D‑Link DCS‑8302LH – test zewnętrznej kamery Wi‑Fi Full HD

Mateusz PonikowskiSkomentuj
D‑Link DCS‑8302LH – test zewnętrznej kamery Wi‑Fi Full HD
Rozwój elektroniki konsumenckiej sprawił, że aby monitorować pomieszczenia w domu czy przestrzeń na zewnątrz nie musimy już inwestować w skomplikowany i drogi zestaw kamer, które połączone są ze sobą metrami kabli. Wystarczy niewielkie urządzenie, zasilanie elektryczne i dostęp do sieci Wi‑Fi. Do naszej redakcji trafiła zewnętrzna kamera D‑Link DCS‑8302LH. Jak sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Sprawdźmy.

D‑Link DCS‑8302LH – parametry

Marka D‑Link znana głównie ze sprzętu sieciowego dynamicznie rozwija swoje portfolio urządzeń smart home. Wśród nich znajdziemy również kamery wewnętrzne i zewnętrzne. Omawiany model oferuje obiektyw 135°, jakość wideo Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę. To naprawdę rozsądne parametry, ale pamiętajmy, że urządzenie kosztuje około 600 zł więc należy oczekiwać od niej naprawdę dobrych parametrów.

2021-05-25 114338

Zawartość opakowania

Kamerę otrzymujemy w średniej wielkości pudełku, na którym przedstawiono najważniejsze zalety urządzenia. W zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy, które przydadzą się podczas montażu kamery, a wśród nich śruby montażowe, opaski zaciskowe, uszczelkę, zasilacz, itd. Całość waży 250 gramów przy wymiarach 138 x 88 x 62 mm.

Producent przewidział możliwość montażu w nietypowych miejscach stąd naprawdę długi kabel zasilający (7 metrów), który na szczęście można skrócić (w zestawie znajduje się specjalna przedłużka). Oczywiście jeżeli źródło zasilania 230V znajdzie się blisko kamery będziemy zmuszeni zwinąć kable i dobrze go zamaskować.

2021-05-25 115229

foto. D-Link

Konstrukcja i najważniejsze funkcje

D‑Link DCS‑8302LH charakteryzuje się prostym, ale gustownym designem. Całość wykonano z białego tworzywa, a front z obiektywem jest czarny. Nie mam żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania, wszystkie elementy są poprawnie spasowane i wyglądają na solidne.

Na froncie znajdziemy oprócz samego obiektywu (1/2.9″ 2 megapixel progressive scan CMOS, F2.4) o rozdzielczości 1920 x 1080 (16:9) znajdziemy sensor światła, mikrofon i diodę LED. Nieco niżej znajduje się obrotowy uchwyt, którego pozycję dostosowujemy do własnych preferencji.

2021-05-25 114349

Kamera przeznaczona jest do montażu na ścianie lub słupie więc jeżeli chcecie ustawić ją na szafce w domu, może być problem. Owszem, da się ją ustawić w pozycji pionowej, ale nie jest to najbezpieczniejsza pozycja bo wystarczy lekko ją ruszyć, a zmieni pozycję. Polecam zatem montaż „na sztywno” w mniej dostępnym miejscu.

Z tyłu znajdziemy slot na kartę microSD, złącze zasilania i port Ethernet. Dostęp do nich został zabezpieczony specjalną uszczelką, a warto przypomnieć, że obudowa odporna jest na warunki atmosferyczne.

2021-05-25 115042

Tył kamery / foto. D-Link

Producent podaje, że kamera oferuje widoczność do 5 m w nocy dzięki diodom podczerwieni. Na uwagę zasługuje też dwukierunkowe przesyłanie dźwięku, syrena 95 dB, wsparcie dla Amazon Alexa oraz Asystentem Google czy oparte na algorytmach sztucznej inteligencji wykrywanie osób, ruchu i dźwięku.

2021-05-25 114439

Obsługa i aplikacja

Wszystkie ustawienia kamery znajdziemy w aplikacji mobilnej mydlink. To tutaj skonfigurujemy kamerę, sprawdzimy podgląd obrazu na żywo czy przejrzymy historię zdarzeń.

Sam proces instalacji nie jest specjalnie skomplikowany, a aplikacja poprowadzi użytkownika krok po kroku.

W oknie głównym aplikacji widzimy listę kamer, z tego miejsca możemy bezpośrednio oglądać obraz na żywo oraz przejść do ustawień kamery.

2021-05-25 114619

Sprzęt od D‑Link imponuje możliwościami. Oprogramowanie posiada funkcję detekcji ruchu i osób, a dodatkowo możemy ustalić czułość detekcji oraz strefę. Oznacza to, że ruch może być wykrywany tylko w określonym obszarze rejestrowanego obrazu. Sporym udogodnieniem jest tryb prywatności – jednym kliknięciem możemy wyłączyć podgląd, detekcję dźwięku i ruchu oraz wszelkie nagrania.

2021-05-25 114530

Do dyspozycji otrzymujemy też automatyczny tryb nocny, funkcję obracania obrazu, która przyda się podczas montażu kamery w nietypowej pozycji czy możliwość wyłączenia diody LED sygnalizującej stan pracy. Kamera łączy się z siecią za pomocą Wi-Fi lub przewodowo, a korzystając z aplikacji mydlink możemy podejrzeć obraz z dowolnego miejsca.

Ciekawym dodatkiem jest syrena, którą można aktywować ręcznie w celu odstraszenia nieproszonych gości.

Producent zadbał też o funkcje związane z automatyzacją. Będą one szczególnie przydatne, jeżeli posiadamy w domu więcej smart urządzeń D‑Link.

Jakość obrazu i praca kamery

Z urządzenia korzystałem zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Ostatecznie w celach testowych umieściłem kamerę w ogrodzie, co pozwala mi monitorować całe podwórko. Tutaj świetnie sprawdza się obiektyw szerokokątny 135°.

Kamera bardzo dobrze radzi sobie z detekcją ruchu zarówno w dzień, jak i w nocy. Jakość nagrań jest przyzwoita, do dyspozycji otrzymujemy tryb 720p i 1080p. W aplikacji możemy ręcznie nagrywać obraz czy wykonywać zdjęcia. Dostępna jest też oś czasu z zarejestrowanymi zdarzeniami.

Nagrania mogą być archiwizowane do chmury lub bezpośrednio na karcie microSD. Jeżeli dysponujemy dobrym połączeniem internetowym, warto wybrać nagrywanie do chmury. Producent oferuje darmowy plan obejmujący maksymalnie 3 kamery, przechowywanie nagrań HD przez 1 dzień (maksymalnie 50 klipów). Dostępne są też bardziej rozbudowane plany płatne.

2021-05-25 114454

D‑Link DCS‑8302LH – czy warto kupić?

Kamera do monitoringu D‑Link nie należy do najtańszych, ale oferuje sporo zaawansowanych funkcji, które warte są swojej ceny. Urządzenie oferuje dobrą jakość zarówno w dzień, jak i w nocy. Do dyspozycji otrzymujemy też wygodną aplikację z mnóstwem użytecznych funkcji. Jeżeli szukasz odpornej na warunki atmosfreyczne kamery zewnętrznej Wi‑Fi Full HD, warto rozważyć zakup D‑Link DCS‑8302LH.

dobry produkt 2021Kamera otrzymała wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.