Parametry techniczne
Procesor | Mobile DualCore Intel Core i7 4500U, 3.0 GHz |
Pamięć RAM | 8 GB DDR3L-RS 1600MHz |
Układ graficzny | Intel HD Graphics 4400 |
Ekran | przekątna: 12.5 cala rozdzielczość FHD (1920 x 1080) kąt widzenia 160 stopni podświetlenie LED |
Dysk | LITEONIT LMT-256M6M mSATA 256 GB |
Łączność | Intel® Centrino® Advanced-N 7260 802.11 a/g/n z technologią Intel® Smart Connect + Bluetooth 4.0 Obsługa technologii Intel® Wireless Display (WiDi) 3.0 Technologia Intel® Smart Connect Komunikacja NFC (Near Field Communications) |
Bateria | pojemność 50 Wh, 6-ogniwowa, Li-Ion (wbudowana) |
System operacyjny | Microsoft Windows 8.1 |
Porty, gniazda, obudowa | 2 x USB 3.0 mini DisplayPort 1 x słuchawkowe/mikrofonowe combo regulacja głośności blokada Noble Lock wskaźnik naładowania baterii |
Wymiary | 15-20 x 317 x 215 mm |
Masa | 1.52 kg |
Obudowa
Dell XPS 12 to urządzenie o bardzo eleganckim wyglądzie, do którego wykończenia ewidentnie przywiązano dużą wagę. Cechą charakterystyczną są matowe wstawki, pokrywa z włókna węglowego oraz błyszczące krawędzie z wyciętego aluminium.
Przyglądając się konstrukcji nie sposób odnieść wrażenia, że jest nadspodziewanie masywna w stosunku do swoich niewielkich gabarytów. Tym, co świadczy o unikalności XPS 12 jest obrotowy w obrębie ramki ekran z możliwością zmiany pozycji o 180 stopni. Przyznam, że nieco obawiałem się tego rozwiązania, gdyż sprawiało wrażenie niesłychanie delikatnego, jednak po kilku tygodniach codziennego korzystania moja opinia zmieniła się diametralnie. Mechanizm działa bardzo precyzyjnie i lekko. Wskoczeniu ekranu na docelową pozycję towarzyszy ciche kliknięcie.
Jedynym mankamentem, do którego można by się przyczepić jest ramka, która ma tendencję do wyginania się. Należy więc obchodzić się z nią ostrożnie. Dodatkowo sama powierzchnia ekranu pokryta jest szkłem Gorilla Glass. Jako, że nasz Dell jest zwartą konstrukcją, nie uświadczymy w nim również możliwości wymiany akumulatora. By tego dokonać, musimy rozebrać całą obudowę. Nie ma również żadnej klapki umożliwiającej łatwy dostęp do wnętrza chociażby w celu wymiany podzespołów. Dell XPS 12 wyposażono w standardowy pakiet złącz w tym dwa USB 3.0, mini DisplayPort, złącza audio. Brakuje niestety czytnika kart pamięci, złącza HDMI i gniazda LAN. Ciężko to zrozumieć mając na uwadze, że jest to sprzęt z wyższej półki cenowej. Zaskakująca jest również dosyć duża waga Della wynosząca 1.54 kg.
Klawiatura i touchpad
Klawiatura, w którą wyposażono Della jest typu chiclet. Klawisze dzieli od siebie dosyć spora odległość, a ich powierzchnia jest lekko wklęsła. Pisze się na niej całkiem wygodnie, jednak miałem pewne trudności z przyzwyczajeniem się do położenia klawisza Enter, znajdującego się dosyć daleko, praktycznie na skraju zasięgu palców.
Klawiaturę podświetla białe światło, co znacznie ułatwia korzystanie z niej w nocy. Klawisze pracują cicho, jednak nie są zbyt czułe na delikatniejsze kliknięcia. Sam touchpad (Cypress TouchPad) jest dosyć duży oraz posiada wbudowany przycisk. Obsługa multidotyku spisuje się bez zastrzeżeń.
Obsługa za pomocą dotyku
Ekran dotykowy jest tym, co czyni tablet tabletem. Do pełni szczęścia brakuje obsługi rysika, ponieważ sterowanie palcem jest niesamowicie problematyczne. Ikony wyświetlane na ekranie są tak małe, że trzeba się sporo natrudzić, by w końcu trafić w tą wybraną.
Owszem, Modern UI pokazuje pazura podczas korzystania za pomocą dotyku, jednak brak unifikacji interfejsu sprawia, że jesteśmy rozdarci pomiędzy Modern a klasycznym środowiskiem, stworzonym pod kątem obsługi za pomocą tradycyjnych urządzeń wskazujących. Przeglądanie stron internetowych i czytanie artykułów jest bardzo komfortowe, a tekst pisany nawet małą czcionką jest wyraźny. Sposób wyświetlania jest dobierany automatycznie w zależności od orientacji (pionowej lub poziomej) ultrabooka, jednak należy dodać, że reakcja na obrót ekranu nie jest natychmiastowa.
Parametry ekranu i jakość obrazu
Matryca XPS 12 posiada rozmiary minimalnie większe od typowego netbooka wynoszące 12.5 cala. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) o zagęszczeniu 176 ppi. Barwy są żywe, co przekłada się na bardzo pozytywne wrażenia płynące podczas oglądania filmów. Jakość korzystania z XPS pod gołym niebem jest jak najbardziej satysfakcjonująca. Fakt, że jest to ekran o błyszczącej tafli, w żadnym wypadku nie pogarsza walorów użytkowych. Nawet w słoneczne dni, z powodzeniem byłem w stanie odczytać wszystkie informacje wyświetlane na ekranie. Owszem, pojawiały się refleksy, natomiast nie utrudniały mi życia, a to osiągnięto dzięki wysokiej jasności na poziomie 400 nitów. Matrycę charakteryzują szerokie kąty widzenia. Obraz jest czytelny nawet, gdy patrzymy na niego pod kątem 160 stopni. Testowany model po kilku dniach użytkowania dotknęła przykra usterka. Obraz drży lub ekran pokrywa się złowrogą czernią. XPS 12 działa pod kontrolą Windows 8.1 posiadającego zaktualizowane sterowniki. Czy wina leży po ich stronie, czy jest to kwestia sprzętowa, ciężko jednoznacznie osądzić.
Wydajność
Zapoznając się ze specyfikacją techniczną tego malucha nie sposób ulec zaskoczeniu, bowiem w tej małej obudowie mieszczą się komponenty z najwyższej półki. Sercem XPS 12 jest procesor Intel i7-4500U czwartej generacji (Haswell) o taktowaniu bazowym 1.8 GHz. W trybie Boost rozwija częstotliwość nawet 3.0 GHz. Jednostka ta charakteryzuje się poborem prądu o wysokości 15W. Według testu przeprowadzonego w programie Cinebach, i7 osiągnął wynik 5568 pt. Wyświetlanie grafiki oparte jest na zintegrowanym w procesorze module HD 4400. Trochę dziwi brak oddzielnej karty graficznej, gdyż możemy praktycznie zapomnieć o komfortowym graniu w najnowsze tytuły, zwłaszcza w rozdzielczości Full HD. Pytanie tylko – dlaczego sprzęt warty niemałe pieniądze jest okrojony z dedykowanego GPU? Ciężko zrozumieć przesłanki, jakimi kierował się Dell. Podczas testów wykonywanych za pomocą Unigine Valley Benchmark oraz Unigine Heaven okazało się, że animacje w rozdzielczości 1366×768 i aktywnym DirectX 9 osiągały maksymalnie 17 FPS, zaś w rozdzielczości Full HD z DirectX 11, nie przekraczały 6 FPS. Jakość układu Intela zbadałem również za pomocą programu FurMark. Wyniki prezentują się następująco:
Podczas codziennej pracy z XPS (oczywiście wykluczając gry) ogólna wydajność stała na bardzo wysokim poziomie. Zawdzięczamy ją także dyskowi SSD o pojemności 256 GB z realną dostępną dla użytkownika przestrzenią wynoszącą równe 217 GB. Jest to produkt dobrej jakości charakteryzujący się bardziej niż przyzwoitymi osiągami. Pojemność 256 GB jest w zupełności wystarczająca by zainstalować system i wiele programów użytkowych. Odczyt sekwencyjny według programu AS SSD wyniósł 480.40 MB/s, a odczyt kształtuje się na poziomie 334.85MB/s. Co istotne, nawet operacje na niewielkich plikach przeprowadzane są stosunkowo szybko.
Podobne rezultaty przedstawiają się po użyciu HD Tune.
Bateria
Sprawny i wydajny akumulator to podstawa w tego typu sprzęcie. Dlatego też Dell wyposażono w jednostkę litowo-jonową o pojemności 50 Wh. Jak już wcześniej wspomniałem, nie ma możliwości wyjęcia jej z obudowy. Pierwszy sprawdzian wydajności baterii polegał na pozostawieniu włączonego komputera. Podchodząc do tego testu chciałem zapewnić warunki do możliwie najdłuższej pracy na zasilaniu z dala od gniazdka. W tym celu wyłączyłem wszystkie aplikacje działające w tle, które mogłyby dodatkowo obciążać maszynę. Jasność pozostawiłem standardową, a i oczywiście Dell pracował w trybie pulpitu. Okazało się, że do samoistnego wyłączenia się minęło aż 9:53h. To bardzo dobry wynik. Jednak w praktyce mało kto w ten sposób „korzysta” z komputera. Kolejnym krokiem było przetestowanie baterii programem Battery Eater. Pod obciążeniem generowanym przez aplikację, komputer działał przez 2:13h. To dobry wynik zważając na to, że przez ten czas komputer wykonywał dużą ilość operacji.
Podsumowanie
Dell XPS 12 to maszyna, która potrafi zaskoczyć. W tak niewielkim opakowaniu mieści się tak wiele. Podzespoły z najwyższej półki sprawiają, że XPS jest naprawdę bardzo wydajny. Pozytywną cenzurkę otrzymuje również samo wykonanie. Elementy są znakomicie spasowane, aluminiowe wstawki dodają smaku i poczucia, ze w dłoniach dzierżymy sprzęt prawdziwie ekskluzywny. Najciekawszym elementem całej konstrukcji jest obrotowy ekran osadzony w wysokiej jakości zawiasach.
Sporym minusem jest brak dedykowanej grafiki. Oczywiście, jej obecność znacznie podbiłaby i tak wyśrubowaną cenę sprzętu, jednak poruszając się w tym pułapie cenowym użytkownicy nie są już skorzy na jakiekolwiek kompromisy. Dell XPS 12 nabędziemy od około 5600 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych).
Zalety | Wady |
---|---|
Wydajny dysk SSD | Wysoka cena |
Dotykowy ekran | Brak wejścia na karty pamięci i HDMI |
Wsparcie NFC | Brak dedykowanego GPU |
Długi czas pracy na baterii | Brak rysika |
Jakość wykonania |