Jednostka została oparta o płytę główną Biostar X470GTA, procesor AMD Ryzen 5 3600, pamięć HyperX Fury RGB DDR4-3200 16 GB i dysk XPG GAMMIX S11. Użyłem też chłodzenia wodnego Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB. Dodam, że część podzespołów już wcześniej testowaliśmy w redakcji dlatego zdecydowałem się ich użyć. Na pokładzie zagościła też wypożyczona karta graficzna Gainward GeForce RTX 2060 SUPER Phantom GS.
Oczywiście w tym tekście skupię się na pracy procesora. AMD Ryzen 5 3600 to jednostka posiadająca 6 rdzeni i 12 wątków. Bazowe taktowanie rdzeni wynosi 3,60 GHz, które wzrasta w trybie Turbo do 4,20 GHz. Procesor wykonany został w litografii 7 nm (architektura Zen 2). Pozwoliło to zwiększyć wydajność przy mniejszym zużyciu energii i generowaniu mniejszego ciepła niż w przypadku konstrukcji 12 nm poprzedniej generacji.
Chipset obsługuje dwukanałowy kontroler pamięci RAM DDR4-3200 MHz i oferuje 35 MB pamięci podręcznej (L2 Cache – 3 MB, L3 Cache – 32 MB). Współczynnik TDP procesora wynosi 65 W.
W zestawie otrzymujemy podstawowe chłodzenie Wraith Stealth, jednak do testów użyłem chłodzenia wodnego od Cooler Master.
Entuzjaści z pewnością docenią fakt, że AMD Ryzen 5 3600 posiada odblokowany mnożnik, więc można pokusić się o podkręcanie zegarów. W takim wypadku warto jednak zrezygnować z fabrycznego chłodzenia i postawić na coś lepszego.
Wydajność AMD Ryzen 5 3600 w codziennym użytkowaniu nie zawodzi. Przedstawiony na początku tego artykułu zestaw działała bez zadyszki nawet przy bardziej wymagających zdaniach. Oczywiście postanowiłem sprawdzić procesor w topowych benchmarkach.
Na pierwszy ogień poszedł Cinebench 15 z wynikiem 1565 p. (renderowanie za pomocą wszystkich rdzeni), w Cinebench R20.60 udało się natomiast uzyskać 3538 p. (renderowanie za pomocą wszystkich rdzeni).
W celach testowych przeprowadziłem konwersję pliku wideo w programie HandBrake. Konwersja pięciominutowego materiału 4K H.264 do Full HD zajęła 10 min. i 46 sek. Z kolei kompresja folderu o rozmiarze 2.66 GB (6 plików wideo) za pomocą 7-zip zajęła 1 min. i 6 sek. Poniżej znajdziecie wyniki z AIDA64 Extreme.
AMD Ryzen 5 3600 dobrze radzi sobie z utrzymaniem optymalnej temperatury należy jednak pamiętać, że użyłem chłodzenia wodnego Cooler Master, więc wynik może być nieco lepszy niż ten uzyskany w oparciu o podstawowy radiator. W stanie spoczynku temperatura procesora nie przekraczała 28 °C, natomiast podczas testów obciążających wynosiła od 65 do 70 °C.
Pobór mocy w warunkach spoczynku wyniósł 58 watów, w aplikacjach wielowątkowych wzrósł do 135 W.
Podsumowanie
Jeżeli planujesz złożyć zestaw komputerowy, a nie chcesz wydawać na procesor więcej niż 1000 zł, AMD Ryzen 5 3600 będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Nie bez znaczenia jest tutaj nowoczesność układu, procesor posiada wsparcie dla PCI-Express 4.0.
AMD Ryzen 3. generacji oparty na architekturze rdzeni Zen 2 zasługuje przede wszystkim na pochwałę za wydajność w aplikacjach wielowątkowych. Doskonale nadaje się do pracy z plikami multimedialnymi czy renderingu, a wyniki testów pokazują, że wydajnością jest w stanie zbliżyć się nawet do dużo droższego Intel Core i7-8700K. Zarówno temperatury jak i pobór mocy również wypadają pozytywnie.
Ryzen 5 3600 ma również swój mocniejszy odpowiednik (3600X), jednak przyspieszenie go do poziomu wydajniejszego modelu jest raczej niemożliwe. Wszystko przez słaby potencjał OC – testy wykazały, że podkręcenie zegarów ma jedynie symboliczny charakter. Warto zdać się zatem na ustawienia rekomendowane przez producenta.