Chuwi LapBook SE – test, opinia, wrażenia z użytkowania

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Chuwi LapBook SE – test, opinia, wrażenia z użytkowania
{reklama-artykul}
Do naszej redakcji trafił kolejny notebook marki Chuwi. Jest to 13,3-calowy LapBook SE, który wyróżnia się przede wszystkim szeroko rozstawioną klawiaturą na wzór tej z 12-calowego MacBooka.

Postanowiliśmy sprawdzić czy warto zainteresować się tym modelem.

Chuwi LapBook SE Specyfikacja
Procesor Intel Celeron N4100
Karta graficzna Intel UHD Graphics 600
Wyświetlacz 13,3″ IPS (16:9)
1920 x 1080 pikseli
Pamięć RAM 4 GB
Pamięć wewnętrzna 28 GB eMMC + 128 GB SSD
Czytnik kart pamięci Tak, MicroSD
Akumulator Litowo-polimerowy 5000 mAh
System operacyjny Windows 10 Home
Złącza Mini HDMI, 2 x USB 3.0, microSD, Jack 3.5 mm
Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac 2.4GHz/5.0GHz
Bluetooth 4.2
Wymiary 31,70 x 21,50 x 1,59 cm
Waga 1,4 kg

Wygląd i obudowa

Na pokładzie znajdziemy typowy dla budżetowych laptopów czterordzeniowy procesor Intel Celeron N4100, 4 GB pamięci RAM, dysk eMMC o pojemności 28 GB + dodatkowy dysk SSD 128 GB.

Komputer już na początku zaskakuje jakością wykonania. W tym przedziale cenowym można spodziewać się wszechobecnego plastiku, a tutaj mamy do czynienia z aluminium. Zastosowanie takich materiałów z pewnością pozytywnie wpłynie na żywotność komputeutera. Jedynie podkład klawiatury wykonano z tworzywa sztucznego.

Chuwi LapBook SE 1

Chuwi LapBook SE 8

Urządzenie waży 1,4 kg przy wymiarach 31,70 x 21,50 x 1,59 cm, a sama obudowa została bardzo dobrze spasowana. Cała konstrukcja jest minimalistyczna, oprócz szerokiej klawiatury, producent zadbał również o duży gładzik.

Nie mamy zastrzeżeń do zawiasu, komputer otwiera się łatwo i można zrobić to jedną ręką. Nad klawiaturą umieszczono trzy diody sygnalizacyjne. Sam ekran o przekątnej 13.3-cala ma dość szerokie ramki, a nad wyświetlaczem umieszczono kamerę.

Porty, pamięć i łączność

Na prawej krawędzi znajdziemy gniazdo kart microSD, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm i USB 3.0. Po przeciwnej stronie umieszczono jeden port USB 3.0, port ładowania i mini HDMI. Niestety zabrakło USB typu C ale pamiętajmy, że jest to komputer budżetowy.

Szybkość czytnika kart microSD mogłaby być lepsza, a przenoszenie dużej ilości zdjęć zajmuje sporo czasu. Niezależnie od tego jakiej karty użyliśmy, transfer nie przekraczał 25 MB/s.

Chuwi LapBook SE 5

Chuwi LapBook SE 6

Nie można za to narzekać na działanie modułu Wi-Fi. W komputerze zastosowano kartę sieciową Intel Dual Band Wireless-AC 3165 obsługującą łączność 802.11ac i pasma 2.4 GHz i 5 GHz. Również Bluetooth w wersji 4.2 działa poprawnie.

Użytkownik otrzymuje do dyspozycji dysk eMMC o pojemności 28 GB + dodatkowy dysk SSD 128 GB. Szybkość obu jest zadowalająca.

ASS

ASS SSD

CDM SE

Warto jednak zwrócić uwagę, że pamięć eMMC i RAM są przylutowane do płyty głównej więc ich wymiana czy rozbudowa jest niemal niemożliwa. Można za to wymienić dysk SSD M.2, a aby się do niego dostać wystarczy odkręcić 2 śrubki na spodzie obudowy.

Chuwi LapBook SE 12

Chuwi LapBook SE 13

Ekran

W omawianym modelu producent zastosował 13.3-calowy ekran wykonany w technologii IPS pracujący w rozdzielczości Full HD. Wyświetlacz w swojej kategorii cenowej wypada przyzwoicie.

Chuwi LapBook SE 7

Maksymalna jasność pozwala na komfortową pracę w jasnym pomieszczeniu, na dworze może być jednak gorzej. Kąty widzenia są typowe dla matrycy IPS, a same kolory również wyglądają dobrze. Zastrzeżenia budzi tylko nierówne podświetlenie widoczne głównie przy krawędziach ekranu.

Chuwi LapBook SE 14

Klawiatura i panel dotykowy

Chuwi LapBook SE wyposażono w szeroko rozstawioną klawiaturę, której układ wykonany został na wzór tej zastosowanej w 12-calowym MacBooku. Mamy do dyspozycji dwustopniowe podświetlenie, a sama klawiatura jest komfortowa i doskonale nadaje się do pisania dłuższych tekstów czy codziennej pracy z dokumentami.

Chuwi LapBook SE 3

Duży plastikowy touchpad ma dwa przyciski zlokalizowane w dolnej części. Nie jest tak wygodny jak szklana płytka dotykowa ale na ogólne działanie touchpada nie można narzekać. Działa w miarę precyzyjnie i jest wygodny ze względu na spore wymiary.

Chuwi LapBook SE 4

Wydajność i multimedia

Komputer napędza czterordzeniowy procesor Intel Celeron N4100 wykonany w technologii 14 nm. Urządzenie posiada pasywny układ chłodzenia, a maksymalne taktowanie zegara procesora wynosi 2,4 GHz.

Na pokładzie znajdziemy fabrycznie zainstalowany system Windows 10. Zastosowana konfiguracja sprawia, że komputer bez problemu radzi sobie z mniej wymagającymi aplikacjami.

Chuwi LapBook SE 9

Interfejs systemu działa płynnie pod warunkiem, że nie korzystamy jednocześnie z wielu ciężkich aplikacji. Po uruchomieniu kilku kart w przeglądarce Chrome wydajność nieco spada, jednak wystarczy odrobina cierpliwości aby w miarę komfortowo korzystać z komputera.

LapBook SE nadaje się zatem do edycji dokumentów, przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów. Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 600 nie nadaje się do obsługi wymagających gier 3D jednak prostsze tytuły jak Minecraft dla Windows 10 można uruchomić bez problemu.

Głośniki stereo są stosunkowo głośne jednak jakość dźwięku jest po prostu kiepska. Oglądanie filmów przy większej głośności jest nieprzyjemne. Warto zatem podłączyć zewnętrzne źródło audio, np. głośnik Bluetooth.

Chuwi LapBook SE 10

Żywotność baterii

Według producenta, urządzenie zapewnia do 8 godzin pracy bez zasilania. W praktyce komputer wypada bardzo dobrze. Przy typowo biurowym zastosowaniu notebook oferuje około 7 godzin pracy na baterii.

Podsumowanie

LapBook SE to udany produkt, który z pewnością spełni oczekiwania osób szukających niedrogiego, lekkiego komputera do codziennych zastosowań. Owszem, nie oferuje on powalającej wydajności ale w swoim przedziale cenowym wypada naprawdę dobrze.

Pozytywnie trzeba ocenić jakość wykonania, ekran Full HD, klawiaturę i kulturę pracy. Dzięki pasywnemu chłodzeniu komputer jest niemal bezgłośny. Cieszy również fabrycznie zainstalowany Windows 10 i dodatkowy dysk twardy. Szkoda, że producent nie zadbał o lepsze głośniki oraz szybsze złącza.

Komputer do testów dostarczył sklep GearBest.com – zainteresowanych odsyłamy na kartę produktu. W momencie publikacji testu za notebooka zapłacimy około 1100 zł. 

Plusy:
 – dobra jakość wykonania
 – wygodna klawiatura i gładzik
 – dobry czas pracy na baterii
 – cicha praca
 – niska cena

Minusy:
 – słabe głośniki
 – brak USB-C

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.