Corsair iCUE H150i ELITE LCD – specyfikacja
- Kompatybilność: Intel Socket 2066, 2011, 1366, 1156, 1155, 1151, 1150, 1200, 1700, AMD AM4, AM3, AM2, sTRX4, sTR4
- Wymiary radiatora: 397 x 120 x 27 mm
- Materiał radiatora: aluminium
- Materiał bloku wodnego: miedź
- Wentylatory: ML Elite RGB 3 x 120 mm, 0 – 2000 obr./min. (PWM, 3-pin)
- Maksymalny poziom hałasu: 30,4 dB
- Maksymalny przepływ powietrza: 58 CFM
- W zestawie: pasta termoprzewodząca, zestawy montażowe, instrukcja
- Gwarancja: 60 miesięcy
Corsair iCUE H150i ELITE LCD od wyjęcia z pudełka robi fenomenalne wrażenie, jeżeli chodzi o jakość wykonania. Materiały są przyjemne w dotyku, a akcesoria są po prostu ładne. Uwagę zwraca zwłaszcza blokompomka pokryta plastikiem z wykończeniem piano black i wyposażona w efektowny wyświetlacz IPS o przekątnej 2,1-cala i szczytowej jasności 600 nitów – odpinany. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do wcześniejszych konstrukcji nie ma tu pompki od Aseteka. Tym razem dostawcą jest firma CoolIT, a pompka rozkręca się do 2650 obr./minutę.
Platforma testowa
- Procesor: Intel Core i5-12600K
- Karta graficzna: Palit GeForce RTX 3060 Ti
- Pamięć RAM: PNY XLR8 Gaming 2 x 8 GB DDR-4 3200 MHz CL16
- Płyta główna: MSI MAG B660M Mortar WiFi DDR4
- Zasilacz: Cooler Master MWE V2 750 W Gold
- Dysk systemowy: PNY XLR8 CS3140 1 TB NVMe
- Dysk dodatkowy: IRDM PRO 2 TB SATA
- Obudowa: Cooler Master HAF 500
Jak zapewne zauważyliście, CiCUE H150i ELITE LCD jest kompatybilny z najnowszymi procesorami Intel 12. generacji. Nie ma również żadnych braków po stronie podstawek AMD. Bez względu na to, czy chcecie chłodzić Intel Core i9 czy Threadrippera, ten produkt jest dla Was.
Interesująco wypada blokopompka. Na spód miedzianej podstawy o wymiarach 56 x 56 milimetrów preaplikowano pastę. To… dobrze, zwłaszcza z punktu widzenia mniej zaawansowanych konstruktorów pecetów. Wierzch blokompompki to oprócz fortepianowej czerni także logo Corsaira i wyświetlacz LCD o rozdzielczości 480×480 pikseli. Ładnie to wygląda… dopóki jest czyste. Po montażu chłodzenia dobrze przetrzeć powierzchnię mikrofibrą.
Montaż chłodzenia jest bardzo prosty i niemal każdy poradzi sobie z nim nawet bez instrukcji obsługi. Corsair ograniczył liczbę kabelków do absolutnego minimum, przez co użytkownik nie musi się przejmować ich ukrywaniem. Gumowe węże w oplocie prowadzące do chłodnicy mają ok. 380 mm długości i są elastyczne, przez co montaż akcesorium w nawet dużej obudowie nie powinien być problemem, zarówno z przodu, jak i w górnej części.
Podczas testów temperatura w pokoju wynosiła 22 stopni Celsjusza. Przy pomiarach bez obciążenia komputer działał przez około 20 minut, gdzie w tle uruchomiliśmy jedynie program do pomiaru temperatury. Do testów obciążeniowych wykorzystaliśmy program Cinebench R23 oraz gry Fortnite i nieco bardziej wymagającą dla procesora Marvel’s Guardians of the Galaxy.
Temperatury procesora – Cinebench R23
Temperatury procesora – Marvel’s Guardians of the Galaxy
Na przestrzeni pomiarów układ chłodzenia cechował się wysoką kulturą pracy. Nawet pod dużym obciążeniem w grach hałas nie był uciążliwy. Dopiero gdy wentylatory pracowały z maksymalną prędkością obrotową, generowały słyszalny, ale nie nazbyt irytujący hałas. Nic dziwnego, bowiem 2000 obr./min. to naprawdę sporo. Przez większość czasu iCUE H150i ELITE LCD w grach i programach pracuje ze średnimi prędkościami, przez co jest w zasadzie niemal niesłyszalny.
Oprogramowanie iCUE jest naprawdę bogate, szczególnie jeżeli posiadamy inne produkty od Corsair – w takiej sytuacji można nimi zarządzać w jednym miejscu. Warto pamiętać, że iCUE umożliwia pełną synchronizację podświetlenia RGB wszystkich kompatybilnych urządzeń CORSAIR.
iCUE daj też wygodną kontrolę nad wydajnością komputera, z poziomu aplikacji zmienimy ustawienia wentylatorów czy elementy wyświetlane na ekranie chłodzenia. Producent przewidział całą masę efektów, można też wgrywać własne zdjęcia, a nawet animowane GIF’y pobranie z internetu.
Podsumowanie
Corsair iCUE H150i ELITE nie jest pierwszym lepszym układem chłodzenia, przeznaczonym do schładzania procesorów Intel Core i3, odpowiedników AMD lub jeszcze mniej wydajnych konstrukcji. Stworzono je z myślą o skutecznym odprowadzaniu ciepła z układów o największym TDP, w tym Intel Core i5 z odblokowanym mnożnikiem oraz gorących Intel Core i7 i Intel Core i9. Cel ten Corsair iCUE H150i ELITE realizuje naprawdę dobrze.
Mamy tu do czynienia z coolerem o wysokiej kulturze pracy, ładnie i solidnie wykonanym, wyposażonym w oprogramowanie umożliwiające dopasowanie trybu pracy wentylatorów do indywidualnych preferencji. Niemałym atutem jest technologia zero RPM, gwarantującą bezgłośną pracę pod niewielkim obciążeniem. Na dodatek Corsair iCUE H150i Elite LCD prezentuje się efektownie, a tego właśnie można wymagać od AIO sprzedawanego w tej cenie. No i gwarancja wynosi aż 5 lat.
Przed zakupem Corsair iCUE H150i ELITE upewnij się, że w Twojej obudowie zmieści się chłodnica 360 mm. Nie jest to oczywistością w przypadku każdej obudowy ATX.
Z czystym sumieniem polecamy każdemu, kto szuka efektywnego chłodzenia AIO dla procesora i nie interesują go półśrodki.
Mocne strony:
+ bardzo prosty i intuicyjny montaż
+ świetna wydajność
+ cicha praca w zdecydowanej większości sytuacji
+ niezłe oprogramowanie iCUE
+ technologia zero RPM
+ 5 lat gwarancji
Słabe strony:
– głośniejsza praca pod maksymalnym obciążeniem (czyt. w zasadzie nigdy)