W dobie powszechnej cyfryzacji niezwykle ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo naszych danych – szczególnie tych, które są dla nas cenne. Cyberprzestępcy coraz chętniej wykradają nasze pliki, a agencje rządowe zasadzają się na naszą prywatność. W takim przypadku warto skorzystać z narzędzia szyfrującego. Dzięki niemu nikt bez znajomości odpowiedniego klucza nie będzie mógł dostać się do naszych danych. Nawet jeżeli je nam wykradnie. Poniżej przedstawiamy dziesięć najlepszych według nas programów do szyfrowania danych. Kolejność zestawienia jest losowa.
VeraCrypt
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 10.7 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10
VeraCrypt to darmowe i jednocześnie jedno z najlepszych narzędzi do szyfrowania plików. Bazuje na popularnym oprogramowaniu TrueCrypt, oferując zaawansowany mechanizm szyfrujący. Dostępne są trzy metody szyfrowania – AES (najpopularniejsze), TwoFish oraz Serpent. Narzędzie umożliwia między innymi stworzenie ukrytego, zaszyfrowanego woluminu wewnątrz innego woluminu.
Warto zaznaczyć, że VeraCrypt, podobnie jak TrueCrypt, oferuje szyfrowanie plików w locie. Deszyfrowane są wyłącznie te dane, które są obecnie przez nas użytkowane. Oprogramowanie posiada prowizoryczny interfejs, który powinien jednak w zupełności wystarczyć do poprawnej obsługi.
AxCrypt
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 3.3 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
AxCrypt to kolejne polecane przez nas narzędzie do szyfrowania plików. Twórcy aplikacji opisują je jako proste, przejrzyste i skuteczne rozwiązanie do zabezpieczenia danych. I rzeczywiście tak jest, gdyż AxCrypt integruje się bezpośrednio z powłoką systemu. Wszystkie opcje są zatem dostępne z menu kontekstowego. Aby zaszyfrować plik, wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy.
AxCrypt oferuje m.in. możliwość czasowego zaszyfrowania pliku. Po wskazanym przez użytkownika czasie plik zostanie automatycznie odszyfrowany, nawet jeżeli w systemie nie jest już zainstalowany AxCrypt.
AxCrypt korzysta ze 128-bitowego szyfrowania AES. Niepodważalną zaletą aplikacji jest jej niewielka waga – zaledwie 1 MB.
AES Crypt
Licencja: GNU GPL / Rozmiar: 1 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
AES Crypt to proste narzędzie szyfrujące udostępniane na zasadzie wolnego oprogramowania. Do szyfrowania danych aplikacja wykorzystuje 256-bitowy algorytm AES. Podobnie jak AxCrypt, integruje się z powłoką systemu, dzięki czemu pliki można zaszyfrować klikając na nich prawym przyciskiem myszki.
Największą zaletą oprogramowania jest jego prostota. Wystarczy wskazać odpowiedni plik, wpisać hasło zabezpieczająca i gotowe. Deszyfrowanie plików odbywa się w podobny sposób. AES Crypt zajmuje na dysku około 1 MB przestrzeni.
DiskCryptor
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 1 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10
DiskCryptor to oprogramowanie przeznaczone do szyfrowania całych dysków twardych bądź też partycji. Narzędzie nie służy zatem do zabezpieczania pojedynczych plików. Użytkownik może wybrać jeden z trzech algorytmów szyfrujących – AES, TwoFish lub Serpent.
Za pomocą DiskCryptora zabezpieczymy dowolną partycję. Obsługiwane są wszystkie popularne standardy, a nawet dyski połączone w RAID. Zaszyfrować można także płyty CD, DVD i pamięć masową podłączaną za pomocą USB.
Obsługa narzędzia jest niezwykle prosta. Wystarczy wskazać partycję, którą chcemy zaszyfrować, a następnie wpisać hasło zabezpieczające. Deszyfracja odbywa się w taki sam sposób.
CloudFogger
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 10.73 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
CloudFogger to darmowe narzędzie szyfrujące przeznaczone dla osób, które przechowują pliki w chmurze. Aplikacja pozwala bowiem szyfrować dane znajdujące się na popularnych dyskach sieciowych, np. Dropbox, OneDrive czy Google Drive.
CloudFogger umożliwia oczywiście szyfrowanie danych znajdujących się na dysku. Narzędzie korzysta z 256-bitowego algorytmu AES. Oprogramowanie integruje się z systemem, dzięki czemu szyfrowanie nowych plików jest niezwykle proste.
Każdy użytkownik otrzymuje również wirtualny sejf, czyli miejsce, w którym może przechowywać wszystkie ważne pliki. Dane w tym folderze są automatycznie szyfrowane.
Na uwagę zasługuje także przyjemny dla oka interfejs. Niestety do wykorzystania pełni możliwości aplikacji wymagana jest darmowa rejestracja.
BoxCryptor
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 20.2 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10
BoxCryptor to kolejne narzędzie, które umożliwia zaszyfrowanie nie tylko plików znajdujących się na dysku, ale również tych przechowywanych w chmurze. Obsługiwane są takie usługi, jak Google Drive, Box, OneDrive oraz Dropbox.
W przypadku BoxCryptor szyfrowanie odbywa się w locie. Dzięki temu użytkownik ma ciągły dostęp do swoich plików, także z poziomu aplikacji mobilnych. BoxCryptor udostępnia bowiem specjalne narzędzia na platformę Android, iOS, Windows Phone oraz BlackBerry 10.
BoxCryptor pozwala współdzielić zaszyfrowane pliki z innymi osobami bez podawania im hasła dostępu. Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm AES-256 oraz RSA. Narzędzie jest darmowe do użytku domowego.
7-Zip
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 1.08 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10
Mało kto zdaje sobie sprawę, że do szyfrowania plików może także posłużyć popularny program archiwizujący – 7-Zip. Jedną z jego opcji jest właśnie szyfrowanie. Narzędzie wykorzystuje do tego celu algorytm AES-256 i umożliwia zaszyfrowanie pojedynczych plików, jak i całych woluminów.
Warto odnotować, że 7-Zip jest darmowy do użytku zarówno domowego, jak i komercyjnego. Może się zatem okazać interesującą propozycją dla firm, które szukają narzędzia szyfrującego, jednak nie chcą na ten cel przeznaczać dodatkowych pieniędzy.
Zaszyfrowane pliki są dostępne w postaci archiwum .7z. Deszyfracja takiej paczki wymaga wprowadzenia ustalonego wcześniej hasła.
Encrypto
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 2.51 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10
Encrypto to prosta aplikacja pozbawiona zaawansowanych funkcji. Służy przede wszystkim do szyfrowania plików, które następnie chcemy wysłać innym osobom, np. za pomocą wiadomości e-mail czy przekazać na dysku USB.
Interfejs oprogramowania jest niezwykle prosty i sprowadza się do kilku opcji. Plik można zaszyfrować, przeciągając go do menu głównego. Następnie wystarczy podać hasło oraz ewentualną podpowiedź do hasła. Tak przygotowany plik jest gotowy do bezpiecznego wysłania innej osobie.
Encrypto pozwala również ukryć wybrane pliki przed innymi osobami, dzięki czemu będą dostępne wyłącznie dla nas.
Do szyfrowania Encrypto używa popularnego algorytmu AES-256.
File Secure Free
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 2.3 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
Kolejnym programem szyfrującym o przyjemnym dla oka interfejsie jest File Secure Free. Narzędzie to pozwala szyfrować dowolne pliki wskazane na dysku twardym. Istnieje również możliwość zabezpieczenia dysków wymiennych USB.
File Secure Free, podobnie jak większość dostępnych programów szyfrujących, wykorzystuje algorytm AES. Szyfrowanie odbywa się w kilku prostych krokach, które sprowadzają się do wskazania odpowiednich plików wewnątrz aplikacji.
Narzędzie oferuje także kilka innych funkcji – m.in. możliwość wykonywania kopii zapasowej czy dzielenie plików na kilka części.
Cryptic Disk
Licencja: Bezpłatna (freeware) / Rozmiar: 4.58 MB / System: Windows XP/Vista/7/8/10
Cryptic Disk to zaawansowane narzędzie szyfrujące, wykorzystujące takie algorytmy, jak AES, Serpent, TwoFish, BlowFish czy CAST6. Aplikacja umożliwia szyfrowanie całych dysków – zarówno tych fizycznych, jak i wirtualnych. Obsługiwane są oczywiście nośniki wymienne – karty pamięci czy dyski podłączane za pomocą portu USB. Oprogramowanie oferuje także kompleksową ochronę przeciwko atakom typu Brute Force. Cryptic Disk umożliwia szyfrowanie w locie bez znacznego spadku wydajności.
Darmowa wersja programu, która jest dostępna w naszym dziale download, nie jest już wspierana przez producenta. Ostatnia aktualizacja została wydana 16 października 2015 roku. Dostępna jest również wersja płatna, które oferuje wsparcie dla najnowszych funkcji.
Jak z pewnością niektórzy zauważyli, w naszym zestawieniu zabrakło niezwykle popularnej aplikacji TrueCrypt. Nie umieściliśmy jej celowo. Ostatnio wykonany audyt wykazał spore luki w oprogramowaniu szyfrującym, a ponadto sami twórcy, którzy porzucili prace nad projektem, odradzają korzystanie z tego narzędzia. Twierdzą, iż nie jest ono bezpieczne i nie zapewnia odpowiedniej ochrony naszym plikom. Świetną alternatywą dla TrueCrypt jest wymieniony przez nas VeraCrypt, charakteryzujący się podobnym interfejsem.