Marka Acer widząc potencjał w tym segmencie rynku stworzyła serię komputerów ConceptD. Do naszej redakcji trafił notebook ConceptD 3 przyciągający uwagę minimalizmem i uderzającą bielą. Czy to jego jedyne zalety? Sprawdzamy.
Wygląd i pierwsze wrażenia
Acer reklamuje notebooka ConceptD 3 jako przenośny komputer dla twórców, którzy chcą uwolnić się od ścian biura i ruszyć z pracą w teren. Zadbano zatem o wytrzymałą obudowę, mocną baterię i dość kompaktowy wymiary.
Muszę przyznać, że ConceptD 3 w kolorze białym prezentuje się zjawisko. Całość uderza elegancką matową bielą i minimalistycznym designem. Początkowo obawiałem się, że utrzymanie komputera w czystości będzie graniczyło z cudem, ale na szczęście obudowa wykonana z aluminium nie zbiera przesadnie zabrudzeń (według producenta, to zasługa specjalnej powłoki zapobiegającej żółknięciu). Przecierając obudowę ściereczką szybko pozbywałem się wszelkich odcisków palców czy innych śladów użytkowania. To na plus.
Komputer charakteryzuje się prostą bryłą z dość kanciastymi krawędziami. Na szczęście narożniki delikatnie zaokrąglono. Na klapie znajdziemy jedynie niewielkie logo, które umieszczono również na dość szerokiej ramce pod ekranem. Pozostałe ramki okalające wyświetlacz są dość wąskie, co sprawia, że komputer wygląda nowocześnie. Nie zabrakło oczywiście kamery internetowej umieszczonej nad ekranem. Szkoda, że producent nie zastosował tutaj jakiegoś mechanizmu pozwalającego fizycznie zasłonić kamerę, szczególnie, że żyjemy w czasach gdy wszyscy potrzebujemy więcej prywatności.
Warto też wspomnieć, że ekran można położyć niemal na płasko, co może być przydatne w niektórych sytuacjach i chroni zawiasy przed przypadkowym uszkodzeniem.
Przyglądają się konstrukcji ConceptD 3 widać, że duży nacisk położono na układ chłodzenia. Otwory wentylacyjne znajdują się zarówno z tyłu, po bokach jak i nad klawiaturą.
Cała konstrukcja wygląda bardzo solidnie i powinna spodobać się każdej osobie ceniącej minimalistyczny design. Komputer waży ok. 2.2 kg, a grubość obudowy wynosi niespełna 2 cm. Może nie jest królem szczupłości, ale pamiętajmy, że w środku zaimplementowano dość mocne podzespoły, które muszą sprawdzić się podczas obróbki grafiki czy montażu wideo.
Porty, łączność i audio
Wiele współczesnych laptopów nie rozpieszcza ilością złącz, na szczęście w przypadku sprzętu dla twórców od Acer jest inaczej. Na krawędziach notebooka znajdziemy wszystkie niezbędne złącza. Po prawej ulokowano gniazdo LAN, 2x USB 3.2 Type-A, pełnowymiarowy czytnik kart SD i gniazdo audio Jack 3.5 mm typu combo.
Szczególnie cieszy czytnik kart SD, ale przecież nie mogło go zabraknąć w komputerze dla fotografów. Atutem jest również Thunderbolt 3 USB Type-C.
Warto też wspomnieć o czytniku linii papilarnych, który umieszczono w dość nietypowym miejscu – na lewej krawędzi obok wspomnianych wcześniej złącz. Nie jest to najwygodniejsza forma odblokowywania komputera, ale działa bardzo skutecznie.
Na pokładzie nie zabrakło też najnowszych standardów łączności: Bluetooth 5.0 i Intel Wi-Fi 6 (Gig+) zatem osoby korzystające z routerów wyposażonych w standard AX będą cieszyły się naprawdę wysokimi transferami danych.
ConceptD 3 oferuje głośniki stereo, które umieszczono na spodzie obudowy. Ich umiejscowienie nieco ogranicza rozprzestrzenianie się dźwięków. Jakość audio jest poprawna, ale bez rewelacji. Jeżeli pogłośnimy do wyższych wartości słychać, że dźwięki są płaskie bez basu.
Klawiatura i gładzik
Klawiatura z białymi przyciskami położona w delikatnym zagłębieniu doskonale komponuje się z pozostałymi elementami obudowy. Do dyspozycji otrzymujemy podświetlenie w kolorze bursztynowym, niestety bez możliwości regulacji natężenia światła.
Producent podaje, że w komputerze znajduje się klawiatura z przełącznikami nożycowymi ze skokiem klawiszy wynoszącym 1,55 mm. Muszę przyznać, że praca na tym komputerze to czysta przyjemność. Klawisze mają przyjemny skok, są dobrze wyczuwalne i odpowiednio rozmieszczone. Zabrakło bloku numerycznego, co jest dość oczywiste bowiem jest to sprzęt z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Rozsądnym dodatkiem są za to klawisze do sterowania multimediami umieszczono po prawej stronie oraz dedykowane skróty do wykonywania zrzutów ekranu czy przełączania się pomiędzy ekranami aplikacji.
Pod klawiaturą znajdziemy duży panel dotykowy ze szkła Corning Gorilla. Tutaj również nie mam zastrzeżeń. Touchpad jest gładki, precyzyjny i wspiera gesty systemu Windows 10.
Ekran
Nie da się ukryć, że w przypadku sprzętu dla twórców to właśnie ekran może być kartą przetargową. Testowany ConceptD 3 wyposażono w matowy wyświetlacz IPS FHD 60 Hz o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Całość pokryto szkłem ochronnym Corning Gorilla Glass 5.
Co prawda, niektórzy mogą narzekać na rozdzielczość (to nadal tylko Full HD podczas gdy w wielu projektach wykorzystuje się 4K), ale panel nie rozczarowuje w kwestii odwzorowania kolorów. Użytkownicy mogą liczyć na pełne pokrycie gamy sRGB, współczynnik odwzorowania kolorów Delta E <2 i certyfikat PANTONE.
Wydajność i kultura pracy
Testowany egzemplarz oznaczony jako CN315-72G-734W wyposażono w procesor Intel Core i7-10750H, 16 GB SDRAM DDR4, układ graficzny GeForce GTX 1650 Max-Q Design (4 GB).
Bazowa częstotliwość procesora to 2,60 GHz, a w trybie turbo aż 5,00 GHz. 6-rdzeniowy i 12-wątkowych chip i7-10750H wykonano w procesie technologicznym 14 nm.
Acer ConceptD 3 – specyfikacja
- Procesor: Intel Core i7-10750H
- Pamięć: 16 GB SDRAM DDR4
- Układ graficzny: GeForce GTX 1650 Max-Q Design (4 GB)
- Sieć: Intel Wi-Fi 6 AX201
- Dysk: WDC PC SN730 SDBQNTY-512G-1014
- System: Windows 10 Pro
- Akumulator: 74 Wh
W codziennej pracy komputer sprawuje się bardzo dobrze. Fabrycznie zainstalowany Windows 10 Pro działa responsywnie i trudno aby maszyna zwolniła podczas typowo biurowych zadań. Obróbka plików RAW nie robi na komputerze wrażenia. Oczywiście do wymagających zadań jak renderowanie wideo przydałoby się więcej pamięci RAM.
Poniżej możecie zobaczyć wyniki popularnych benchmarków.
PCMark 8 Creative Accelerated
PCMark 8 Work Accelerated
Geekbench 5
Cinebench Release 23
Kultura pracy komputera nieco mnie rozczarowała ze względu na wyraźnie słyszalną pracę wentylatorów. W momencie gdy korzystałem tylko z przeglądarki Chrome szum nie był uciążliwy, a miernik pokazywał ok. 42 dB. Jednak gdy, np. zaczynałem pobierać grę z Microsoft Store hałas rósł do ok. 46 dB. Spodziewałem się, że układ chłodzenia będzie pracował na takich obrotach dopiero przy większym obciążeniu. Dodam też, że w takich scenariuszach temperatura procesora wynosiła średnio 53 °C. Przy obciążeniu (np. podczas wykonywania benchmarków) temperatury procesora są znacznie wyższe i sięgają nawet 98 °C.
Wbudowany akumulator pozwala na kilka godzin pracy w terenie, ale wszystko zależy od sposobu wykorzystywania laptopa. Przy jasności ekranu ustawionej na 70% komputer w typowo biurowych zastosowaniach + oglądanie filmów wytrzymywał średnio 3-4 godziny bez zasilania z sieci elektrycznej. Czas ładowania baterii wynosi około 2 godziny i 30 minut.
Podsumowanie
Acer ConceptD 3 to udana konstrukcja ukierunkowana na osoby poszukujące dobrze wyglądającego i solidnego komputera do obróbki multimediów. Największym atutem jest doskonały ekran. Do gustu przypadła mi też wygodna klawiatura oraz jakość wykonania obudowy. Komputer po prostu prezentuje się świetnie i może być doskonałym uzupełnieniem stanowiska pracy. Twórcy nie powinni narzekać też na złącza i łączność bezprzewodową. Pod tym względem producent stanął na wysokości zadania.
Wydajność maszyny stoi na wysokim poziomie, jednak kultura pracy mogłaby być lepsza. Pod obciążeniem procesor nagrzewa się do wysokich wartości, a układ chłodzenia daje o sobie znać. Po komputerze tej klasy spodziewałbym się również lepszych głośników.
W momencie pisania recenzji Acer ConceptD CN315-72G nie jest dostępny jeszcze na polskim rynku więc cena zostanie uzupełniona, gdy sprzęt trafi do sklepów.