Wygląd zewnętrzny i wykonanie
Przód tabletu zbudowany jest ze szkła odpornego na zarysowania – Corning Fit Glass. Precyzja z jaką firma ASUS przyłożyła się do wykonania urządzenia podobna jest do tej znanej nam z produktów firmy Apple. Tuż pod ekranem znajdziemy dotykowy przycisk z logo Windowsa, który aktywuje panel Start, oczywiście ten nowy – Modern UI. Nad wyświetlaczem umieszczono kamerę z matrycą 2,1 Mpix.
Tył ASUS VivoTab Smart jest równie dobrze wykonany co przód. Producent zastosował w tym wypadku matowy plastik, co ważne – odporny na odciski palców. Nie zabrakło tu także aparatu 8 Mpix wyposażonego w diodę LED. Znajdziemy tam także informacje o produkcie, logo ASUS, a także Windows 8 i Intel Atom. Górna część urządzenia zarezerwowana jest dla przycisku, który odpowiedzialny jest za włączenie, a także usypianie tabletu. Znajdziemy tam także mikrofon.
Lewy bok VivoTab Smart został wyposażony w port micro-HDMI, gniazdo kart pamięci typu microSD, a także port microUSB. Bardzo dobrze, że producent wykorzystał zaślepki dla portu kart pamięci czy microHDMI. Niestety USB takowej już nie posiada. A szkoda, bo jest to dobra ochrona przed zabrudzeniami. Być może projektanci stwierdzili, że ten port będzie bardzo często używany, przez co zaślepka mogłaby się oderwać. Po przeciwnej stronie umieszczono przycisk regulacji głośności, gniazdo słuchawkowe, a także przycisk resetujący urządzenie.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, produkt ten posiada idealnie spasowane elementy. Nie usłyszymy tu żadnych trzasków. Jakość tworzyw z jakich wykonano tablet stoi na bardzo wysokim poziomie. Trzeba to podkreślić, bo nie często mamy do czynienia z takimi produktami.
Ekran, akumulator
Ekran o przekątnej 10,1” pracuje z rozdzielczością 1366×768. Do codziennej pracy ze sprzętem w zupełności wystarcza. Niestety jak na tego typu sprzęt producent mógł się bardziej postarać. Gęstość wynosząca 155ppi sprawia, że jeśli patrzymy na ekran z bliższej odległości, zobaczymy piksele. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w tak drogim sprzęcie. Przy okazji testu tego tabletu mieliśmy pewne przemyślenia. Dlaczego w telefonach producenci instalują matryce z rozdzielczością fullHD, natomiast w tabletach z dużo większymi ekranami takowej rozdzielczości nie spotkamy?
Bohater testu posiada matrycę IPS, która jest jedną z najlepszych jeśli chodzi o tego typu produkty. Kąty widzenia są bardzo dobre, co widać na zdjęciach. Nieważne jak bardzo przechylalibyśmy ekran – kolory nadal są żywe. To bardzo duży plus i trzeba chwalić takie rozwiązanie.
Co możemy powiedzieć o dotyku? Jesteśmy zachwyceni! Każdy nasz ruch był prawidłowo odczytywany, dotyk jest wręcz rewelacyjny i śmiało możemy go porównywać do tego z produktów firmy Apple. Akumulator także wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Oglądaliśmy filmy, rozmawialiśmy poprzez komunikatory, przeglądaliśmy strony, robiliśmy fotki – krótko mówiąc sprzęt był wykorzystywany w stu procentach. Jak spisała się bateria? Bardzo dobrze. Przy zrównoważonym obciążeniu sprzęt działa przez dwa, nawet trzy dni – oczywiście w zależności od stopnia pracy. VivoTab Smart wyposażony został w akumulator o pojemności 6760 mAh. Chętnie zobaczylibyśmy taką baterię w smartfonach 🙂
Windows 8
Pierwszym i chyba najważniejszym dodatkiem, który producent tabletu wprowadził jest przycisk klawiatury ekranowej, która jest niezbędna podczas codziennego korzystania z urządzenia.
Większość z Was zapewne wie, iż systemy Microsoftu wykorzystuje sporo gigabajtów. Nie inaczej jest w tym wypadku. W tablecie początkowo mamy 64 GB pamięci, z czego użytkownicy mają do swojej dyspozycji 31 GB. Dlaczego? 14 GB zabiera nam recovery, 17,5 GB wykorzystuje system, natomiast reszta należy do standardowo zainstalowanych programów.
Oczywiście aby w pełni wykorzystywać system, musimy posiadać konto Microsoft. Bardzo przydatnym dodatkiem jest oczywiście dysk w chmurze. W przypadku VivoTab Smart posiadamy standardowo zainstalowane dwa takowe dyski. Pierwszy z nich, dostępny po rejestracji konta Microsoft to znany SkyDrive dający nam pojemność o rozmiarze 7 GB. Drugi z nich to ASUS WebStorage, który oferuje 32 GB przez trzy lata.
W tablecie znajdują się dwie aplikacje, które wykorzystywane są do robienia zdjęć czy filmów. Jedna z nich, podstawowa – znana posiadaczom systemu Windows 8, ponieważ standardowo instalowana z systemem. Druga, bardziej rozbudowana, ASUS Camera posiada więcej możliwości. Może i jakość zdjęć nie powala, jednak trzeba zauważyć, że mamy do czynienia z tabletem, a nie z profesjonalnym aparatem.
Zapewne większość osób, które mają po raz pierwszy styczność z systemem Windows 8 będzie zawiedziona kiedy włączą odtwarzacz audio. Brak equalizera sprawi, że większość nowych użytkowników będzie musiała skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Na szczęście w systemie zainstalujemy praktycznie każdy odtwarzacz, tak więc chyba nie będzie to dużym problemem.
Dużym atutem jest także pakiet Office, szkoda, że na czas próbny. Tak jak w kwestii SkyDrive, tak i tutaj musimy posiadać konto Microsoft, aby móc skorzystać z tej usługi. W ASUS VivoTab Smart mamy także zainstalowany standardowo program Skype. Fajną aplikacją jest SuperNote – zainstalowana w wersji 3.0. Dzięki niej możemy tworzyć różne notatki – oczywiście pisane zarówno ręcznie, jak i wprowadzane klawiaturą.
Podsumowując: system Windows 8 z interfejsem Modern UI to świetne rozwiązanie, jednak dla posiadaczy sprzętu z dotykowym ekranem – głównie tabletów. Szybkie działanie, rewelacyjna integracja, system gestów sprawdzą się w codziennej pracy ze sprzętem. Początkowo być może korzystanie z Windows 8 będzie kłopotliwe, jednak wystarczy kilka chwil abyśmy nauczyli się gestów wykorzystywanych w codziennej pracy.
Wraz premierą systemu Windows 8, Microsoft uruchomił dedykowany sklep z aplikacjami. Za sprawą deweloperów pojawia się tam coraz więcej pozycji. Niestety jakość aplikacji nie zawsze dorównuje tym z tabletów Apple. Warto również zaznaczyć, że obsługa klasycznych programów (tych z PC) na tablecie nie jest komfortowa. Dużo lepiej sprawują się appki napisane specjalnie na tablety.
Łączność
ASUS VivoTab Smart jest pod względem łączności wyposażony „po uszy”. Promowana przez producenta technologia LTE, czyli następca systemów trzeciej generacji jest oczywiście na wyposażeniu tabletu. Dodatkowo mamy możliwość korzystania z modułu WiFi pracującego w standardach b, g, n. Oprócz tego sprzęt posiada Bluetooth w wersji 4.0, GPS z A-GPS.
Ciekawostką jest kwestia otwierania slotu na karty microSIM. Chodzi o „spinacz”, który znacznie usprawnia wyciąganie SIM. Zapewne znany jest Wam sposób, wykorzystywany przez innego producenta, prawda?
Tablet wyposażono także w moduł NFC, który pozwala na komunikację z innymi urządzeniami, które także wykorzystują tę technologię.
Gry, multimedia, aparat
Jako, że sprzęt ten posiada dobry procesor, a także sporą ilość pamięci RAM, grzechem by było nie sprawdzić, jak sprawdza się w starszych, mniej wymagających grach. Tablet sprawdziliśmy także w 3D Marku 03. Do celów testowych użyliśmy Counter Strike, czyli znanej strzelanki FPP. Wynik bardzo nas zaskoczył, oczywiście pozytywnie! Wiadomo, przydałaby się zewnętrzna klawiatura i myszka, jednak akurat takie akcesoria można dokupić.
Doczytaliśmy się, że VivoTab Smart obsługuje także Diablo 2, czy Command & Conquer Generals, tak więc lista gier, które spokojnie „odpalimy” na tablecie z pewnością będzie większa. Również multimedialnie sprzęt ten stoi na wysokim poziomie, aczkolwiek brak modułu FM trochę nas dziwi. Pozostaje nam korzystanie z internetowych stacji. Głośniki, które jak wcześniej wspominaliśmy znajdują się po lewej stronie niestety nie grają rewelacyjnie, pomimo tego, że jest to dźwięk stereo. Krótko mówiąc, głośniki są dobre, ale rewelacji nie ma.
Do codziennego korzystania z muzyki korzystaliśmy ze znanej aplikacji Winamp, która bardzo dobrze spisywała się jako odtwarzacz muzyczny. Odtwarzacz wideo wbudowany w urządzenie nie posiada rozbudowanych funkcji, jednak film w Full HD odtworzy. My osobiście woleliśmy korzystać z zewnętrznej aplikacji. Szkoda, że producent nie dołączył do zestawu kabla HDMI, który pozwoliłby nam podłączyć tablet np. do telewizora.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, aparat nie jest zbyt rewelacyjny, jednak zdjęcia czy filmy wykonywane tym sprzętem wychodzą poprawnie. Autofocus działa tak, jak powinien, a zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych wychodzą dobrze. Także filmy wykonywane w rozdzielczości full HD (1920 x 1080) są ładne.
Poniżej przedstawiamy zarówno filmik jak i zdjęcia wykonane tabletem ASUS VivoTab Smart. Zastanawiamy się jednak kto robi zdjęcia tak dużym urządzeniem? Dla nas było to bardzo niekomfortowe.
Podsumowanie
Przyszedł czas na podsumowanie recenzji. Zastanówmy się, czy warto zainwestować niemałe pieniądze w tego typu sprzęt. Rozdzielczość niestety nie zachwyca, ponieważ gęstość pikseli wynosi jedynie 155 ppi, jednak wykorzystanie świetnej matrycy IPS, która posiada rewelacyjne kąty widzenia sprawia, że jesteśmy bardziej za, aniżeli przeciw urządzeniu.
Dużym atutem jest także mnogość modułów, dzięki którym podłączymy nasz tablet do Internetu, a przecież właśnie to jest główną funkcją tego typu sprzętu. Należy także pochwalić dotyk, jaki posiada ASUS VivoTab Smart. Jest on po prostu bardzo dobry i zapewne każdy, kto chociaż przez chwilę będzie korzystał z tabletu poprze nasze zdanie.
Nie wolno zapominać o baterii, która jest tak ważna jak inne podzespoły urządzenia. W tym przypadku akumulator posiada aż 6760 mAh. Również procesor – Intel Atom sprawia, że codzienna praca z tabletem nie sprawia żadnych problemów, nawet w interfejsie Modern UI.
Czy warto zakupić ten tablet? Sądzimy, że tak. Jakość wykonania, system, który pozwoli nam na instalacje praktycznie każdej aplikacji, komfortowe pisanie na rewelacyjnym dotykowym ekranie sprawiają, ze bez rekomendacji się nie obędzie. Jeśli mamy sporo gotówki, chcemy zakupić mobilne urządzenie, które nie sprawi nam żadnych problemów, praca na baterii będzie długa, a system będzie dawał nam praktycznie nieograniczone możliwości, to inwestycja w ASUSa VivoTab Smart będzie strzałem w dziesiątkę.
Sprzęt do testów dostarczyła firma Alsen. W sklepie internetowym tej sieci znajdziecie Asus VivoTab Smart w kolorze białym oraz czarnym.
Zalety | Wady |
---|---|
Jakość wykonania | Mała ilość dołączonych akcesoriów |
Matryca IPS | Wysoka cena |
Wydajny procesor | Niewielka ilość dedykowanych aplikacji |
Szybki i intuicyjny system |