ARCHOS Diamond S – test smartfona

MCSkomentuj
ARCHOS Diamond S – test smartfona

W Polsce marka Archos nie cieszy się popularnością, jednak poza granicami naszego kraju, zwłaszcza we Francji jest zgoła odwrotnie. Do naszej redakcji trafił jeden z nowszych produktów francuskiego producenta czyli Diamond S, obsługujący LTE i wyposażony w ekran wykonany w technologii Super AMOLED.

ARCHOS Diamond S Specyfikacja
Procesor i grafika Mediatek MT6753 Octo-core cortex-A53 @ 1.3GHZ
GPU: Mali-T720MP3
Pamięć RAM 2 GB
Pamięć masowa 16 GB pamięci wewnętrznej
Karta pamięci gniazdo kart microSD (do 128 GB)
Wyświetlacz 5.0″ Super AMOLED
Rozdzielczość 1280 x 720 – 267dpi
Czujniki Czujnik światła, czujnik ruchu
Akumulator 2300 mAh Li-Po
Aparat fotograficzny Główny: 16 Mpix (interpolacja), diodowa lampa, nagrywanie filmów w 1080p
Z przodu: 8 Mpix (interpolacja)
System operacyjny Android 5.1 Lollipop
Transmisja danych GSM/GPRS/EDGE (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz ), 3G/ WCDMA (900 / 2100 MHz ), LTE / 4G (cat.4) 150Mbps / 50Mbps, DC-HSPA+ 42Mbps / 11Mbps
Łączność i lokalizacja Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, LE, A-GPS, Glonass oraz Beidou
Złącza Micro-USB, audio 3,5 mm
Typ karty SIM micro SIM
Wymiary (dł./sz./g.) 145 x 71.5 x 6.5 mm
Masa 118g

Wygląd i konstrukcja

Obudowa telefonu to do bólu klasyczny prostokąt. Ramka została wykonana najprawdopodobniej z materiału dobrze imitującego aluminium, natomiast tylny panel przykryto szkłem, co niewątpliwie dodaje szyku. Tym, co zwraca uwagę jest sporo pozostawionego wolnego miejsca zarówno z góry jak i u dołu ekranu. Dla niektórych bryła może wydawać się zwyczajnie kanciasta i toporna. W praktyce okazuje się jednak, że telefon dobrze leży w dłoni i jest bardzo lekki bo waży zaledwie 118 gram.

ARCHOS Diamond S 1
Konstrukcja została wykonana solidnie, wszystkie jej elementy są dobrze ze sobą spasowane. Front Archosa oprócz ekranu zawiera również głośnik oraz kamerkę do selfie o rozdzielczości 8 Mpx. Z boku obudowy zlokalizowano gniazdo micro USB oraz słuchawkowe. Sporym atutem jest umiejscowienie głównego głośnika, który znalazł się na dole. Sprawia to, że dźwięk nigdy nie będzie przytłumiony przez naszą dłoń i zawsze go usłyszymy. W rogu tylnej ścianki obudowy uświadczymy z kolei lampę błyskową LED oraz obiektyw aparatu.

Pewnym minusem, jest niestety brak możliwości samodzielnej wymiany baterii, co niestety jest powszechną praktyką wśród wielu producentów. Pewien dyskomfort może wywołać także konieczność użycia specjalnej igły do wkładania i wyjmowania kart SIM czy karty micro SD.

ARCHOS Diamond S 6

Ekran

Archos Diamond S posiada 5-calowy ekran wykonany w technologii Super AMOLED o rozdzielczości 1280×720. Wyświetlany obraz jest żywy i miły dla oka, a kolory są wyjątkowo nasycone łącznie z głęboką czernią. Czytanie tekstu również nie nastręcza nieprzyjemnych doznań z uwagi na całkiem przyzwoite zagęszczenie pikseli na poziomie 294 ppi.

Tym, co przemawia przeciwko wyświetlaczowi jest wąskie spektrum regulacji jasności – w pełnym słońcu możemy mieć problemy z odczytaniem tego, co znajduje się na ekranie.

ARCHOS Diamond S 3

Oprogramowanie

Producent postawił na czysty system Android 5.1 Lollipop, w którym znajdziemy tylko kilka jego autorskich programów jak Archos Video czy menadżer plików Files. Nie mniej jednak nie uświadczymy tu praktycznie żadnego bloatware’u. System działa bardzo płynnie nie tylko ze względu na brak niepotrzebnych aplikacji, ale również przyzwoitą konfigurację sprzętową.

ARCHOS Diamond S scr 2 ARCHOS Diamond S scr 3
Ekran główny Siatka aplikacja

ARCHOS Diamond S scr 4 ARCHOS Diamond S scr 5
Wielozadaniowość Pasek powiadomień

Co pod maską?

Sercem smartfona jest ośmiordzeniowy procesor Mediatek MT6753 Octo-core cortex-A53 @ 1.3GHZ. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny jest z kolei układ graficzny Mali-T720MP3. Telefon wyposażono ponadto w 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika, po odjęciu przestrzeni wykorzystywanej przez system pozostaje ok 11 GB. Pamięć możemy w każdej chwili rozszerzyć za pomocą karty micro SD do 128 GB pod warunkiem, że została sformatowana do systemu plików FAT 32. Warto również wspomnieć o wsparciu dla DualSIM czy LTE działającego w pasmach 800 / 1800 / 2600 MHz. Diamond S wyposażono w akumulator litowo-jonowy o pojemności 2300 mAh.

Taka, a nie inna konfiguracja sprawia, że telefon z łatwością radzi sobie ze wszystkimi najważniejszymi aplikacjami, które działają wyjątkowo płynnie. Znalazło to swoje potwierdzenie w benchmarkach.

antutu
benchmark
Mniej wymagające gry jak „Angry Birds 2” działają płynnie za sprawą niewymagającej rozdzielczości ekranu. Popularna wyścigówka „Asphalt 8” na średnich ustawieniach również nie stanowi problemu dla ARCHOS’a.

Złego słowa nie można powiedzieć o kulturze pracy urządzenia. Smartfon nie nagrzewa się zbytnio, a ciepło rozprowadzane jest równomiernie na całej powierzchni obudowy.

ARCHOS Diamond S 5

Aparat

Zdjęcia wykonamy aparatem o rozdzielczości 16 Mpx. Dodatkowo obiektyw posiada optykę f/2.8 oraz diodę doświetlającą LED. Takie parametry sugerują, że uzyskane zdjęcia będą naprawdę dobrej jakości, lecz praktyka pokazuje zupełnie coś odmiennego. Ów wysoka rozdzielczość uzyskiwana jest wskutek interpolacji, co drastycznie odbija się na jakości zdjęć.

Rozmazanie konturów jest widoczne nawet przy niewielkim zbliżeniu, a szczegółowość pozostawia wiele do życzenia. Nie mniej jednak aparat w bardzo dobry sposób odwzorowuje barwy, które są nasycone i żywe. Ostatnie ze zdjęć poniżej zostało wykonane w całkowitej ciemności przy użyciu lampy błyskowej.

ARCHOS Diamond S 4
Aparatu stanowczo nie można polecić do użytku nocnego, kiedy to na zdjęciu dominują wszechobecne szumy. W pomieszczeniu uzyskany efekt będzie lepszy niż na zewnątrz. Fotografowanie odbywa się z poziomu systemowej aplikacji oferującej takie opcje jak zmiana ISO, rozmiaru zdjęcia, balansu bieli czy ekspozycji.

IMG 20160708 063613 mini IMG 20160708 065306 mini
IMG 20160708 065322 mini IMG 20160708 132659 mini
IMG 20160708 132629 mini IMG 20160708 132858 mini

Domyślne ustawienia kamery pozwalają nagrywać wideo w jakości 720p i 30 kl/s. Wybierając najwyższe ustawienia zarejestrujemy obraz w jakości 1080p. Uwagę zwraca bardzo wolna reakcja podczas gwałtownych zmian oświetlenia, co powoduje, że poszczególne ustawienia zmieniane są z opóźnieniem. Aparat nie radzi sobie również zbyt dobrze z szybko przemieszczającymi się elementami.

Podsumowanie

Archos Diamond S to telefon zaskakujący zarówno szybkością działania, stabilnością jak i wykonaniem, które w żadnym stopniu nie odbiega od tego, do czego zdążyliśmy przywyknąć nabywając produkty znacznie większych graczy obecnych na runku smartfonów.

Wszystkie elementy są należycie spasowane, ekran SuperAMOLED charakteryzuje się znakomitą jakością barw, a wsparcie dla Dual SIM pozwala na znaczne obniżenie kosztów internetu mobilnego za granicą. Pewnym mankamentem jest natomiast niezbyt pojemny akumulator, co nie zmienia faktu, że telefon może spokojnie z dala od ładowarki wytrzymać 1,5 dnia.

Diamond S jest idealny do najbardziej podstawowych zastosowań jak przeglądanie sieci, natomiast możemy zapomnieć o graniu w wymagające gry. Podobnie sprawa ma się z aparatem, któremu daleko do ideału za sprawą zastosowanej interpolacji, o której wspomina sam producent. Koniec końców słuchawka jest ciekawą i wartą rozwagi propozycją dla osób, które w portfelu mają około 850 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych).

ARCHOS Diamond S 2

Zalety Wady
niska waga bardzo przeciętny aparat
ekran Super AMOLED wysoka cena
czysty Android
dobra jakość wykonania

Udostępnij

MC