Pierwsze wrażenie
Wygląd Belkin NetCam WiFi nie powala na kolana. To prosta konstrukcja wykonana z białego plastiku. Z przodu znajdziemy kamerę otoczoną diodami odpowiedzialnymi za tryb noktowizyjny oraz mikrofon. Na pleckach urządzenia zainstalowano port 10/100 Fast Ethernet, złącze ładowania oraz przycisk odpowiedzialny za tryb pracy kamery. Znajdziemy tam również trzy diody odpowiedzialne za informowanie użytkownika o stanie urządzenia.
Całość osadzono na obrotowej podstawce, którą w razie konieczności można zamocować na ścianie. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby kamera mogła być ustawiona pod dowolnym kątem. Przy pierwszym kontakcie można odnieść wrażenie, że podstawka nie jest solidna, jednak okazało się, że doskonale spełnia swoją rolę, a kamera jest stabilna niezależnie od tego w jakiej pozycji ją ustawimy.
Dane techniczne:
- Sensor: VGA ¼” CMOS
- Stała ogniskowa: 3,1 mm
- Przesłona: F2.6
- Kąty widzenia: 64 st. (poziomo), 48 st. (pionowo)
- Rozdzielczość: 160×120, 320×240, 640×480
- Liczba klatek na sekundę: do 30
- Audio: wbudowany mikrofon, -38 dB ± 2dB
- Kodeki (zdjęcia): MJPEG, JPEG
- Interfejs: 10/100 Fast Ethernet
- Łączność: WiFi 802.11b/g/n, RJ-45
Konfiguracja
W opakowaniu znajdziemy skróconą instrukcje instalacji. Wynika z niej, że cały proces konfiguracji jest dziecinnie prosty. Pierwszym krokiem jest oczywiście podłączenie kamery do zasilania. Kolejny etap to pobranie aplikacji Belkin NetCam na platformę Android lub iOS. Po wykonaniu tej czynności należy z tyłu kamery przesunąć znajdujący się tam przycisk do góry, aby wprowadzić urządzenie w tryb konfiguracji.
Pierwsze dwa kroki zajęły zaledwie kilka minut więc możemy przejść dalej. Aby dokończyć proces konfiguracji trzeba połączyć się z siecią WiFi kamery (NetCam108C) i uruchomić wcześniej pobraną aplikację.
Całą resztę zrobimy z poziomu aplikacji mobilnej. Najważniejszym punktem jest podłączenie kamery do sieci WiFi. Konfigurator pokaże dostępne sieci bezprzewodowe, wystarczy wybrać własną i wpisać hasło (o ile jest zabezpieczona). Jeżeli kamera będzie ustawiona w pobliżu routera, można podłączyć ją za pomocą kabla Ethernet.
Belkin NetCam: konfiguracja | Belkin NetCam: podgląd kamery |
Po podłączeniu kamery do sieci, trzeba jeszcze założyć konto, które jest niezbędne do zdalnego monitoringu. Po wykonaniu wszystkich wyżej opisanych kroków należy przełączyć przycisk znajdujący się z tyłu kamery w tryb pracy.
Doprowadzenie kamery do stanu gotowości zajęło nie więcej niż 10 minut. Proces konfiguracji został uproszczony do minimum i należy się za to wielka pochwała dla producenta. Nie trzeba znać się na sieciach, aby podłączyć kamerę do Internetu i zdalnie monitorować dowolne pomieszczenie.
Użytkowanie
Belkin NetCam to wszechstronne urządzenie. Za pomocą kamerki można monitorować dom podczas wyjazdu na długi weekend czy święta, sprawdzać co dzieje się w mieszkaniu gdy dzieci pozostają same itd. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.
Producent przygotował dwie aplikacje mobilne. Testowaliśmy możliwości kamery z poziomu appki na iOS i nie można mieć większych zastrzeżeń do jej działania. Po zalogowaniu się na wcześniej utworzone konto widzimy listę dostępnych kamer (do jednego konta można ich przypisać kilka). Po kliknięciu w wybraną kamerę otrzymujemy podgląd na żywo w trybie pełnoekranowym. Producent przewidział możliwość nagrywania, robienia zdjęć oraz nasłuchiwania tego, co rejestruje mikrofon.
Belkin NetCam: lista kamer | Belkin NetCam: ustawienia kamery |
Najważniejsze parametry kamery są oczywiście konfigurowalne. Możemy zmienić ilość klatek na sekundę, rozdzielczość, jakość czy skonfigurować powiadomienia e-mail w razie wykrycia ruchu lub głosu.
Przy najwyższej rozdzielczości, która wynosi 640×480 pikseli, obraz jest płynny, a jego jakość jest zadowalająca. Przy monitorowaniu z poziomu iPhone’a przez sieć komórkową zauważyliśmy kilkusekundowe opóźnienie w przekazywaniu obrazu.
Warto dodać, że urządzenie NetCam oferuje także opcję noktowizora. Posiada diody LED na podczerwień wykrywające ruch nawet w ciemności (wówczas wysyła e-mail z ostrzeżeniem wykrycia ruchu oraz zdjęciem tego, co akurat „zobaczyła”).
Podsumowanie
Belkin NetCam WiFi pokazuje nam jak nowe technologie mogą być użyteczne w codziennym życiu. Kamerka wykorzystuje możliwości jakie dają sieci bezprzewodowe, szybki internet i zaawansowane smartfony. Omawiany model doskonale spełnia swoją rolę, a możliwości, które zachwala producent faktycznie działają bez zarzutu.
Największą zaletą urządzenia jest jego prostota. Nie trzeba być ekspertem, aby w kilka minut skonfigurować kamerę i uzyskać zdalny dostęp do podglądu na żywo za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Właśnie takich rozwiązań potrzeba w dzisiejszym świecie. Wśród zalet warto wymienić stabilną aplikację, tryb noktowizora, możliwość nagrywania wideo i czujnik ruchu z powiadomieniami. Czy Belkin NetCam ma jakieś wady? Oczywiście można się ich doszukać. Jakość obrazu mogłaby być lepsza.
Dla kogo przeznaczone jest urządzenie? To idealne rozwiązanie zarówno do biura jak i domu. Kamera może być pomocna podczas monitorowania pracowników. Doskonale sprawdzi się również, gdy chcemy obserwować, co robią dzieci pod nieobecność rodziców. Kamera jest obecnie dostępna za około 400 zł (sprawdź cenę w sklepach internetowych).
Zalety | Wady |
---|---|
Prosta konfiguracja | Niska rozdzielczość |
Tryb noktowizora | |
Wykrywanie ruchu | |
Możliwość instalacji na ścianie | |
Nagrywanie wideo |
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.