Parametry Edimax BR-6473AX są obiecujące
Edimax BR-6473AX to dwuzakresowy router Wi-Fi 6 pracujący w standardzie AX3000 na częstotliwościach 5 i 2,4 GHz. 3-gigabitowa sieć Wi-Fi umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 574 Mb/s w nieco bardziej zatłoczonym paśmie 2,4 GHz. Za sprawą technologii OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) sygnał jest przesyłany do wielu urządzeń w jednakowo wydajny sposób. Użytkownicy gadżetów z rodziny IoT (Internet of Things) powinni ucieszyć się na wieść o zastosowanej w routerze technice TWT (Target Wakeup Time). Za jej sprawą router pozwala urządzeniom negocjować, kiedy i jak często będą się wybudzać, aby wysyłać lub odbierać dane, aby wydłużyć żywotność ich baterii.
Pierwszą z zalet routera widać od razu po wyjęciu go z pudełka. W jego wnętrzu oprócz zasilacza i kabla RJ-45 znajdziemy też instrukcję szybkiej instalacji oraz rzecz jasna samo urządzenie o wymiarach 205 x 35 x 125 mm. Tak kompaktowa konstrukcja pozwala postawić go w pionie w niemal dowolnym miejscu mieszkania. Odpowiednie pokrycie sygnałem mają zapewnić 4 anteny wewnętrzne. Producent nie przewidział opcji podłączenia dodatkowych anten zewnętrznych.
Edimax BR-6473AX jak przystało na dobrej klasy sprzęt jest w stanie pracować w dwóch trybach: routera oraz punktu dostępu (access pointu). Pomiędzy trybami pracy da się przełączać jedynie za pomocą fizycznego przełącznika umieszczonego na obudowie urządzenia. Sprzęt wyposażono w dwurdzeniowy procesor Intel Home Wi-Fi WAV654 mający stanowić gwarancję stabilności połączeń, 256 MB pamięci DDR3 oraz 128 MB pamięci flash NAND.
Frontowy panel obudowy zarezerwowany jest na logo producenta oraz zestaw diod sygnalizujących gotowość poszczególnych funkcji urządzenia. Tylny panel to miejsce, w którym użytkownik znajdzie złącze ładowania, port WAN, cztery porty LAN, przyciski Reset i WPS, a także przełącznik trybu pracy. Boki routera są perforowane, co poprawia przepływ powietrza. Całość stoi na solidnej, choć niewielkiej podstawie.
Konfiguracja wstępna routera przebiega bezproblemowo, a sam proces konfiguracji jest niezwykle prosty i w dużej mierze zautomatyzowany. Dla niektórych wadą będzie fakt, iż ten przebiega w całości z poziomu przeglądarki. Firma Edimax nie stworzyła absolutnie żadnej apki mobilnej. Szkoda.
Konfiguracja i wydajność Edimax BR-6473AX
Po wyborze opcji Easy Setup użytkownik musi zdecydować czy konfiguruje główną sieć Wi-Fi, wyizolowaną i opcjonalną sieć Wi-Fi dla gości, czy chce postawić na szybkie połączenie urządzenia z routerem poprzez przycisk WPS. Konfiguracja przez PBC (push button configuration) jest szalenie intuicyjna, szybka i zrozumiała nawet dla laików. Szkoda, że producent nie udostępnił interfejsu w języku polskim.
Oprogramowanie umożliwia wykonanie backupu ustawień, ich łatwe przywrócenie oraz oczywiście reset do ustawień fabrycznych. Nie brakuje podstawowych opcji pokroju przekierowywania portów oraz charakterystycznego dla routerów Edimaxa DMZ, wykorzystywanego do swobodnego korzystania z usług internetowych bez poświęcania nieautoryzowanego dostępu do lokalnej sieci prywatnej.
Na co dzień korzystam z Neostrady Orange w opcji 600 Mb/s, choć realny transfer maksymalny to ok. 300 Mb/s. W przeciwieństwie do testowanego przeze mnie jakiś czas temu routera TP-Link Archer AX6000, różnice w stosunku do Funboxa 3.0 nie były zauważalne, a przeszkadzał temu głównie nieco gorszy zasięg urządzenia, wpływający negatywnie na transfery. Dało się to zaobserwować zarówno w przypadku komputera z kartą ASUS PCE-AX58BT, jak i tej zintegrowanej z płytą główną MSI Z390 Gaming Pro Carbon AC. Zmniejszeniu uległy natomiast opóźnienia. Działo się tak w przypadku zarówno urządzeń z kartami 802.11ac, jak i kartą 802.11ax. Zasięg sieci 5 GHz jest naturalnie mniejszy niż w przypadku sieci 2,4 GHz, ale transfery są wyższe w jej obrębie.
Dla porównania, wyniki Funbox 3.0 w teście sieci 5 GHz na karcie 802.11ac. Odległość od routera – ok. 5 metrów ze ścianą i zabudową kuchenną po drodze. | Źródło: mat. własny
Podsumowanie
Edimax BR-6473AX nie wygląda może tak efektownie jak dwa razy droższe routery Wi-Fi 6, ale nie przeszkadza mu to oferować stabilnych połączeń o przyzwoitych parametrach. W oprogramowaniu nie zabrakło przydatnej funkcji tworzenia sieci gości, czy też ustawień kontroli rodzicielskiej, ale próżno to szukać naprawdę zaawansowanych opcji dla entuzjastów, z podmianą firmware na czele. Edimax BR-6473AX jawi się jako niezły router to zastosowań domowych, stworzony z myślą o osobach poszukujących w miarę bezobsługowego sprzętu, który po prostu działa dobrze. Ze względu na swój skromny zasięg, nie będzie spisywał się zbyt dobrze w dużym domu lub mieszkaniu.
Mocne strony:
+ Wi-Fi 6 (802.11ax)
+ kompaktowe wymiary
+ bardzo prosta obsługa
+ zmiana trybu pracy routera przyciskiem na obudowie
Słabe strony:
– brak języka polskiego w oprogramowaniu
– raczej podstawowe opcje konfiguracji
– dość wysoka cena
– kiepski zasięg