Na szczęście Android jest stosunkowo otwartym systemem operacyjnym. Użytkownik niezadowolony z domyślnej aplikacji aparatu może ją podmienić na inną lub korzystać z kilku, sprawdzając ich możliwości.
Jak jednak wybrać odpowiednią dla siebie aplikację w zalewie podobnych propozycji? Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych naszym zdaniem pozycji, które zasługują na uwagę. Pod rozwagę braliśmy wyłącznie darmowe aplikacje, choć mogą w nich występować drobne mikropłatności.
Camera MX
{reklama-artykul}Jedna ze starszych pozycji w naszym zestawieniu, jednak zdecydowanie zasługuje na uwagę. Aplikacja oferuje szereg przydatnych funkcji, w tym między innym wybór sceny czy możliwość edycji poszczególnych parametrów fotografii: jasności, kontrastu, saturacji, rotacji, temperatury barwy itp.
Aparat wspiera oczywiście format 16:9. Na uwagę zasługuje tryb live, pozwalający rejestrować ruchome zdjęcia. Camera MX nie oferuje co prawda trybu manualnego, jednak dzięki swoim możliwościom jest idealną propozycją dla osób, które poszukują czegoś więcej, ale nie chcą zagłębiać się w tajniki fotografii.
Z Aparat
Z Aparat wyróżnia się przede wszystkim możliwością nałożenia filtrów na zdjęcia jeszcze przed ich wykonaniem. Dzięki temu możemy testować różne warianty. Do wyboru spora ilość ciekawych filtrów.
W aplikacji znajdziemy też prosty edytor, do obróbki zdjęć już po ich wykonaniu. Z Aparat obsługuje tryb HDR i charakteryzuje się prostym interfejsem. Istnieje możliwość natychmiastowego udostępnienia fotografii w popularnych serwisach społecznościowych.
Prostota obsługi i szybkość działania to główne zalety tego aparatu.
Aparat Google
Poszukując w miarę prostego interfejsu warto zainteresować się Aparatem Google. To aplikacja, która domyślnie występuje w serii urządzeń Nexus. Wraz z biegiem lat pozycja otrzymała sporo ciekawych funkcji.
Jedną z nich jest automatyczna funkcja HDR+. Po jej włączeniu aparat sam wykrywa, kiedy należy skorzystać z tego trybu. Dostępne są również zdjęcia seryjne, możliwość wykonywania panoramy czy nagrywania wideo w zwolnionym tempie.
Aparat Google oferuje szybkie przełączanie się pomiędzy zdjęciami i wideo. Wystarczy przesunąć ekran w bok. Część funkcji jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla urządzeń z serii Nexus.
To idealna propozycja dla osób, które poszukują prostego i nieprzeładowanego funkcjami aparatu.
BestMe Selfie
BestMe Selfie Camera to – jak sama nazwa wskazuje – aplikacja aparatu przeznaczona przede wszystkim dla miłośników selfie. Oprogramowanie zawiera 125 nakładanych w czasie rzeczywistym filtrów. Oprócz tego na zdjęcie możemy nałożyć naklejki i emoji. Jest też efekt rozmycia, winietowanie i wsparcie dla selfie sticka.
Twórcy zaimplementowali również odliczanie, dzięki czemu użytkownik może się lepiej przygotować przed zrobieniem selfie.
To także propozycja dla osób, które bardzo często publikują swoje zdjęcia w serwisach społecznościowych. Aplikacja obsługuje Facebooka, VK, LINE, KAKAO oraz Wechat.
Aparat Cardboard
Aparat Cardboard to aplikacja przeznaczona do wykonywania zdjęć, które później można oglądać za pomocą gogli VR. Aparat rejestruje nie tylko to, co znajduje się przed nami, ale także wokoło. Tak przygotowaną fotografię można później w wygodny sposób podziwiać za pomocą Google Cardboard.
Zdjęcia są zapisywane wraz z głębią, dzięki czemu można rozróżnić, które elementy znajdują się bliżej, a które dalej. Jest też rejestracja dźwięków otoczenia.
Cymera
Cymera to niezwykle popularna aplikacja aparatu. Oferuje możliwość nakładania na zdjęcia filtrów czy też naklejek. Użytkownik może rysować i malować po fotografiach, a także zająć się nieco bardziej zaawansowaną edycją.
Edytor oferuje bowiem narzędzia do edycji skóry, włosów, oczu itp., które przydadzą się szczególnie do zdjęć selfie. Użytkownik może również tworzyć kolaże i udostępniać fotografie na popularnych portalach społecznościowych.
Footej Camera
{reklama-artykul}Footej to aplikacja pozbawiona zbędnych funkcji. Skupia się wyłącznie na tym, co najważniejsze. Oferuje tryb manualny, pozwalający dostosować wiele parametrów zdjęcia przed jego wykonaniem.
Footej umożliwia zapisywanie obrazów w formacie RAW, oczywiście pod warunkiem, że funkcja ta jest obsługiwana przez telefon. Za pomocą aplikacji można tworzyć animowane GIF-y i nagrywać wideo w zwolnionym tempie.
Dostępna jest również wersja premium, oferująca dodatkowe możliwości, w tym między innymi zdjęcia seryjne z interwałami poniżej 500 ms.
Candy Camera
Kolejna aplikacja przeznaczona dla miłośników selfie, głównie płci żeńskiej. Candy Camera oferuje ogromną ilość filtrów, pomiędzy którymi można się przełączać za pomocą prostych gestów.
W aplikacji znajdziemy edytor zdjęć, który umożliwia zmianę jasności, kontrastu, nasycenia czy rozdzielczości. Jest też funkcja przycinania, obracania, mozaiki czy rozmycia. Znalazły się również narzędzia do poprawy – makijaż, oczy, rzęsy, funkcja różu do policzków. Twórcy zadbali nawet o efekt wyszczuplający.
Zdjęcia można też ozdobić za pomocą ramek. W zasobach aplikacji znajdziemy ich ponad 100.
Open Camera
{reklama-artykul}Open Camera to w pełni darmowa i pozbawiona reklam aplikacja, oferująca ogromne możliwości dla osób, które chcą się nieco zagłębić w fotografię. Znajdziemy w niej tryb manualny, zapisywanie zdjęć w formacie RAW czy wsparcie dla HDR.
Są też gotowe tryby do wykonywania zdjęć w określonych warunkach. Twórcy zaimplementowali możliwość wyzwolenia migawki za pomocą dźwięku (np. gwizdnięcia). Aplikacja obsługuje oczywiście nagrywanie materiałów wideo.
Open Camera obsługuje też zewnętrze mikrofony. Przyda się zatem osobom, które do nagrywania wideo podchodzą w nieco bardziej profesjonalny sposób.
Cameringo
Ostatnią propozycją jest Cameringo. Aplikacja charakteryzuje się prostym i przejrzystym interfejsem, skrywającym w sobie potężne możliwości. Program oferuje pond 300 modyfikowalnych filtrów i ponad 20 kadrów.
Niektóre z nich naśladują działanie klasycznych, analogowych aparatów. Dostępne są też tryby Małej Planety, za pomocą której można stworzyć unikalną panoramę stereograficzną.
Cameringo oferuje również możliwość nagrywania wideo z filtrami nakładanymi w czasie rzeczywistym. Użytkownik może spowalniać i przyspieszać nagranie, a nawet po nim rysować. Jest też tryb do tworzenia animowanych GIF-ów.
Cameringo jest dostępne zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji. Różnice pomiędzy nimi to między innymi ilość dostępnych filtrów i trybów.