Pamięci RAM są obecnie niezwykle tanie, co składania wiele osób do polowania na promocje. Wycenione na mniej niż 390 złotych testowane pamięci firmy Adata wydają się bardzo ciekawą propozycją na tle konkurencyjnych rozwiązań. Nie są to pamięci najtańsze – nabyłem jakiś czas temu Corsair Vengeance RGB Pro White 2×8 w cenie 349 złotych – jednakże stanowią z pewnością doskonałą alternatywę dla kogoś, kto szuka rozwiązania z niewysokim radiatorem (w tym wypadku 45,8-milimetrowym).
Produkt dostarczany w ładnym pudełku, do którego wsunięto dopiero blister z dwoma kościami pamięci, robi dobre pierwsze wrażenie. Do testów otrzymałem wersję z szarymi radiatorami, choć w sprzedaży dostępne są także warianty z systemem chłodzenia w kolorze czerwonym.
Bliższe spojrzenie na XPG Spectrix D41 zdradza, że diody RGB znajdują się za białą plastikową osłonką w kolorze mlecznym. Za iluminację opowiada łącznie pięć LED’ów, które zapewniają intensywne, ładne, pastelowe podświetlenie, którem półprzezroczyste tworzywo sztuczne nadaje bardzo ładnego wyrazu. Warto wiedzieć, ze pamięci działają doskonale z systemami podświetlenia MSI (na tym właśnie testowałem), a także ASUSa, Gigabyte i ASRocka. Adata oferuje także własny system podświetlenia, jeśli Wasza płyta główna nie podoła temu zadaniu.
RAM XPG Spectrix D41, który znalazł się w moich rękach pracował z częstotliwością 3200 MHz i z opóźnieniami CL16-18-18-36 przy napięciu 1,35 V. Z drugim profilem XMP 2.0 pamięci pracują z parametrami CL16-16-16-39 z taktowaniem 2666 MHz i przy napięciu 1,20 V. Zakładam, że większość osób szukających tego rodzaju pamięci posiada już płyty główne obsługujące XMP, które pozwolą rozwinąć pamięciom Adata pełnię ich potencjału bez dodatkowego overclockingu. Po OC udało mi się uzyskać stabilną pracę pod obciążeniem przy wartościach 3200 MHz @CL14-17-17-36T, przy napięciu 1,45 V. Jeśli pierwsze skrzypce grają megaherce, a nie opóźnienia, to testowany egzemplarz działał stabilnie przy parametrach 3733 MHz @CL17-20-20-40.
Benchmarki pokazały, że XPG Spectrix D41 działają dobrze, są szybkie, ale do najszybszych zestawów 2 x 8 GB w podobnej cenie nieco im brakuje. Nie jest wielką tajemnicą, że w tym przypadku dopłacamy za podświetlenie RGB. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że w obliczu osiąganej wydajności i ich ceny, zakup kości Adaty wydaje się lepszym wyborem, niż zakup droższych pamięci z podświetleniem HyperX Fury RGB DDR4-3200, które testowaliśmy jakiś czas temu.
Podsumowanie
Jest w porządku. XPG Spectrix D41 wcale nie są najszybszymi kośćmi pamięci w swoim segmencie cenowym, ale są z pewnością jednymi z lepszych pamięci w tej cenie sprzedawanymi z podświetleniem RGB. Praca akcesorium nie daje żadnych poziomów do narzekań, a podświetlenie RGB prezentuje się naprawdę ładnie. Polecam polować na przeceny i okazje, bowiem jest ich całe zatrzęsienie – być może testowane podzespoły uda się Wam kupić taniej o ok. 40 złotych od ceny sklepowej.
Mocne strony:
+ atrakcyjna cena
+ lekki potencjał OC
+ profile XMP
+ względnie niski profil pamięci
Słabe strony:
– są nieco szybsze propozycje w tej klasie cenowej (bez RGB)