AverMedia Ballista Trinity – test głośników dla graczy

Wojciech OnyśkówSkomentuj
AverMedia Ballista Trinity – test głośników dla graczy
Firma AverMedia nie jest zbyt mocno znana na polskim rynku. Producent chce to zmienić za sprawą najnowszej serii gamingowych gadżetów, w skład których wchodzą głośniki Ballista oraz dedykowany mikrofon Aegis. Czy oprócz wyglądu oferują one coś więcej? Sprawdzamy.

W ofercie producenta głośniki Ballista są dostępne w trzech wariantach, różniących się między sobą mocą i niektórymi funkcjami. Do naszej redakcji dotarła najmocniejsza edycja – 77 W wraz z funkcją Assassin Mode.

Parametry techniczne

AverMedia Ballista Trinity Specyfikacja
System 2.1
Moc wyjściowa 77W (subwoofer 48 W, satelity po 14,5 W)
Pasmo przenoszenia 35 Hz – 20 kHz
Wymiary Subwoofer: 252 x 233 x 280 mm
Satelity: 82 x 186 x 102 mm
Jednostka centralna: 50 x 210 x 145 mm
Waga Subwoofer:3.32 kg
Satelity:0.84 kg
Jednostka centralna: 0.68 kg
Złącza wejściowe Stereo RCA, 3.5 mm primary, 3.5 mm AUX, 3.5 mm mikrofonu
Złącza wyjściowe 3.5 mm słuchawkowe, 3.5 mm mikrofonu

Wygląd i budowa

{reklama-artykul}Głośniki to kategoria urządzeń, w której powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość dźwięku i brzmienie. Niemniej jednak wiele osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu. W końcu to właśnie głośniki stoją przy komputerze lub w salonie, dekorując (lub szpecąc) pomieszczenie. Jak jest w przypadku Ballisty?

Trzeba przyznać, że producent słowo „gamingowy” wziął sobie dość mocno do serca. Zestaw głośników charakteryzuje się efektownym, czerwono-czarnym stylem, który od razu rzuca się w oczy. Zarówno satelity, jak i subwoofer charakteryzują się zadziornym kształtem przypominającym struktury pochodzące z innej planety.

Avermedia Ballista Trinity
Zestaw głośników Ballista może się podobać, choć trzeba od razu zaznaczyć, ze jest on dość krzykliwy. Jeżeli zatem lubujemy się w bardziej stonowanym designie, może to być przeszkodą. Osobiście doceniłem wygląd głośników, choć na co dzień korzystam z bardziej klasycznych konstrukcji.

W zestawie oprócz dwóch głośników i subwoofera, znajdziemy również niewielką skrzyneczkę, spinającą wszystko w jedną całość. Znajdziemy na niej kilka pokręteł, za pomocą których podkręcimy głośność, a także dostosujemy poziom basów i sopranów. Dostępny jest także przełącznik źródła dźwięku oraz funkcji Assassin Mode, o której za chwilę.

W jednostce centralnej znajdziemy również wejście 3,5 mm, za pomocą którego podłączymy dodatkowe źródło dźwięku (np. smartfona). Dzięki temu głośniki mogą posłużyć nie tylko do komputera, ale również np. do smartfona, bez konieczności schylania się do kabli. Na przednim panelu znajdziemy również wejście dla mikrofonu oraz wyjście 3,5 mm do szybkiego podłączenia słuchawek (np. w godzinach wieczornych).

Avermedia Ballista Trinity
Jednostka centralna została zaprojektowana w taki sposób, aby stała w pozycji pionowej. Zresztą zajmuje wtedy mniej miejsca. Bez problemów można ją także ułożyć poziomo, choć rozwiązanie to nie ma większego sensu.

Firma AverMedia bardzo dobrze wszystko przemyślała. Po rozstawieniu zestawu i podłączeniu wszystkich wymaganych kabli Ballista Trinity staje się multimedialnym centrum, za pomocą którego możemy odtwarzać muzykę z wielu urządzeń. Oszczędzamy sobie problemów z ciągłym przełączaniem kabli.

Avermedia 5 mini
Chwilę należy się również zatrzymać przy jakości wykonania. Konstrukcja głośników jest solidna, nic w nich nie trzeszczy i nie irytuje. Satelity pewnie stoją na biurku i nie mają predyspozycji do chwiania się czy lekkiego przemieszczania.

Niestety na minus muszę zaliczyć jakość wykonania pokręteł. W moim przypadku już od pierwszego podłączenia występowały problemy z regulacją głośności. Głośniki podczas „kręcenia” pokrętłem mocno trzeszczały i należało się „wstrzelić” w lukę, by grały bez żadnych zakłóceń. Zdecydowanie nie tego oczekuję od świeżo wyjętego z pudełka urządzenia.

Odsłuch i wrażenia

Zestaw AverMedia Ballista był projektowany z myślą o grach komputerowych, o czym świadczy między innymi futurystyczny wygląd. Czuć to także w tracie wydobywającego się z głośników dźwięku. Głośniki bardzo mocno akcentują niskie tony, odpowiedzialne za wszelkiego rodzaju wystrzały i wybuchy. Trzeba przyznać, że stosunkowo duży subwoofer o mocy 48 W idealnie sprawdza się w tej roli. Poziom basów możemy kontrolować za pomocą potencjometru. Już w pozycji neutralnej (pośrodku) możemy dać niezły wycisk naszym sąsiadom, nie wspominając o dalszych wartościach.

Fani głębokich, mocnych basów powinni być zadowoleni. Głośniki robią szczególne wrażenie podczas sesji w jakiejkolwiek strzelance, gdzie dużo dzieje się na ekranie. Dźwięk jest wtedy soczysty i dodaje animuszu już i tak intensywnej akcji.

Avermedia Ballista Trinity


Zestaw nieco gorzej wypada podczas zwykłego słuchania muzyki. Głośnikom zdecydowanie nie brakuje mocy, jednak przebasowany dźwięk nie w każdym gatunku muzycznym jest pożądany. Nie każdy też go po prostu lubi. O ile w przypadku muzyki elektronicznej może się sprawdzić, tak w innych gatunkach może nastąpić zgrzyt. Satelity nie sprawują się źle, jednak momentami odnosiłem wrażenie, że dźwięk jest zbyt płaski i zdecydowanie odstaje od linii basowej.

Warto jednak pamiętać, że jest to zestaw gamingowy, dedykowany przede wszystkim grom komputerowym i w takiej kategorii należy rozpatrywać zakup powyższego zestawu.

Chwilę należy również poświęcić funkcji Assassin Mode. Naciskając specjalny przycisk automatycznie wyciszymy tony niskie i wysokie. Do czego może się to przydać? W ferworze walki możemy w szybki sposób pozbyć się głośnych dźwięków wystrzałów itp., by móc się skupić w nieco bardziej sprzyjających warunkach. Osobiście funkcja ta nie zrobiła na mnie większego wrażenia i nie korzystałem z niej prawie wcale.

AverMedia Aegis


Firma AverMedia podesłała nam również do testów dedykowany mikrofon – Aegis. To propozycja dla osób, które nie lubią podczas komunikacji głosowej korzystać ze słuchawek i woleliby użytkować tradycyjny zestaw głośniki + zwykły mikrofon.

{reklama-artykul} Aegis, podobnie jak głośniki, reprezentuje futurystyczny wygląd, który swoim kształtem przypomina coś na wzór tarczy. Gadżet składa się z dwóch mikrofonów, które wyłapują nasz głos z maksymalnej odległości 60 centymetrów. W centrum urządzenia znajduje się pokrętło do regulacji głośności, a po prawej stronie przycisk do szybkiego wyciszania. Przydaje się w momencie, gdy chcemy zaznać trochę prywatności.

Avermedia Aegis
Urządzenie sygnalizuje pracę za pomocą podświetlenia. To właśnie dzięki niemu na bieżąco kontrolujemy głośność przekazywania dźwięku i w razie potrzeby regulujemy wartość bez konieczności przechodzenia do systemowych ustawień. Bardzo wygodne i intuicyjne rozwiązanie.

Aegis wykorzystuje technologię DSP (Digital Signal Processing), która pozwala na filtrowanie dźwięków wydobywających się z głośników. Dzięki temu z mikrofonu można korzystać w koalicji z tradycyjnymi głośnikami bez uciążliwego przebijania dźwięku z otoczenia. Działa to bardzo dobrze.

Mikrofon jest kontrolowany przez dedykowane oprogramowanie, które najpierw należy odpowiednio skalibrować. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie poprawnie filtrować dźwięki, zapewniając najwyższą jakość.

Avermedia 9 mini
Aegis oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku. Nagrywany głos jest czysty, nie zachodzą w nim zniekształcenia. Mikrofon idealnie nadaje się do komunikacji głosowej w grach, jak również do prowadzenia streamów. Niestety wysoka jakość jest okupiona nieprzyjazną dla portfela ceną – około 310 złotych.

Podsumowanie

Zestaw od AverMedia to interesująca propozycja dla graczy i w zasadzie tylko dla nich. Audiofile nie mają tu czego szukać, chyba że lubują się w mocnych basach i nie przeszkadza im dominacja niskich tonów. Zwykli użytkownicy powinni być jednak zadowoleni. Zestaw świetnie sprawdza się podczas gry, jak również oglądania filmów. Do codziennego użytku powinien w zupełności wystarczyć.

Avermedia Ballista Trinity
Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Obecnie głośniki są trudno dostępne na polskim rynku, jednak producent obiecuje szerszą dystrybucję na terenie naszego kraju. Na zagranicznych portalach Ballista Trinity jest wyceniana na około 120 dolarów. Cena nie jest zatem najniższa, ale rekompensuje nam to dużą moc i potężne, basowe brzmienie.

Zalety Wady
Ciekawy wygląd Nieprecyzyjne pokrętło regulacji głośności
Potężne basy
Możliwość regulacji basów i sopranów
Możliwość podłączenia kilku urządzeń jednocześnie
Zadowalająca jakość dźwięku

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.