Cooler Master QuickFire Ultimate – test mechanicznej klawiatury dla graczy

mareklSkomentuj
Cooler Master QuickFire Ultimate – test mechanicznej klawiatury dla graczy

Parametry techniczne

Programowanie klawiszy Nie
Mechanizm klawiszy Przełączniki mechaniczne Cherry MX
Klawisze multimedialne Tak
Liczba klawiszy multimedialnych 8
Profil Wysoki
Podświetlenie Tak
Komunikacja Przewodowa
Długość przewodu 180 cm
Złącze USB 2.0
Obsługiwane systemy operacyjne Win. XP , Win. Vista , Win. 7 Win. 8
Długość 454 mm
Szerokość 155 mm
Trwałość klawiszy 50 mln wciśnięć
Wbudowany procesor Nie
Wbudowany HUB Nie
Funkcja tworzenia profili i makr Nie

Pierwszy kontakt

Kartonowe pudełko skrywające w sobie klawiaturę, zawiera dodatkowo króciutką instrukcję obsługi (w której niestety nie uświadczymy ani słowa w naszym rodzimym – polskim języku), uchwyt służący do wyciągania klawiszy, a także opleciony kabel (USB/mini USB), łączący QuickFire Ultimate z komputerem. Ostatni z wymienionych powyżej elementów zestawu, nie został na stałe przytwierdzony do klawiatury. Należy więc podłączyć go do gniazda mini USB, umiejscowionego w spodniej części obudowy.

Przyglądając się konstrukcji testowanego urządzenia, już na pierwszy rzut oka widać, że twórcy postawili klasykę. Oszczędna w formę obudowa, standardowy układ klawiszy oraz brak jakichkolwiek udziwnień są tego jednoznacznym dowodem.

cooler-master-quickfire-ultimate 2

{reklama-artykul}W parze z klasycznym designem idzie tu jednak bardzo solidne wykonanie, czego dowodem jest zarówno jakość materiałów, z których złożono całą konstrukcję jak i nieskazitelna wręcz dbałość o wszelkie jej szczegóły. Respekt budzi również ciężar. Wnętrze QuickFire Ultimate zostało bowiem wzmocnione stalową płytą, mającą za zadanie zapewnić urządzeniu stabilność. Zaś matowa powierzchnia tworzywa, z którego wykonana została obudowa, stanowi gwarancję, że na jej płaszczyźnie nie pozostaną żadne odciski palców.

cooler-master-quickfire-ultimate 1

Klawiatura QuickFire Ultimate wyposażona została w klasyczny układ klawiszy o wysokim profilu. Wszelkie dodatkowe funkcje (w tym obsługę multimediów) uzyskujemy, przy jednoczesnym wciśnięciu buttona „FN” oraz tego, który odpowiada za daną czynność. Przykładowo F1-F4 + FN umożliwia sterowanie efektami podświetlenia.

W prawym górnym rogu obudowy – tuż nad blokiem klawiszy numerycznych, znajdują się trzy diody NUM LOCK, CAPS LOCK i SCR LOCK. Obok nich zaś umieszczono logo producenta.

cooler-master-quickfire-ultimate 4

Przyjrzyjmy się teraz spodniej części testowanej klawiatury. To właśnie tam znajduje się wspomniane wcześniej gniazdo mini USB, do którego podpinamy kabel przekazujący są sygnały do naszego komputera.

Skoro mowa o kablu to koniecznie należy zwrócić też uwagę na specjalne wyżłobienia. Pełnią one rolę prowadnic umożliwiających ukierunkowanie wylotu przewodu.

QuickFire Ultimate wyposażono też w cztery gumowe stabilizatory, dzięki którym klawiatura ta idealnie wręcz trzyma się powierzchni biurka. Dodatkowym elementem są też dwie rozkładane nóżki, pozwalające unieść całą konstrukcję ku górze. Niestety, korzystając z tego udogodnienia, urządzenie znacząco traci swą przyczepność.

cooler-master-quickfire-ultimate 3


Użytkowanie

Zobaczmy teraz jak testowane dzieło firmy Cooler Master sprawdza się w praktyce. Podłączamy więc klawiaturę do komputera i już po krótkiej chwili jest ona w pełni gotowa do pracy.

Oczywiście w zestawie nie uświadczymy żadnego nośnika z oprogramowaniem sterującym i co ciekawe, próżno też szukać go na stronie producenta. Wychodzi więc na to, że wszystkie oferowane przez QuickFire Ultimate funkcje, aktywowane są za pośrednictwem buttonów. Konsekwencji takiego rozwiązania nie trzeba było długo szukać. Brak sterowników oznacza brak możliwości tworzenia makr, profili oraz niemożność programowania klawiszy. Z punktu widzenia niektórych graczy będzie to więc automatyczna dyskwalifikacja.

{reklama-artykul}Brak perspektyw obcowania z aplikacją nie oznacza jednak całkowitej bezradności względem personalizacji urządzenia. Korzystając bowiem ze skrótów klawiszowych możemy np. wybrać jeden z trzech trybów podświetlenia (FN+F4), określić stopień jego nasycenia (FN+F2/F3) lub też najzwyczajniej w świecie wyłączyć lub wyłączyć wszelkie efekty iluminacji (FN+F1). Niestety dostępny jest tylko jeden kolor.

Kolejną z funkcji dostępnych w QuickFire Ultimate jest tzw. N/6 Rollover. Aktywacja tych trybów następuje po wciśnięciu klawiszy FN+INS/DEL umożliwiając nam bezkolizyjne wduszenie nawet kilkunastu buttonów jednocześnie.

Już wcześniej wspomniany został też fakt obecności klawiszy multimedialnych. Powtórzmy więc – funkcje te aktywujemy kombinacją FN+F5-F11. Ostatnim z dostępnych dobrodziejstw jest tu możliwość wyłączenia lub włączenia klawisza Windows. Chcąc tego dokonać, należy wcisnąć FN+F12.

cooler-master-quickfire-ultimate 6

A teraz ciekawostka. Cztery górne klawisze bloku numerycznego oznaczone zostały insygniami w postaci 8MS, 4MS, 2MS, 1MS. Dzięki temu możemy określić czas reakcji klawiszy, co w przypadku gier komputerowych może okazać się niezwykle użyteczne.

Wielogodzinne testy w ramach których użytkowana była klawiatura Cooler Master, pozwoliły stwierdzić, że użytkowanie urządzenia zarówno podczas grania jak i standardowych prac redakcyjnych sprawuje się wyśmienicie. Klawisze reagują bowiem nawet na niewielki nacisk palców (skok do aktywacji 2 mm, pełny skok 4mm) a dźwięk ich pracy jak na konstrukcję mechaniczną nie jest aż tak bardzo drażniący.

Wszystko to dzieje się tu za sprawą technologii Cherry MX, zastosowanej w QuickFire Ultimate. Rozwiązanie to określa ponadto wytrzymałość klawiszy ustaloną na 50 milionów kliknięć. Czy jest tak w rzeczywistości? Pozostaje wierzyć producentom.

Podsumowanie

Chcąc więc podsumować zebrane podczas testów fakty, należy zacząć od tego, że klawiatura QuickFire Ultimate firmy Cooler Master to urządzenie, które z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom lubującym się w konserwatywnych rozwiązaniach wizualnych.

W parze z klasycznym wyglądem idzie tu jednak niezawodność działania a także precyzja i solidność całej konstrukcji. Sterowanie multimediami, modyfikacja trybów oświetlenia oraz kilka użytecznych funkcji to oczywiście dodatkowe zalety.

Największym minusem co by nie mówić jest tu jednak brak oprogramowania dedykowanego, a co za tym idzie, niemożność tworzenia makr i profili oraz programowania klawiszy. Przed zakupem QuickFire Ultimate radzimy więc porządnie się zastanowić zwłaszcza, że cena tej klawiatury oscyluje w granicach 400 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych).

Zalety Wady
Solidna konstrukcja Brak oprogramowania
Wygoda użytkowania Brak możliwości tworzenia makr i profili
Kanały wyprowadzające kabel Brak możliwości programowania klawiszy
Podświetlenie Jeden kolor podświetlenia
Solidne gumowe stabilizatory
Przełączniki Cherry MX
Niezawodne działanie
Funkcja N/6 Rollover
Funkcja zmiany parametrów czasu reakcji

Udostępnij

marekl