Czy gracze potrzebują specjalnego fotela? Test Genesis SX33

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Czy gracze potrzebują specjalnego fotela? Test Genesis SX33
Kupując sprzęt gamingowy skupiamy się przede wszystkim na podzespołach komputera, monitorze, klawiaturze, myszce i ewentualnie słuchawkach. Do zestawu tego warto jednak dodać także odpowiedni fotel, by wielogodzinne sesje z ulubioną grą nie powodowały bólu kręgosłupa.

Czy dostępny w ofercie firmy Genesis model SX33 spełnia swoje założenia i oferuje odpowiedni poziom komfortu? Od jakiegoś czasu siedzę przy biurku właśnie na tym fotelu i zdążyłem już sobie wyrobić zdanie na jego temat. Szczegóły poniżej.

Natec Genesis SX33 Specyfikacja
Podnośnik gazowy Class-3
Rodzaj szycia Contrasting
Materiał PU/Fabric
Kolor Czarno-czerwony / czarno-niebieski

Wygląd i konstrukcja

Genesis SX33 jest dostępny w dwóch wersjach – czarno-czerwonej oraz czarno-niebieskiej. Do naszej redakcji trafił pierwszy z wymienionych.

Fotel dociera do użytkownika w częściach umieszczonych w wielkim kartonie. Poszczególne elementy należy poskładać. Na szczęście nie jest to skomplikowana czynność. W zestawie znajdziemy wszystkie potrzebne elementy, jak również śruby. Jest też imbus, którym wszystko poskręcamy. Dzięki instrukcji ze złożeniem poradzi sobie każdy, nawet najmniej techniczny użytkownik.

Pisząc o sprzęcie gamingowym nie sposób pominąć jego wyglądu. Pod tym względem produkt marki Genesis idealnie wpisuje się w realia, w jakich obracają się gracze. Fotel posiada dość zadziorny design, nawiązujący nieco do sportowych foteli samochodowych.

fotel Genesis SX33
{reklama-artykul} Pod względem kolorystycznym barwa czarna przeplata się z mocnymi czerwonymi wstawkami. Od razu wiemy, że mamy do czynienia ze sprzętem gamingowym. Osoby, które poszukują czegoś bardziej stonowanego, raczej z takiego stanu rzeczy nie będą zadowoleni.

Fotel został oparty na solidnej konstrukcji. Niestety zastosowane kółka są nylonowe i nie sprawiają wrażenia zbyt wytrzymałych. Ciężko się nimi „jeździ” po tradycyjnej wykładzinie. Niekiedy potrafią stawiać lekki opór, choć nie jest to zbyt uciążliwe. Z drugiej jednak strony taki materiał jest bardziej pobłażliwy dla paneli podłogowych.

Całość została osadzona na podnośniku gazowym trzeciej klasy, co gwarantuje stosunkowo dużą wytrzymałość. Według zapewnień producenta maksymalne obciążenie wynosi 120 kg.

Zarówno siedzisko, jak i oparcie zostało obite miękką pianką. Dzięki temu fotel jest stosunkowo wygodny. Pod względem wykorzystanych materiałów mamy tu elementy skóry ekologicznej i matowego nylonu.

fotel Genesis SX33
Na szczęście producent obił skórą wyłącznie boczne i tylne elementy fotela. Tam, gdzie ciało bezpośrednio styka się z siedziskiem i oparciem, mamy materiał nylonowy. Takie rozwiązanie sprawia, że latem nie będziemy przyklejać się do fotela.

Konstrukcja jest odpowiednio przemyślana i wyprofilowana. Co prawda nie mamy tu możliwości regulacji kąta nachylenia oparcia, jednak domyślne ustawienie jest zadowalające. Kręgosłup przez większość czasu jest odpowiednio podparty.

Oparcie zostało zintegrowane z zagłówkiem. Skorzystają z niego głównie niżsi gracze. W moim przypadku (187 cm wzrostu) głowa wystawała ponad zagłówek i aby zrobić z niego użytek, musiałem ułożyć się w pozycji półleżącej.


Sporym atutem jest miękka gąbka obszyta skórą, znajdująca się na podłokietnikach. W innych fotelach nasze łokcie często stykają się z twardym plastikiem. Tutaj mamy komfort i odpowiednią wygodę.

Ogólną jakość wykonania należy zaliczyć do poprawnych. Obszycia są równe, a elementy odpowiednio spasowane. Nie widać tandety – producent przyłożył się do tego elementu.

Niestety zastosowanie trwałego materiału na oparciu sprawia, że plecy dość szybko się pocą. Brakuje lepszej wentylacji, co zdecydowanie należy zaliczyć na minus. Nieco lepiej mogłaby również wypaść regulacja wysokości siedziska. Podnośnik umożliwia zmianę o około 8-10 centymetrów, co nie w każdym przypadku będzie wartością wystarczającą.

fotel Genesis SX33

Funkcje dodatkowe, ergonomia

{reklama-artykul}Genesis SX33 pomimo braku regulacji oparcia jest wygodny. Testuję go po osiem godzin dziennie i jeszcze ani razu nie zdarzyło mi się, bym odczuł ból w kręgosłupie. Na pochwałę zasługuje odpowiednie wyprofilowanie. W zestawie znajduje się również dodatkowa poduszka, którą możemy podłożyć pod dowolny odcinek kręgosłupa. Takie rozwiązanie sprawia, że zawsze będzie on dobrze podparty.

Fotel dzięki gąbce jest miękki w dotyku, jednak mimo wszystko jego konstrukcja jest stosunkowo sztywna. Uznaję to jako plus, gdyż dzięki temu można w łatwiejszy sposób dbać o odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Producent postarał się też o funkcje dodatkowe. Mowa głównie o trybie bujania, który można odblokować, wyciągając nieco wajchę regulacji wysokości. W trybie tym możemy się odprężyć i rozłożyć w fotelu w pozycji półleżącej. Zakres bujania jest dość spory i pozwala się zrelaksować.

fotel Genesis SX33
Niestety tryb bujania sprawia, że nawet po jego zablokowaniu fotel nieco się kołysze (zarówno do tyłu, jak i na boki). Niektórym osobom może to przeszkadzać.

Oczywiście trudno jest po kilku tygodniach użytkowania określić wytrzymałość fotela. Obecnie Genesis SX33 sprawia wrażenie solidnej konstrukcji, która powinna posłużyć przez kilka lat. Może się jednak okazać, że za dwa lata fotel nie będzie się nadawał do użytku.

Podsumowanie

Genesis SX33 wywołał we mnie głównie pozytywne odczucia, choć nie obyło się bez małych wpadek. Fotel charakteryzuje się ciekawym wyglądem i solidną konstrukcją, pozbawioną tandetnych elementów.

Cieszy zastosowanie zwykłego materiału w miejscu styku z plecami, choć z drugiej strony przydałaby się nieco lepsza wentylacja. In plus wypadają też miękkie podparcia rąk.

Komfort użytkowania jest zadowalający, choć przydałaby się większa regulacja wysokości i lepszej jakości kółka. Mam co do nich mieszanie uczucia, choć element ten w razie awarii można łatwo wymienić. Zabrakło też regulacji oparcia.

fotel Genesis SX33
Nie ulega jednak wątpliwości, że Genesis SX33 jest wygodnym fotelem i nie wywołuje bólu kręgosłupa nawet podczas dłuższych sesji przy komputerze.

Osobną kwestią pozostaje cena. SX33 kosztuje około 650 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych). Jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie kategorię foteli gamingowych, jest to w miarę rozsądna suma jak na oferowane możliwości. W podobnym przedziale można już jednak kupić nieco bardziej zaawansowane fotele biurowe, choć w takim przypadku musimy się pogodzić ze standardowym wyglądem. Ostateczna decyzja jak zawsze jest zależna od indywidualnych preferencji i oczywiście zasobności portfela.

Zalety Wady
Ciekawy design Kiepska wentylacja
Wygodny Brak regulacji oparcia
Tryb bujania Niewielka regulacja wysokości
Wysoka jakość wykonania
Miękkie podłokietniki

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.