Najlepsze launchery na Androida [TOP 10]

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Najlepsze launchery na Androida [TOP 10]
Launcher to nic innego, jak aplikacja, która wyświetla się po naciśnięciu przycisku Home w smartfonie lub tablecie z Androidem. W ten sposób jesteśmy przenoszeni do ekranu głównego. Jego dokładny wygląd zależy oczywiście od producenta urządzenia.

{reklama-artykul} W przypadku czystego systemu Android launcher jest zintegrowany z usługą Google Now. Aby się do niej dostać, wystarczy przesunąć ekran w lewo. W przypadku smartfonów innych firm dokładny wygląd zależy od producenta. Niektórzy projektanci rezygnują nawet z tak zwanej szufladki na aplikacje, która prezentuje wszystkie zainstalowane przez nas pozycje.

Android charakteryzuje się jednak dużą dowolnością i otwartością. Dlatego też użytkownik może zmienić domyślny launcher na inny, dostępny w Google Play. Jeżeli zatem nie odpowiada nam propozycja przygotowana przez producenta, warto posłużyć się zewnętrznym rozwiązaniem.

Poniżej przedstawiamy kilka godnych uwagi launcherów na Androida, które mogą okazać się niezastąpione w codziennym użytkowaniu smartfona lub tabletu.

Nova Launcher

nova launcher log

Jedną z najpopularniejszych propozycji jest Nova Launcher. Rozwiązanie to oferuje wygląd zbliżony do czystego Androida. Jest to zatem atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które dysponują starszym smartfonem, ale chcą posiadać imitację najnowszego systemu.

Największą zaletą Nova Launcher są ogromne możliwości konfiguracji. Użytkownik może ustawić własne ikonki, zmienić ich wielkość, sposób przesuwania czy wygląd szuflady z aplikacjami.

W wersji płatnej (jednorazowa opłata) pojawia się również licznik nieodczytanych wiadomości/powiadomień przy ikonach aplikacji, a także możliwość ukrycia nieużywanych aplikacji. Twórcy udostępnili też gesty, do których można przypisać określone funkcje. W taki sposób np. po dwukrotnym stuknięciu w ekran uruchomi się Facebook lub aplikacja SMS.

Dużą zaletą Nova Launcher jest także szybkość działania, nawet na starszym sprzęcie.

nova launcher-min


Google Now Launcher

google now launcher

Kolejną propozycją jest Google Now Launcher, czyli nakładka, która jest domyślnie dostępna w urządzeniach z serii Nexus. Jeżeli ktoś chce skosztować cząstki magii czystego Androida, jest to narzędzie dla niego.

Jeden z ekranów launchera jest w tym przypadku okupowany przez usługę Google Now i jej karty, prezentujące aktualną pogodę, najważniejsze wiadomości czy nawet miejsce, w którym zaparkowaliśmy samochód.

Ciekawą funkcją jest szybki dostęp do opcji wyszukiwania z poziomu ekranu głównego. Działają też komendy głosowe, za pomocą których można nie tylko odszukać interesującą nas informację, ale także wysłać SMS-a do wybranej osoby czy uzyskać wskazówki dojazdu w konkretne miejsce.

google now launcher 1-min


Arrow Launcher

arrow launcher logo

Arrow Launcher to propozycja od Microsoftu, która zmienia nieco sposób korzystania z systemu Android. Nakładka skupia się na najczęściej używanych aplikacjach i oferuje łatwy dostęp do listy kontaktów.

Lista aplikacji jest automatycznie sortowania na podstawie częstotliwości użytkowania. Dostępny jest też specjalny ekran, na którym możemy ustawić przypomnienia i zapisać listę rzeczy do zrobienia.

Ciekawie prezentuje się także panel, w którym przedstawiane są wszystkie ostatnio używane elementy – pobrane pliki, wykonane zdjęcia, edytowane dokumenty, zainstalowane aplikacje, a nawet nieodebrane połączenia.

Arrow Launcher może również każdego dnia pobierać i ustawiać inną tapetę, by nie dopadła nas monotonia.

Niestety obecnie Arrow Launcher nie jest dostępny w języku polskim. Jeżeli jednak nie jest to dla nas przeszkodą, produkt Microsoftu może być ciekawą propozycją.

arrow launcher-min


Themer

themer logo

Themer skupia się przede wszystkim na wyglądzie. Użytkownik może dostosować design systemu do własnych preferencji, wybierając jeden z licznych schematów.

Każdy predefiniowany schemat zawiera własną listę aplikacji i widżetów, od razu przygotowanych do działania. Dzięki temu użytkownik może w szybki sposób całkowicie zmienić wygląd systemu.

Themer posiada również własne zestawy ikon dla poszczególnych aplikacji, dzięki czemu personalizacja będzie jeszcze dokładniejsza.

Wygląd i rozlokowanie poszczególnych funkcji jest zależny od wybranego schematu. Instalacja motywu odbywa się za pomocą jednego naciśnięcia ekranu.


Buzz Launcher

buzz launcher logo

Buzz Launcher posiada podobne możliwości do Themera. To zbiór motywów, spośród których można wybrać ten odpowiadający nam najbardziej. Modyfikować można nie tylko wygląd ikon, ale również tapet czy ułożenie poszczególnych opcji.

Oprócz możliwości wybierania schematów, Buzz Launcher oferuje również szybki dostęp do najczęściej używanych aplikacji oraz do najważniejszych ustawień systemu (Wi-Fi, wyciszanie itp.).

W nakładkę wbudowane jest też narzędzie służące do oczyszczania pamięci.

buzz launcher-min


Apex Launcher

apex launcher logo

Apex Launcher oferuje podobny zestaw funkcji, jak Nova Launcher, przy czym charakteryzuje się nieco bardziej surowym interfejsem. Użytkownik może między innymi dostosować wygląd siatki aplikacji, upychając nawet 7 rzędów, a w każdym z nich po 5 pozycji. Jednocześnie można korzystać nawet z 9 ekranów głównych.

Możliwe jest dostosowanie wyglądu szuflady aplikacji i zmiana jej orientacji (pionowo, poziomo). Launcher pozwala ukryć nieużywane aplikacje i obsługuje proste gesty na ekranie głównym.

Dostępna jest też wersja płatna, wprowadzająca nowe funkcje – np. licznik nieodczytanych wiadomości, dodatkowe efekty czy zaawansowane opcje widżetów.

apex launcher-min


Action Launcher 3

action launcher logo

Action Launcher 3 wyróżnia się kilkoma interesującymi funkcjami. Nakładka dostosowuje kolory systemu do naszej tapety. Możliwe jest również manualne dobranie barw poszczególnych elementów Androida.

Ciekawie prezentuje się szybka lista aplikacji, wysuwana na ekranie głównym z lewej strony. Jest ona posortowana alfabetycznie i pozwala przejść do konkretnej literki, dzięki czemu odszukanie interesującej nas pozycji jest proste i przyjemne.

{reklama-artykul} Z Action Launcher 3 zintegrowane zostało także Google Now. Dostęp do funkcji jest możliwy po przesunięciu ekranu w lewo.

Nakładka oferuje też dostęp do okładek, czyli specjalnych folderów, których zawartość można wyświetlić poprzez przeciągnięcie palcem. Migawki umożliwiają natomiast szybki podgląd widżetów, co pozwala np. podejrzeć listę otrzymanych wiadomości bez uruchamiania samej aplikacji.



Atom Launcher

atom launcher logo

Atom Launcher stawia na minimalizm i umożliwia łatwą przesiadkę z innego launchera. Posiada bowiem funkcję, która kopiuje wygląd ekranu głównego i rozstawia wszystkie ikonki w tej samej pozycji.

Ciekawie prezentują się foldery, w których można organizować swoje aplikacje. Widok folderu na ekranie głównym można powiększać, dzięki czemu otrzymujemy podgląd jego zawartości.

Atom Launcher oferuje też kilka specjalnie zaprojektowanych widżetów. Użytkownik może dostosować ich wygląd do własnych preferencji, by współgrały z resztą ekranu głównego.

Opisywany launcher daje szybki dostęp do ustawień aplikacji. Dzięki nim możemy w prosty sposób zmienić przezroczystość ikon czy wzbogacić ekran główny o dodatkowe efekty (np. świetlne).


Go Launcher 5 Ex

GO-Launcher-EX logo

Go Launcher 5 Ex to kolejna propozycja o wielkich możliwościach. Aplikacja oferuje sporo funkcji związanych z dostosowywaniem wyglądu. Użytkownik może zmienić efekty podczas przechodzenia z ekranu na ekran czy w łatwy sposób dodać nowe ikony/widżety.

Oprogramowanie oferuje funkcję zabezpieczenia dostępu do wybranych aplikacji. Dzięki temu osoby postronne nie dostaną się do wrażliwych danych.

Oprócz tego otrzymujemy dostęp do szeregu motywów i gestów, które ułatwią obsługę smartfona. Ciekawie prezentuje się też grupowanie aplikacji w specjalnych folderach.

Pomimo ogromnej ilości funkcji twórcom udało się zachować lekkość aplikacji, dzięki czemu launcher można z powodzeniem zainstalować na nieco słabszych urządzeniach.


Hola Launcher

hola launcher logo

Hola Launcher stawia na piękny wygląd i wygodę użytkowania. Aplikacja oferuje szybki dostęp do najważniejszych ustawień systemu czy aktualnej prognozy pogody.

Narzędzie posiada wsparcie dla gotowych schematów. Możliwe jest również pobranie tapet czy też zmiana domyślnej czcionki. Z poziomu opcji użytkownik otrzymuje też dostęp do szybkiej optymalizacji systemu.

{reklama-artykul} Hola Launcher oferuje ponad 10 tysięcy specjalnie przygotowanych ikon, które mogą zastąpić standardowe propozycje. Nakładka posiada szybki dostęp do intuicyjnej wyszukiwarki aplikacji, kontaktów i stron internetowych.

Możliwe jest też stworzenie ukrytego folderu z aplikacjami czy zablokowanie ekranu podwójnym stuknięciem palca.

To oczywiście zaledwie część dostępnych na Androida launcherów. Podzielcie się w komentarzach swoimi propozycjami.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.