TeamSpeak
Licencja: Freeware (bezpłatna) / Rozmiar: 26.8 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
TeamSpeak to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych komunikatorów dla graczy. Umożliwia komunikację zarówno tekstową, jak i głosową. Największą jego zaletą jest możliwość jednoczesnej rozmowy z większą ilością osób. Program posiada także sporo opcji konfiguracyjnych: gracze mogą tworzyć specjalne pokoje zabezpieczone na hasło, wyciszać irytujących użytkowników czy ustawiać poziom głośności dla poszczególnych z nich. Rozmowa może być aktywowana głosowo lub za pomocą wcześniej zdefiniowanego przycisku. Na pochwałę zasługuje również jakość prowadzonych rozmów. Ta zależy oczywiście od wybranego serwera, jednak stoi w ścisłej czołówce. Warto zaznaczyć, że użytkownik musi się podłączyć do dedykowanego serwera, by móc rozpocząć komunikację. Tych w internecie można jednak znaleźć tysiące. TeamSpeak jest dostępny zarówno na Windowsie, Mac OS X i Linuksie, jak i na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS.
Ventrilo
Licencja: Freeware (bezpłatna) / Rozmiar: 3.6 MB / System: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7/8
Kolejnym przykładem prostego, a zarazem skutecznego komunikatora głosowego dla graczy jest Ventrilo. Aplikacja charakteryzuje się przede wszystkim przejrzystym interfejsem. Jest chwalona za niskie zużycie zasobów komputera oraz wysoką jakość rozmów głosowych. Ventrilo umożliwia zakładanie własnych serwerów i kanałów, wyciszanie poszczególnych osób czy nagrywanie rozmów. Komunikacja głosowa jest aktywowana po wykryciu głosu lub za pomocą zdefiniowanego klawisza. Darmowa wersja pozwala na rozmowę na jednym kanale w maksymalnie 8 osób, co powinno wystarczyć do podstawowych zastosowań.
Xfire
Licencja: Freeware (bezpłatna) / Rozmiar: 15.6 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
Choć Xfire powoli zmienia swój profil, stając się platformą skupioną wokół turniejów e-sportowych, podstawowe założenia komunikatora pozostały niezmienione. To jedno z najbardziej interesujących narzędzi, które powinien znać każdy gracz. Dużą zaletą aplikacji jest bezpośrednia integracja z grami. Dzięki temu wszelkie informacje pochodzące z komunikatora są wyświetlane w grze. Program oferuje oczywiście możliwość prowadzenia rozmów głosowych – zarówno z jedną osobą, jak i z grupą użytkowników. Xfire umożliwia także śledzenie czasu, jaki spędziliśmy w wybranej grze. Zaletą programu jest brak konieczności posiadania własnego serwera głosowego. Wystarczy wybrać osobę z listy, aby się z nią połączyć.
Skype
Licencja: Freeware (bezpłatna) / Rozmiar: 43.2 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
Choć Skype nie jest zaprojektowany z myślą o graczach, jego funkcje idealnie odpowiadają potrzebom komunikacji głosowej w grach. Produkt Microsoftu oferuje wykonywanie połączeń głosowych do osób na naszej liście kontaktów. Możliwa jest również rozmowa z wieloma użytkownikami jednocześnie. Najnowsza wersja komunikatora jest stosunkowo lekka i nie obciąża komputera, dlatego z powodzeniem można jej używać także w grach. Oprócz komunikacji głosowej, Skype oferuje klasyczny czat tekstowy. Program jest dość popularny wśród internautów, dlatego można go używać jako głównego komunikatora. Podobnie jak Xfire, do komunikacji głosowej nie wymaga posiadania własnego serwera.
Mumble
Licencja: GNU GPL / Rozmiar: 16.6 MB / System: Windows XP/Vista/7/8
Mumble to przejrzysty i prosty w obsłudze komunikator VoIP. Aplikacja jest rozwijana na zasadach open source i oferuje wysoką jakość dźwięku przy jednoczesnym zachowaniu niezauważalnych opóźnień. Program zawiera specjalny system oczyszczania dźwięku, dzięki czemu szumy rejestrowane przez mikrofon nie są słyszalne u innych użytkowników. Na uwagę zasługuje również specjalna nakładka, która wyświetla się w trakcie gry, prezentując listę osób dostępnych na danym kanale. Działanie programu jest zbliżone do TeamSpeak oraz Ventrilo – wymagane jest posiadanie dedykowanego serwera.