez stronę: Garmin Connect: https://connect.garmin.com/

Menu → Treningi i planowanie → Plany treningów → Ustawienia (ikona zębatki, po prawej stronie daty) → Twoje wydarzenie → Edytuj → Utwórz wydarzenie →W tym miejscu wprowadź zmiany → Dalej → Zapisz

Czy w Garmin Coach można zmieniać ustawienia planu?

Tak w trakcie planu można edytować następujące parametry:

  • Dostępne dni
  • Dzień długiego biegu
  • Liczba treningów w tygodniu
  • Wyścig
  • Osobisty trener
  • Cel
  • Czas docelowy

Modyfikacja możliwa jest z poziomu aplikacji mobilnej Garmin Connect:

Menu → Edytuj (prawy górny róg) → Edytuj ustawienia planu

Czy wyścig / wydarzenie musi być oficjalne?

Nie musi być to impreza oficjalna. W tym przypadku można ustalić dowolną datę wydarzenia.

Czy można realizować 2 plany np. biegi i kolarstwo?

Tak, można bez problemu realizować „jednocześnie” 2 plany treningowe.

Jeśli dodatkowe plany treningowe (np. kolarstwo, triathlon) nie są dostępne w aplikacji mobilnej Garmin Connect, to należy zalogować się na swoje konto przez stronę: https://connect.garmin.com/ i skorzystać z widniejących tam propozycji:

Menu → Treningi i planowanie → Plany treningów → Znajdź plan (prawy górny róg)

Dwa plany biegowe nie mogą być jednocześnie realizowane stricte w ramach Garmin Coach, natomiast jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz dodatkowej rozpiski np. 5K (na podstawie tętna) to skorzystaj z Własnych planów dostępnych na wspomnianej powyżej stronie.

Garmin Coach: dwa plany treningowe
Garmin Coach – dwa plany treningowe; dwie jednostki treningowe w tym samym dniu / Źródło: wł.

Rozpoczynanie planu w niedzielę (pierwszy tydzień bez aktywności)

Jakiś czas temu zdecydowałem się rozpocząć 20 tygodniowy plan treningowy (półmaraton) w niedzielę. Garmin Coach oznaczył cały pierwszy tydzień jako dni odpoczynku (dni wolne) i treningi zaczęły się od drugiego tygodnia (pozostało 19 z 20 tygodni aktywności). Być może podyktowane to było ustawieniem dłuższego biegu na sobotę.

Z kolei w przypadku rozpoczęcia planu 10K w sobotę i ustaleniu tzw. długiego biegu właśnie na sobotę, pierwszy trening, czyli tzw. „Bieg wzorcowy” został zaplanowany już tego samego dnia.

Czy można przesuwać zaplanowane treningi, zmieniać harmonogram?

Jak najbardziej treningi można przesuwać. Zmiany w harmonogramie są możliwe. Warto przełożyć zaplanowaną aktywność, jeśli poważnie myślimy o jej realizacji.

Co się stanie jeśli pominę trening z Garmin Coach?

Od następnego dnia będzie on oznaczony jako pominięty i nie można go już przesunąć.

Czy pauzowanie treningu wpływa na zmiany harmonogramu i automatyczne przesunięcie wyścigu?

W przypadku tzw. pauzy (przerwy) treningi nie są automatycznie przesuwane, tylko pomijane.

Przykład.

Jeśli w tygodniu miałeś zaplanowane 3 biegi: spokojny 8 km, następnie drugi w szybkim tempie: 7 x 2 min (4:13 – 4:31) oraz weekendowy dłuższy 18 km i włączyłeś pauzę na 2 pierwsze treningi, to możesz się spodziewać, że zostaną one pominięte. Tym samym po powrocie do ćwiczeń będziesz miał od razu do zrealizowania wspomnianą 18-kilometrową trasę.

Co ciekawe w następnym tygodniu poprzeczka zostaje podniesiona tj. może pojawić się propozycja biegów w szybkim tempie ale już dłuższych, np. 7x 2:30 min (4:13 – 4:31).

Jak widać, takie a nie inne rozwiązanie może motywować do realizacji zakładanego planu bez większych przerw.

Czy trzeba realizować wszystkie treningi aby ukończyć plan?

Nie trzeba realizować wszystkich treningów, ale nie warto ich pomijać z mało istotnych powodów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, czują się dobrze i nie mają żadnych dolegliwości.

Przykładowo z 20 tygodniowego planu (półmaraton) zrealizowałem 43 jednostki treningowe. Tygodniowo ustalone były 4 aktywności, z czego pierwszy tydzień został pominięty (patrz rozpoczęcie planu w niedzielę) a ostatni był luźniejszy (tapering).

Czy Garmin Coach bierze pod uwagę inne równoległe aktywności?

Na chwilę obecną ten moduł jest niezwiązany z innymi aktywnościami, gotowością treningową czy stanem wytrenowania. Jeśli wykonałeś inny bieg poza zaproponowaną jednostką treningową, to nie będzie on zaliczony. Warto zatem synchronizować aktywności widoczne w planie z urządzeniem ubieralnym, zawłaszcza po aktualizacji aplikacji mobilnej Garmin Connect. Dodatkowo zawsze można też dane segmenty przesyłać do zegarka bezpośrednio przed rozpoczęciem aktywności.

Jeśli podczas wyścigu nie pobiegnę w z założonym tempie, to czy plan zostanie zrealizowany?

Jeśli nie pobiegniesz w ustalonym tempie, czyli czas docelowy będzie gorszy niż zakładany, ale ukończysz wyścig, to plan wg Garmin Coach zostanie zrealizowany 🙂

Garmin Coach, trener Amy - plan zrealizowany
Garmin Coach z trenerem Amy (wersja przeglądarkowa Garmin Connect). Półmaraton plan został zrealizowany, w czasie docelowym powyżej zakładanego / Źródło: wł.

Czy warto korzystać z Garmin Coach?

Jeśli zastanawiasz się nad tym czy warto korzystać z pomocy wirtualnego trenera, to osobiście uważam że warto spróbować. Dzięki odpowiednio dobranym planom treningowym osiągnięcie sportowego celu za sprawą Garmin Coach może okazać się dużo szybsze i efektywniejsze. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę, iż nie jest to rozwiązanie idealne. Sukces w tej sytuacji zdecydowanie zależy od dyscypliny i systematyczności„trening sam się nie zrobi” 🙂

Osoby, które zdecydują się rozpocząć swoją przygodę z bieganiem oprócz kolejnych jednostek treningowych w harmonogramie będą mogły również zobaczyć odpowiednio dobrane, tematyczne artykuły oraz materiały wideo. Poza tym każdy z trenerów ma trochę inne podejście do proponowanych aktywności, dzięki czemu po zakończeniu jednego planu można rozpocząć kolejny bez obawy, że w treningi wkradnie się rutyna.

Źródło: Garmin, Canva Pro, opracowanie wł.

Udostępnij

Marek LubasSport, kosmos, podróże, retro.