Niestety licencja programu jest kosztowna, dlatego jej zakup do domowych zastosowań mija się z celem. Na szczęście istnieje wiele darmowych narzędzi, dzięki którym także dokonamy obróbki plików RAW. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
RawTherapee
{reklama-artykul}Jedną z najlepszych darmowych alternatyw do obróbki „surowych” zdjęć jest RawTherapee. Aplikacja pozwala zmienić ekspozycję, kolory, ostrość czy też szumy. Edycja odbywa się w sposób niedestruktywny, a to oznacza, że w dowolnym momencie można powrócić do pierwotnego stanu zdjęcia.
Specjalne algorytmy programu redukują artefakty, które powstają w procesie konwertowania obrazu. Gotowe ustawienia można zapisać do przyszłego wykorzystania. RawTherapee pozwala również na masową konwersję obrazów. Aplikacja robi użytek z wielu rdzeni procesora, przyspieszając cały proces.
LightZone
Kolejną interesującą i darmową „cyfrową ciemnią” jest LightZone. W tym przypadku możliwa jest edycja plików RAW, jak również skompresowanych JPG czy TIFF. Do dyspozycji użytkowników oddano szereg filtrów, które można nakładać na siebie i modyfikować, w celu uzyskania pożądanego efektu.
Narzędzie pozwala także na edycję wybranego obszaru zdjęcia. Program jest darmowy, jednak aby z niego skorzystać, należy założyć konto na stronie twórców.
IrfanView
Z plikami RAW doskonale radzi sobie również IrfanView po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek. Ten rozwijany od 20 lat edytor umożliwia masową konwersję i zmianę nazwy zdjęć. Możliwa jest także zmiana kolorów czy chociażby zakresu tonalnego.
Aplikacja jest też znana z możliwości związanych z segregacją i zarządzaniem biblioteką zdjęć. Narzędzie umożliwia edytowanie metadanych, dodawanie tagów itp.
Chasys Draw IES
Chasys Draw IES to nie tylko program do obróbki plików RAW. To także pełnoprawny edytor graficzny, charakteryzujący się dużymi możliwościami.
Nas interesuje jednak edycja „surówki”. Także tu mamy spore pole do popisu. W specjalnym module (raw-Photo) można dostosować nasycenie barw, zmienić balans bieli, ostrość i kontrast. Następnie zdjęcie jest eksportowane do formatu CD5, który za pomocą konwertera możemy zamienić na JPG.
Zdjęcia Google
Do edycji RAW nadawała się również Picasa od Google, jednak aplikacja przestała być rozwijana i została zastąpiona przez Zdjęcia Google. Webowa wersja narzędzia pozwala na szczęście na obróbkę plików RAW.
Niestety w przeciwieństwie do wspomnianej Picasy Zdjęcia Google oferują zaledwie podstawowe możliwości edycji. Brakuje tu między innymi masowego przetwarzania zdjęć. Dla amatorów powinno to jednak wystarczyć.