YouTube to bez wątpienia najpopularniejszy serwis wideo w internecie. Pomimo dominującej roli nie wszystko jest w nim rozwiązane idealnie, a pewne kwestie można jeszcze poprawić.
W tym momencie do akcji wkraczają zewnętrzni deweloperzy i ich rozszerzenia dla najpopularniejszych przeglądarek. Poniżej przedstawiamy kilka pozycji, które usprawnią i co najważniejsze – ułatwią korzystanie z YouTube’a na co dzień.
Skupiliśmy się wyłącznie na rozszerzeniach dla przeglądarki Google Chrome, gdyż tych jest najwięcej. Niektóre narzędzia posiadają jednak swoje odpowiedniki dla innych przeglądarek.
Wyszukiwanie bez zatrzymywania wideo
Jednym z bardziej irytujących problemów YouTube jest sposób działania wyszukiwarki. Gdy wpiszemy zapytanie na tej samej karcie, na której odtwarzamy wideo, projekcja zostanie przerwana.
Rozszerzenie o nazwie QueueTube umożliwia płynne wyszukiwanie nowych utworów bez konieczności wstrzymywania odtwarzania. Wyniki wyszukiwania pojawią się po prostu po prawej stronie, gdzie zazwyczaj znajdują się powiązane wideo. Aby dodać je do kolejki, wystarczy skorzystać z czerwonego przycisku. Prosto i wygodnie!
Wyłącz autoodtwarzanie po otwarciu
Domyślnie YouTube odtwarza wideo zaraz po jego otwarciu, co może być niekiedy irytujące. Na szczęście istnieje rozszerzenie, które wyłącza tę funkcję.
Wystarczy zainstalować Stop Autoplay for YouTube. Dzięki wtyczce film zostanie zatrzymany na samym początku. Aby go uruchomić, należy nacisnąć przycisk Play.
Automatyczne pauzowanie wideo
Niektórzy lubią nie tylko słuchać, ale i widzieć to, co jest odtwarzane na YouTube. Właśnie dla nich stworzone zostało rozszerzenie Smart Pause for YouTube, które wykrywa moment, w którym przełączamy się na inną kartę i automatycznie wstrzymuje odtwarzanie.
Gdy przełączymy się z powrotem na wspomnianą kartę, odtwarzanie zostanie automatycznie wznowione. Dzięki temu nie przeoczymy ani sekundy oglądanego wideo.
Oglądaj wideo bez przełączania karty
Przeglądając portale społecznościowe i fora często natrafiamy na linki do serwisu YouTube. Aby obejrzeć materiał, należy kliknąć odnośnik i otworzyć go w nowej karcie.
Dzięki rozszerzeniu HoverCards nie jest to konieczne. Po najechaniu na link z serwisu YouTube wyświetlone zostanie małe okienko z podglądem. Dzięki temu ocenimy, czy warto w ogóle otwierać materiał w nowej karcie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by cały film obejrzeć właśnie w ten sposób. Co więcej, rozszerzenie obsługuje podgląd nie tylko serwisu YouTube, ale również Instagrama, SoundClouda, Twittera i kilku innych.
Dalsza część zestawienia znajduje się na kolejnej stronie.
Wideo w pływającym okienku
Niektóre przeglądarki (np. Opera) posiadają tę funkcję wbudowaną, w Google Chrome należy natomiast zainstalować rozszerzenie. Dzięki Sideplayer możliwe jest włączenie filmiku z YouTube w małym, pływającym okienku, które zawsze będzie się znajdować na wierzchu.
Dzięki temu możemy przeglądać inne strony internetowe, przy okazji mając podgląd na uruchomione wideo. Rozmiar okienka można dowolnie modyfikować. Możliwe jest nawet ustawienie przezroczystości, by mieć podgląd na to, co znajduje się pod wideo.
Zablokuj kanały i konkretne frazy
Przydatną funkcją YouTube’a jest sekcja rekomendowanych materiałów wideo. Dzięki temu możemy przeskakiwać od jednego filmiku do następnego.
Niekiedy jednak polecane są nam treści, których nie chcemy widzieć. Może to być nielubiany kanał lub po prostu spoiler z serialu, który dopiero zaczęliśmy oglądać.
Z pomocą przychodzi rozszerzenie Video Blocker. Dzięki niemu możemy zablokować wszystkie materiały wideo, które posiadają w tytule lub w tagach niepożądaną przez nas frazę. Można też zablokować cały kanał, jeżeli nie lubimy jakiegoś internetowego celebryty.
W naszym serwisie można znaleźć poradnik, który dokładnie opisuje działanie wtyczki.
Wszystko w jednym miejscu
Interesującym rozszerzeniem jest także Magic Actions for YouTube. Narzędzie zawiera w sobie kilka przydatnych funkcji, które usprawnią korzystanie z serwisu wideo.
Za pomocą wtyczki możemy wymusić automatyczne odtwarzanie materiałów w wybranej rozdzielczości, zablokować reklamy, włączyć tryb kinowy, kontrolować głośność za pomocą kółka myszki czy wykonywać zrzuty ekranu.
Jest też szybka zmiana na tryb dzienny/nocny, podgląd historii odtwarzania i kilka mniejszych funkcji, które z pewnością przydadzą się podczas buszowania po YouTube.