Zewnętrzne dyski twarde i pendrive’y rzadko kiedy trafiają w oczekiwania osób często przenoszących dane z urządzenia na urządzenie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są oferowane przez nie niewielkie prędkości odczytu i zapisu danych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zewnętrznych dysków SSD, takich jak będący przedmiotem niniejszego testu ADATA Elite SE880 w wersji z 1 TB przestrzeni na dane. Czy wyceniany na około 349 złotych nośnik jest wart tej ceny? Po lekturze tej recenzji każdy z Was będzie w stanie udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie.
Materiał reklamowy – urządzenie ADATA Elite SE880 1 TB zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Promowana marka: ADATA. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.
ADATA Elite SE880 1 TB – specyfikacja
- Interfejs: USB-C 3.2 Gen. 2 x 2
- Pamięci: 3D TLC
- Pojemności: 512 GB, 1 TB
- Deklarowany sekwencyjny odczyt danych: do 2000 MB/s
- Deklarowany sekwencyjny zapis danych: do 2000 MB/s
- Wymiary: 65 x 35 x 12,3 mm
- Masa: 31 gramów
- Kompatybilność: Windows 8+, macOS 10.6+, Linux 2.6+, Xbox, PlayStation
- W zestawie: przewód USB-C do USB-A, przewód USB-C do USB-C
- Cena: ok. 349 złotych (za 1 TB)
Zawartość opakowania
We wnętrzu dość sporych rozmiarów opakowania znajduje się zaskakująco niewielkich rozmiarów dysk. Oprócz niego w zestawie producent umieścił jeszcze dwa stanowczo zbyt krótkie przewody USB-C do USB-C oraz USB-C do USB-A i typową „papierologię”.
Parametry i technikalia
ADATA Elite SE880 sprzedawany jest w wariantach z 512 GB i 1 TB przestrzeni na dane. Współczynnik TBW modelu 512 GB wynosi skromne 300 TB. Nigdzie nie mogłem się doszukać TBW testowanego egzemplarza.
ADATA Elite SE880 1 TB wykorzystuje interfejs USB 3.2 Gen 2×2 20 Gb/s, czyli dwa razy szybszy od USB 3.2 Gen 2. Moja płyta główna AsRock Z790 Taichi Carrara wspiera szybki, nowoczesny standard, w związku z czym nośnik mógł w pełni rozwinąć skrzydła. Przed zakupem podobnego akcesorium upewnijcie się zawsze, że dysponujecie sprzętem pozwalającym osiągnąć szybkiej pamięci przenośnej maksymalne prędkości transferu danych, jakie deklaruje producent.
Zewnętrzny dysk SSD ADATA Elite SE880 1 TB bazuje na pojedynczym czipie, co pozwoliło producentowi zamknąć go w ultrakompaktowej obudowie. Dawno nie widziałem tak małego nośnika zewnętrznego.
ADATA postawiła na kontroler Silicon Motion SM3220G oraz cztery kości pamięci 3D NAND TLC produkcji Microna. Pamięci DRAM cache nie stwierdzono.
Budowa i jakość wykonania
ADATA Elite SE880 1 TB zamknięto w ładnej, metalowej obudowie w kolorze ciemno szarym. Jedynie górny i dolny element wykonane są z tworzywa sztucznego. Dysk ma złącze USB-C i nie wyposażono go w żadną diodę stanu. Urządzenie jest solidnie wykonane. Szkoda, że obudowa nie jest wodoszczelna ani pyłoszczelna.
Wydajność
Sprawdziłem parametry działania dysku w testach syntetycznych i są z grubsza zgodne z deklaracjami producenta. Z grubsza, bowiem prędkość losowego zapisu była nieco niższa niż 2000 MB/s, choć… ADATA informuje, że zapis wynosi „do 2000 MB/s”, więc w zasadzie wszystko się zgadza.
W teście liczby operacji na sekundę, ADATA Elite SE880 1 TB osiągnął wynik ok. 27000 IOPS w przypadku losowego odczytu 4K oraz 24500 IOPS dla losowego zapisu 4K. Nie jest to kluczowy parametr dla zewnętrznego dysku, chyba że ktoś postanowi instalować na nim gry i podpiąć do kompatybilnej konsoli. Mimo to, wartości te powinny okazać się wystarczające.
Ciągły zapis dużych plików wideo o rozmiarze ok. 200 GB odbywał się z prędkością ok. 260 MB/s do momentu zapełnienia bufora. Rozmiar pamięci cache SLC wynosi ok. 95 GB. Po jej zapełnieniu w trakcie ciągłego zapisu prędkość zapisu spadała o ponad połowę do ok. 125 MB/s.
Po zapełnieniu ok. 800 GB przestrzeni na dysku, prędkości zapisu spadają do wartości zaledwie ok. 400 MB/s.
Podsumowanie
ADATA Elite SE880 1 TB to sensownie wyceniony dysk zewnętrzny SSD o bardzo dobrych parametrach pracy. Zamknięto go w malutkiej, wytrzymałej obudowie, która zmieści się w każdej kieszeni – jest mniejsza niż etui dla dowolnych słuchawek TWS! Nośnik współpracuje z różnymi platformami, przez co uniwersalność to również jego atut. Wady? Pomijalne.
Oceń sam, czy dysk trafia w Twoje gusta. W moje trafił, a i obiektywnie wypadł nieźle, dlatego też otrzymuje rekomendację.
Mocne strony:
+ niezwykle szybki zewnętrzny dysk SSD
+ parametry zgodne z deklarowanymi
+ ultrakompaktowy rozmiar
+ dobrej jakości metalowa obudowa
+ kompatybilność z Windows, macOS, Xbox i PlayStation
+ dwa przewody w zestawie
+ uczciwa cena
+ 5-letnia gwarancja
Słabe strony:
– brak cache DRAM
– niska prędkość ciągłego zapisu dużych ilości danych (125 MB/s)